Holter EKG - interpretacja wyniku

4 odpowiedzi
Witam , proszę o interpretację mojego wyniku badań Holtera EKG : " Rytm zatokowy śr. 89/Min , min. HR 52/Min, MAX. HR 186/min. Bez pauz. Zarejestrowano poj. pobudzenia przedwczesne nadkomorowe i kilka okresów tachykardii zatokowych do 197/min. " - czy jest wszystko w porządku i czy to trzeba leczyć . Kilka razy w tygodniu czuję jak mnie kuje serce z lewej strony .
Możliwe że będzie wymagane włączenie leku zwalniającego czynność serca i wstępna diagnostyka (Echo serca, hormony tarczycy)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Przede wszystkim wynik badania musi obejrzeć lekarz. Rytm 197/min to raczej nie jest tachykardia zatokowa, trzeba przeanalizować zapis pod kątem występowania napadowego częstoskurczu nadkomorowego. Holter jest badaniem dodatkowym i w przypadku nieprawidłowości interpretacja jest możliwa w oparciu o znajomość historii choroby pacjenta.
Dzień dobry!
Rytm zatokowy jest prawidłowym rytmem serca. Jego przyspieszenie powyżej 100 uderzeń na minutę określane jest mianem tachykardii zatokowej.
Tachykardia zatokowa jest naturalną odpowiedzią na wysiłek fizyczny, może także występować w sytuacji stresowej. Do częstszych przyczyn chorobowych należą gorączka, niedokrwistość, czy nadczynność tarczycy.
Należałoby zatem wyjaśnić jaka jest przyczyna przyspieszonego rytmu serca (tachykardii zatokowej). Odpowiednie leczenie w celu zwolnienia akcji serca można podjąć po wykluczeniu inny stanów wywołujących tachykardię zatokową.
Pozdrawiam,
Dr med. Michał Tomaszewski
KARDIOLOG
specjalista chorób wewnętrznych
Szanowna Pani/Szanowny Panie - opis badania Holtera to właśnie ten opis. Dalsza interpretacja wymaga skorelowania wyników badania z objawami, co wymaga bezpośredniego spotkania z lekarzem (najlepiej z tym, który wystawił skierowanie na Holter).

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.