Implant słuchowy a choroba Parkinsona

3 odpowiedzi
Jestem zakwalifikowany do wszczepienia implantu słuchowego. Jestem chory na chorobę Parkinsona i planowany jest u mnie również zabieg wszczepienia elektrod umożliwiających stymulację mózgu (Deep Brain Stimulation - DBS). Do tego zabiegu konieczne jest jednak wykonanie badania przy pomocy rezonansu magnetycznego. Czy po wszczepieniu implantu słuchowego będę mógł przechodzić takie badania?
Implant słuchowy to urządzenie elektroniczne. Pole magnetyczne wytwarzane w procesie rezonansu magnetycznego może zakłócić działanie implantu tak jak może zakłócić działanie elektrostymulatora serca-rozrusznika. Być może są aparaty MRI lub techniki badania, które nie zagrażają dysfunkcji implantu. Z tym pytaniem należy się zwrócić przede wszystkim do lekarzy wszczepiających implanty lub neurochirurgów wszczepiających elektrody DBS, Myślę,że specjaliści obu tych zespołów powinni się na ten temat wypowiedzieć i uzgodnić sposób postępowania. Z powazaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Możliwość wykonania MRI zależy od rodzaju implantu słuchowego.
Są ośrodki, które wykonują badanie MRI u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem mięśnia serca. Takie badanie wykonuje się w Szpitalu Bródnowskim W Warszawie a radiologiem, który je wykonuje jest dr Maciej Jaukciński. W razie wątpliwości proponuje skonsultować się z dr Jakucińskim.
Szanowny Panie,
wszystko zależy od charakteru materiału, który zostanie implantowany. Tzw. ferromagnetyki są przeciwwskazane przy MR. W związku z tym, że to uniemożliwia badanie wielu osób przy pomocy rezonansu magnetycznego, aktualnie biotechnolodzy starają się znaleźć odpowiednie zamienniki. W Pana przypadku koniecznie i bezzwłocznie należy porozmawiać przede wszystkim z lekarzem, który będzie wszczepiał implant słuchowy - jako, że tutaj również są różne możliwości technologiczne.
Życzę przyjaznych implantów
Andrzej Żytkowski

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Maciej Czarnecki

Maciej Czarnecki

Neurolog

Warszawa

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Marta Bott-Olejnik

Marta Bott-Olejnik

Neurolog

Gryfice

Joanna Święch

Joanna Święch

Psycholog, Fizjoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Halina Tubielewicz

Halina Tubielewicz

Neurolog

Gdynia

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: choroba Parkinsona
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.