IGF1-podwyższony

3 odpowiedzi
witam, niedawno stwierdzono u mnie mikrogruczolaka przysadki mózgowej. Wykonujac badanie IGF1 stęzenie wyszło ponad 100 wyższe niż norma. Zrobiłam powtórne badanie w 3 dniu cyklu z glukozą, po której co pół godz. stęzenie malało, lecz nadal wynik jest podwyższony, ale już nie tak jak za pierwszym razem. Pozostałe badania: kortyzol, prolaktyna i hormony tarczycy są w porządku. Czy mając nadal podwyższony IGF1 nie doprowadzi to za chwilę do akromegalii lub cukrzycy i czy ewentualna ciąza w tym momencie byłaby bezpieczna?Jak mam to kontrolować?Mimo tego ze odesłano mnie do domu z zapewnieniem ze wszystko jest ok, to nie mam spokoju wiedząc, ze hormon nie jest w normie. Ponadto cały czas mam lekko podwyższony cukier. Proszę o interpretację i poradę
Wyniki, które Pani podała są mocno niepokojące. Nie podała Pani, czy występują u Pani jakieś objawy. Leczeniem tego typu chorób zajmują się ośrodki kliniczne (Akademie Medyczne). Tam musiała by się Pani "dobijać" celem skonsultowania badań i ewentualnego leczenia.
Znając życie, najszybszą metodą była by prywatna wizyta u profesora, adiunkta oddziału endokrynologii najbliższej Akademii Medycznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ja praktycznie zajmuję się problemami endokrynologicznymi związanymi z zaburzeniami ginekologicznymi i położniczymi.Poruszone przez Panią nieprawidłowości to domena endokrynologa internisty. Proszę więc przestrzegać zaleceń podanych przez lekarza prowadzącego.A jeśli chodzi o najlepszy czas na planowanie ciąży to musi być to ten moment kiedy nastąpi normalizacja wszystkich nieprawidłowości - tak by planować ciążę w pełni zdrowia.
Proszę tej odpowiedzi nie traktować jako porady lekarskiej, gdyż ta wymaga bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie, bez m. in. oceny stanu klinicznego (jaki był powód wykonania badania obrazowego przysadki mózgowej), jaką techniką wykonano to badanie (tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, z kontrastem czy też bez), w jakich jednostkach wyrażono wartości IGF -1 (każde laboratorium określa zakres norm prawidłowych w zależności od wieku pacjenta i normy te różnią się między poszczególnymi laboratoriami). Należy z kolei zwrócić uwagę na normy dla takich wyników jak TSH, gdyż wartości referencyjne np. dla kobiet planujących ciążę zdecydowanie różnią się od tych podawanych na wyniku. A więc wynik – jak to Pani określiła – „w porządku” nie musi oznaczać prawidłowego dla Pani. Moim zdaniem nie powinno się uznać za prawidłowe „lekko” podwyższony poziom glukozy we krwi (w takim przypadku powinno się wykonać doustny test obciążenia glukozą, być może (to zależy od danych klinicznych) razem z krzywą insulinową). Moich pytań jest znacznie więcej: czy cykle u Pani są regularne, czy dochodzi do owulacji, czy występują bóle głowy, zaburzenia widzenia, czy są cechy kliniczne insulinooporności, jakie choroby występują w rodzinie (wywiad rodzinny)… Z Pani pytania pośrednio wynika, że była Pani diagnozowana w warunkach szpitalnych. Stąd domniemam iż Pani stan kliniczny wraz badaniami dodatkowymi był w sposób pogłębiony przeanalizowany, wobec czego nie powinna się Pani martwić. Sprawa podwyższonej glukozy powinna być ostatecznie wyjaśniona.
Zgodnie z przyjętą konwencją udzielane odpowiedzi na zadane pytania drogą internetową za pośrednictwem tej strony mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą być podstawą jakiejkolwiek formy działania medycznego. W razie dalszych wątpliwości zapraszam Panią do osobistego kontaktu z wybranym endokrynologiem.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.