Helicobacter Pyroli
5
odpowiedzi
Helicobacter pyroli IgG wynik 08.07.2015 1,51U/ml wynik dodatni, po wyniku zalecono leczenie i po leczeniu wykonano gastroskopie, która nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Po okresie dwóch lat 08.08.2017 wynik 1,41U/ml, objawy wzdęcia, częste wizyty w toalecie, złe samopoczucie głównie o wczesnych rannych godzinach gdzie objawy nasilają się, czy wynik ten może być podstawą do leczenia Helicobacter, czy należy wykonać kolejne badania?
normy: Poniżej 0.9 wynik ujemny, wynik 0.9-1.1 wadliwy, powyżej 1.1 dodatni
normy: Poniżej 0.9 wynik ujemny, wynik 0.9-1.1 wadliwy, powyżej 1.1 dodatni
Czy była pełna eradykacja zakażenia HP antybiotykami? jakimi?, jak długo?Wg. zaleceń kontrola skuteczności leczenia powinno się zrobić 2 i 4 tygodnie po zakończeniu IPP i antybiotyku. Najlepsza metoda do oceny skuteczności leczenia jest test oddechowy lub ewentualnie badania krwi (IgG, ważne jest oznaczenie też IgA! ). Proponuję wykonać ww badania i udać się z wynikiem do gastrologa.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie serologiczne nie nadaje się do oceny skuteczności po leczeniu Helicobacter (przeciwciał spadają wolno i mogą się jeszcze utrzymywać dość długo). Proponuję wykonać oznacznie Helicobacter w kale Pozdr.
Nie ocenia się skuteczności leczenia eradykacyjnego H.pylori testami z krwi. Przeciwciała oznaczane w tym badaniu mogą być dodatnie nawet kilka lat po skutecznym leczeniu. Do oceny skuteczności leczenia praktycznie w warunkach polskich można zastosować test ureazowy , ale konieczna jest gastroskopia i pobraniem wycinka., ewentualnie test na antygen H.pylori w kale.- metoda nieinwazyjna. Opisywane objawy nie muszą mieć związku z ewentualna infekcją H.pylori. Mogą mieć zupełnie inne podłoże np. długotrwałe stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Dodatnie badanie serologiczne po wcześniejszym leczeniu nie może być podstawą do kolejnego leczenia przeciwbakteryjnego.
Dzień dobry. Zdecydowanie proponuję wykonać albo test ze stolca lub test oddechowy.
Ta metoda badania HP jest wyłącznie metodą tzw przesiewową. NIE służy do kontroli po próbie eradykacji bakterii. Wiarygodne testy wykrywające HP to: test ureazowy ( wynonywany podczas gastroskopii ); ocena mikroskopowa pobranego materiału podczas gastrokopii, antygen w kale oraz testy wydechowe.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.