hipokaliemia

4 odpowiedzi
Witam, mam 34 lata i problem ze spadającym potasem. W styczniu zdiagnozowano u mnie hipokaliemię, niedoczynność tarczycy, hashimoto i kamienie w woreczku żółciowym. Mimo przyjmowania tabletek z potasem on nadal mi spada. W szpitalu zrobiono mi usg brzucha, które poza kamieniami nic nie wykazało. Nie mam wymiotów ani biegunek, nie biorę leków moczopędnych, wydaje mi się, że w miarę normalnie się odżywiam mimo, że ważę 51kg. Sód, chlorki w porządku, wapń, magnez i żelazo też. Morfologia podobno super, alat i aspat, CRP ok. Badanie aldosteronu z dobowej zbiórki moczu w normie. Nie wiem gdzie szukać pomocy, mój lekarz rodzinny powiedział, że jestem trudnym przypadkiem i nie zlecił nawet jednego badania :( w 11 tygodniu doszło u mnie do poronienia, lekarze uważają, że potas nie miał na to wpływu
najlepiej zgłosić się do endokrynologa, być może przyczyna tkwi w zaburzeniach hormonalnych, pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zadała Pani trudne pytanie, bowiem utrata potasu zdarza się czasem u pacjentów z trudnych diagnostycznie przyczyn endokrynologicznych lub nerkowych. W takim przypadku dieta i leki słabo działają. Wykonana u Pani do tej pory diagnostyka jest oczywiście cenna, jednak wymaga pogłębienia. W pierwszej kolejności proponuję konsultację u dobrego endokrynologa i wyrównanie zaburzeń tarczycy oraz pełną ocenę nadnerczy, potem konsultację nefrologa z oceną funkcji nerek. Koniecznie wymaga też oceny stosowana do tej pory farmakoterapia, która może wywoływać tzw. jatrogenną utratę potasu. Co do poronienia jest mi bardzo trudno się wypowiedzieć, jednak kobieta w ciąży zwłaszcza w tak wczesnej powinna mieć prawidłowe wyniki elektrolitów, jak również powinna modyfikować /zwiększać/ substytucję hormonów tarczycy w przypadku jej niedoczynności ze względu na zwiększone ich zapotrzebowanie. Kamica w pęcherzyku żółciowym nie ma związku z hipokaliemią.
proponuje wizyte u endokrynologa na poczatek.
Może przyczyną są zaburzenia hormonalne np.hyperaldosteronizm. Proponuję udać się do endokrynologa albo nefrologa.
pozdrawiam Czesław Drozd

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.