HPV a cytologia/kolposkopia

5 odpowiedzi
Szanowni Państwo,

Kilka dni temu podczas wizyty u ginekologa w celu rozpoznania pochodzenia zmian skórnych w okolicach intymnych dowiedziałam się, że mam niewielkie brodawki powodowane przez wirus HPV. Mieszkam od niedawna zagranicą, nie jestem tu ubezpieczona. Czy w zaistniałej sytuacji mogę zaczekać z wykonaniem badania cytologicznego i kolposkopii dwa miesiące, do powrotu do kraju? Czy też powinnam wykonać je koniecznie jak najszybciej (30.11 będę miała usunięte brodawki).
Z góry dziękuję za pomoc.
Wirus HPV może powodować zmiany na szyjce macicy, jeśli dawno była wykonywana cytologia to warto ją zrobić wcześniej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Brodawki w okolicach intymnych to najczęściej Kłykciny kończyste powodowane przez nieonkgoenne szczepy HPV. Jeżeli w poprzednim badaniu cytologicznym nie swierdzono zmian to można poczekać. Badanie które warto następowo wykonać to cytologia jednowarstwowa z mapowaniem HPV i /lub HPV mRNA onkogenów E6 iE7
Szanowna Pani.
Podała Pani za mało informacji aby bezpiecznie odpowiedzieć, ale jeżeli w ciągu krótszym niż 3 lata byłą dobra cytologia, to dwa miesiące nie zrobi różnicy.
Pozdrawiam, Sobiesław Kaszowicz
Z cytologią można spokojnie poczekać pytanie tylko kiedy była poprzednia i czy była rozszerzona o badanie wirusów HPV ??? Kolposkopia nie jest badaniem obligatoryjnym w przypadku dobrego wyniku cytologii płynnej. Nie wiadomo czy są do niej wskazania.
Może trzeba wykonać wulwoskopię ??? Z pewnością rozważyłbym szczepienie przeciw HPV ( są trzy szczepionki). Osobiście to leczenia brodawek skórnych o charakterze kłykcin kończystych stosuję LASER MONALISA - TOUCH . BD
Witam Panią, w każdym przypadku wczesna diagnostyka jest pomocna w procesie leczenia.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.