Hormony tarczycy przed ciążą

4 odpowiedzi
Czy zajście w ciążę przy takich wynikach badań jest niebezpieczne? Czy należy obniżyć podwyższone wyniki przed zajściem w ciążę
- TSH 2,85 uU/ml ( norma 0,27-4,2)
- ATG 137,3 lU/ml (norma <115)
- ATPO 15,1 lU/ml (norma <34
- fT3 5,21 pmol/l (norma 3,13-6,76)
- fT4 15,79 pmol/l (norma 12-22)

Pozdrawiam
Justyna
Wyniki nie mają żadnego odniesienia do ciąży jeśli nie ma objawów niedoczynności.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Referencyjny (rekomendowany przez większość endokrynologów) poziom TSH dla kobiet planujących ciążę to wartości poniżej 2,5. Nieco podwyższony poziom anty Tg może sugerować autoimmunologiczną chorobę tarczycy (rozstrzygnąć mogłoby np. badanie usg tarczycy). Można również wynik TSH powtórzyć. Przy potwierdzeniu tła autoimmunologicznego lub podwyższonego ponownego oznaczenia TSH leczenie hormonalne (tzw. substytucyjne) jest zasadne. Podwyższone wartości TSH z jednej strony utrudniają zajście w ciążę, z drugiej niosą pewne ryzyko z jej utrzymaniem i rozwojem. W czasie ciąży TSH może podwyższać się (gdy nie zastosowano odpowiedniego leczenia).
Pytanie dotarło do mnie 17.07.2017
Witam, stężenie TSH dla kobiet planujących ciąże i w ciąży powinno byc poniżej 2,5. Podwyższone stężenie ATG świadczy o chorobie autoimmunologicznej tarczycy, leczenie powinno sie włączyć po wizycie i badaniu. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Wyniki są prawidłowe. W ciąży istnieje większe zapotrzebowanie na hormony tarczycy co gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. Najprawdopodobniej po zajściu w ciążę będzie Pani wymagała niewielkich dawek hormonów tarczycy doustnie. Jeśli miesiączki są regularne to nie powinna mieć Pani problemów z zajściem w ciążę. W razie takowych zapraszam do endokrynologa.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.