Interpretacja wyników badań

3 odpowiedzi
Wynik płynu mózgowo rdzeniowego: żółty zupełny z dużym osadem erytrocytów. L białych krwinek w 1mm:3-1032, Nonne aplet wybitnie dodatni, Pandy wybitnie dodatni, Poziom białka 3490 chlorki 107, glukoza 88 próba na krew utajoną dodatnia, granulocyty obojętnochłonne 10, granulocyty kwasochłonne 14 limfocyty 63 monocyty 13.
Szanowny Pacjencie,
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest badaniem dodatkowym i dla jakiejkolwiek interpretacji konieczny jest obraz kliniczny, czyli objawy. To po pierwsze. Po drugie brakuje mi pewnych informacji, np. miana przy poziomie białka (laboratoria mają różne normy). Niemniej jednak ,,całokształt" wymaga pilnej konsultacji neurologicznej, ew. lekarza chorób zakaźnych. Może okazać się, że próbka płynu została sztucznie ,,skrwawiona", niemniej jednak sprawa wymaga pilnego wyjaśnienia. Proszę nie czekać owych 2 miesięcy. Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie bardzo rozumiem pytanie.
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest wysokospecjalistycznym badaniem wykonywanym ze ściśle określonych powodów najczęściej przez neurologa lub neurochirurga ewentualnie lekarza chorób zakazanych. Pacjent ma dokładnie wyjaśnione jaki jest cel wykonania badania i musi na to wyrazić zgodę (chyba że nie może bo jest nieprzytomny). Nie ma możliwości odebrania wyniku samemu.
Proszę zapytać się lekarza, który badanie wykonywał o wynik badania. Nie bardzo też wierzę, że lekarz który tłumaczył dlaczego badanie wykonuje; wyniku nie zinterpretował.

W medycynie pozastawową zasadą jest dokładna znajomość objawów i badanie pacjenta. Każdy wynik badania dodatkowego interpretuje się w kontekście stanu klinicznego
Żółte zabarwienie płynu wynika najprawdopodobniej z obecności produktów rozpadu hemoglobiny chociaż wysokie stężenie białka może też dawać takie zabarwienie. Wysoka jest pleocytoza limfocytarna i prawidłowe stężenie glukozy. W pierwszym rzędzie myślałabym o przebytym krwawieniu do centralnego układu nerwowego lub do guza, następnie brałabym pod uwagę zakrzepicę zatok opony twardej lub chłoniaka. Należy pamiętać, że badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest tylko badaniem dodatkowym, bardzo ważnym ale musi być interpretowane w połączeniu z badaniem pacjenta i z analizą innych badań dodatkowych w tym obrazowych. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.