Interpretacja wyników badań

3 odpowiedzi
Jestem 30-letnim mężczyzna pracującym fizycznie i od kilku lat dokuczają mi bardzo silne bóle pleców na odcinku lędźwiowym (pracuje za granica i mój lekarz pierwszego kontaktu faszeruje mnie środkami przeciwbólowymi, które i tak nie pomagają). W tym roku postanowiłem pójść na rezonans i dowiedzieć się co mogę z tym zrobić (od kilku dni nastąpiło osłabienie siły w lewej ręce i ciągłe uczucie cierpnących palców).Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Badanie wykonano w sekwencjach FSE ( T1-sag. I ax.) oraz FR-FSE (T2-sag. I ax.) oraz.
IR-FSE/FS (T2-sag.) bez wzmocnienia kontrastowego.
Spłycenie lordozy lędźwiowej
Obniżenie intensywności sygnału w obr. T2-żal. Z krążka międzykręgowego L4/L5 – zmiany dehydratacyjne.
Na poziomie L5/S1 tylna przyśrodkowa lewa przepuklina jadra miażdżystego krążka międzykręgowego o wymiarach 19x13mm ax. I 14mm ccwypełniająca znaczną cześć kanału kręgowego na tym poziomie schodząca nieco ku dołowi i uciskająca nerwy rdzeniowe i korzenie nerwów rdzeniowych.
Na poziomie Th12-L5 niewielkie tylne wypukliny pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych modelujące worek oponowy i spłycające zachyłki boczne kanału kręgowego.
Guzki Sshmorla blaszek granicznych trzonów kręgów Th12-L4.
Osteofitoza przednich krawędzi trzonów kręgów.
Poza tym MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku lędźwi owo-krzyżowym prawidłowy. Sygnał pozostałych krążków międzykręgowych zachowany.
Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych, zlokalizowany na poziomie L1.
Nić końcowa u fiksowana prawidłowo.„
Szanowny Panie. Istotną zmianą w tym badaniu MRI jest przepuklina jądra miażdżystego na wysokości L5/S1, która wg opisu wypełnia znaczną część kanału kręgowego i uciska nerwy rdzeniowe. Jest tam więc istotna ciasnota kanału kręgowego, która może być powodem bólów w lędźwiach zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. Bóle pleców występujące z tego powodu powinny się wyraźnie zmniejszać przy pochyleniu tułowia do przodu. Guzki Schmorla są pozostałością choroby Scheuermana, której przyczyna do końca nie jest znana a prawdopodobnie jest wynikiem zaburzeń rozwojowych kręgosłupa w okresie dojrzewania. Nierozpoznana odpowiednio wcześnie i nieleczona może sprzyjać zwyrodnieniu kręgosłupa ,dyskopatii i przewlekłym bólom szczególnie w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa. Tak więc te dwie zmiany mogą być przyczyną Pana dolegliwości. Należy przy tym pamiętać , że zmiany radiologiczne tylko u 30% pacjentów odpowiadają za objawy kliniczne i dolegliwości. Powinien Pan być zbadany przez ortopedę lub neurochirurga, który zajmuje się kręgosłupem, neurologa, który stwierdzi czy są objawy uszkodzenia nerwów czy nie. Jako terapia konieczne są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie przykręgowe pod okiem fizjoterapeuty. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie,
zdaniem niektórych autorytetów krążki międzykręgowe czyli tzw. dyski są ,,zaprogramowane" na około sto lat. I tak długo powinny funkcjonować, stopniowo się ,,zużywając". Z wyników Pana badania obrazowego wynika, że już Pan nieco ,,sfatygował", a to dopiero 1/3 programu? Podejrzewam, że to efekt hmmm rabunkowej eksploatacji Pańskiego kręgosłupa. Należy znaleźć dobrego terapeutę, któremu ta tematyka nie jest obca. Może być to zarówno lekarz jak i fizjoterapeuta. Odpowiadając na list pacjentki przed chwilą podałem nazwy metod, które są najlepsze - proszę zerknąć, gdzieś Pan to znajdzie w cyberprzestrzeni. Ale w UK może Pan szukać także terapeutów znających inne metody np. Cyriax, może ostaopatia. Na pewno sprawa jest dość pilna, w tym sensie, że może się skończyć leczeniem operacyjnym (niezależnie od problemów z ,,lędźwiami" bardzo nie podoba mi się słabniecie ręki...) Andrzej Żytkowski
MRI odcinka lędźwiowego wskazuje na zaawansowane zminy o charakterze dyskopatii, byc może, w zależności od objawów klinicznych i wyniku badania neurologicznego, wymagająca leczenia operacyjnego. Jeżeli nie operacja to na pewno porządna, szeroko pojęta rehabilitacja i zakaz pracy fizycznej. Proszę zgłosic się do neurochirurga lub ortopedy zajmującego się leczeniem schorzeń kręgosłupa.
Osłabienie kończyny górnej wymaga wyjaśnienia i nie ma nic współnego ze zmianami w odcinku lędźwiowym. Trudno mi, bez badania powiedziec czy należy zrobic MRI kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy głowy.

Eksperci

Tomasz Chomiuk

Tomasz Chomiuk

Fizjoterapeuta

Warszawa

Rafał Sławski

Rafał Sławski

Fizjoterapeuta

Wieruszów

Michał Rakowski

Michał Rakowski

Fizjoterapeuta

Tarnów

Magdalena Wójcik

Magdalena Wójcik

Fizjoterapeuta

Kraków

Łukasz Witek

Łukasz Witek

Fizjoterapeuta

Mikołów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 50 pytań dotyczących usługi: ból pleców
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.