Homocysteina

6 odpowiedzi
Witam,
jakie zagrożenie niesie ze sobą podwyższony poziom homocysteiny (16 mol/L)?? Czy istnieją skuteczne sposoby na jej obniżenie do prawidłowych poziomów?
Hiperhomocysteinemia to niezależny czynnik rozwoju miażdżycy a wiec rozwoju chorób sercowo -naczyniowych, ale również złamań kości, rozwoju zespołów otępiennych czy schizofrenii.

W walce z homocysteinemia zalecamy dietę bogata w witaminy: B6. B12, kwas foliowy,

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Wykazano związek podwyższonego stężenie homocysteiny z zapadalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego, aczkolwiek nie jest ona traktowana jako klasyczny czynnik ryzyka, taki jak cholesterol, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Wyniki badań oceniających wpływ obniżenia stężenia homocysteiny nie wykazały jednoznacznie, że przynosi to pozytywny efekt w odniesieniu do częstości występowania schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Stężenie homocysteiny można obniżyć stosując suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6 i B12.
Witam,
Zagrożeń jest kilka. Podwyższony poziom homocysteiny (Hcy) może mieć wiele przyczyn. Wiązany jest z uszkodzeniem śródbłonka naczyń, a przez to zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy i zakrzepicy (choroba wieńcowa, udar).
Z drugiej strony nie udowodniono, że by rutynowe oznacznie Hcy i stosowanie witamin obniżających jej stężenie zmniejszało ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, czy zdarzeń naczyniowych.
Generalnie interpretacja (nieznacznie w tym wypadku) podwyższonego poziomu Hcy - poszukiwanie przyczyn, ocena ryzyka i potencjalnego leczenia - jest sprawą złożoną i indywidualną.
Pozdrawiam
dr n.med. Witold Mazur
kardiomazur.pl
Witam, podwyższony poziom homocysteiny we krwi wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób serocowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny mózgu. Kluczem do obniżenia stężenia homocysteiny jest suplementacja witaminami B6, B12 oraz kwasem foliowym. W leczeniu bardzo ważna jest dieta z dużą ilością warzyw i owoców oraz ryb i owoców morza czyli pokarmów bogatych w foliany. Proponuję dodatkowo wykonać panel podstawowych badań laboratoryjnych (m.in. morfologię, kreatyninę, TSH, żelazo), podwyższone stężenie homocysteiny może być spowodowane przez niedoczynność tarczycy, chorobę nerek czy zespół zaburzeń wchłaniania – co powoduje niedobory witaminowe. Pozdrawiam
Podwyższone stężenie homocysteiny (tzw. hiperhomocysteinemia) należy do czynników ryzyka przedwczesnej miażdżycy i jej powikłań, w tym zawału serca, natomiast jest dużo słabszym czynnikiem ryzyka od tych klasycznych, do których należą hiperlipidemia (zwiększone stężenie cholesterolu zwłaszcza frakcji LDL, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, występowanie miażdżycy i jej powikłań w rodzinie, nadwaga lub otyłość). W przypadku każdego człowieka należy ocenić tzw. profil czynników ryzyka, czyli występowanie i nasilenie poszczególnych czynników ryzyka i dopiero na tej podstawie ocenia się zagrożenie miażdżycą i ocenia, czy konieczne są działania zmniejszające to ryzyko i jakie one powinny być u danego człowieka. Generalnie proszę nie przeceniać znaczenia stężenia homocysteiny.
Dzień dobry,
Wyniki obecnych badan naukowych wskazują że nadmiar homocysteiny może być związany z przyspieszonym rozwojem miażdżycy. Należy zaznaczyc że nadmiar homocysteiny należy to raczej traktować jako wskaźnik a nie jako chorobę. Najlepszym sposobem zmniejszenia poziomu homocysteiny jest zwiększenie ilości kwasu foliowego w diecie. Ale NIE przez tabletki /suplementy ale poprzez zwiększenie spożycia SUROWYCH warzyw i owoców.
Nadmiar homocysteiny rzadko może wynikac z przyjmowanych leków
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.