Implant słuchowy a choroba Parkinsona

3 odpowiedzi
Jestem zakwalifikowany do wszczepienia implantu słuchowego. Jestem chory na chorobę Parkinsona i planowany jest u mnie również zabieg wszczepienia elektrod umożliwiających stymulację mózgu (Deep Brain Stimulation - DBS). Do tego zabiegu konieczne jest jednak wykonanie badania przy pomocy rezonansu magnetycznego. Czy po wszczepieniu implantu słuchowego będę mógł przechodzić takie badania?
Implant słuchowy to urządzenie elektroniczne. Pole magnetyczne wytwarzane w procesie rezonansu magnetycznego może zakłócić działanie implantu tak jak może zakłócić działanie elektrostymulatora serca-rozrusznika. Być może są aparaty MRI lub techniki badania, które nie zagrażają dysfunkcji implantu. Z tym pytaniem należy się zwrócić przede wszystkim do lekarzy wszczepiających implanty lub neurochirurgów wszczepiających elektrody DBS, Myślę,że specjaliści obu tych zespołów powinni się na ten temat wypowiedzieć i uzgodnić sposób postępowania. Z powazaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Możliwość wykonania MRI zależy od rodzaju implantu słuchowego.
Są ośrodki, które wykonują badanie MRI u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem mięśnia serca. Takie badanie wykonuje się w Szpitalu Bródnowskim W Warszawie a radiologiem, który je wykonuje jest dr Maciej Jaukciński. W razie wątpliwości proponuje skonsultować się z dr Jakucińskim.
Szanowny Panie,
wszystko zależy od charakteru materiału, który zostanie implantowany. Tzw. ferromagnetyki są przeciwwskazane przy MR. W związku z tym, że to uniemożliwia badanie wielu osób przy pomocy rezonansu magnetycznego, aktualnie biotechnolodzy starają się znaleźć odpowiednie zamienniki. W Pana przypadku koniecznie i bezzwłocznie należy porozmawiać przede wszystkim z lekarzem, który będzie wszczepiał implant słuchowy - jako, że tutaj również są różne możliwości technologiczne.
Życzę przyjaznych implantów
Andrzej Żytkowski

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Katarzyna Bielaczyk

Katarzyna Bielaczyk

Fizjoterapeuta

Kaźmierz

Marta  Nowicka

Marta Nowicka

Fizjoterapeuta

Kaźmierz

Angelika Święcicka

Angelika Święcicka

Fizjoterapeuta

Nysa

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: choroba Parkinsona
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.