Interpretacja wyników badań

4 odpowiedzi
Dzisiaj odebrałam wynik badania CT proszę o pomoc w zrozumieniu tego wyniku. Skierowanie dostałam z powodu bólu głowy, a następna wizytę mam dopiero za 2 mc.
Opis: Odcinkowe poszerzenie przestrzeni planowej w sąsiedztwie skrzydła większego kości klinowej po stronie lewej do około 12x8x11mm. Drobne ogniska hipotensyjne w przylegającej części bieguna przedniego płata skroniowego poza tym gęstość tkankowa istoty białej i szarej półkul mózgowych prawidłowa Układ komorowy nienamiotowy prawidłowej wielkości nieprzemieszczony. Struktury tylnojamowe i komoraIV bez zmian po dolaniu kontrastu i. v. ognisk patologicznego wzmocnienia nie uwidoczniono w obrębie części kostnych zmian nie stwierdzono. Drobne, przyścienne zgrubienia śluzówki zatokach szczękowych.
Wnioski: Odcinkowe poszerzenie przestrzeni pod pajęczej w sąsiedztwie skrzydła większego kości klinowej po stronie lewej, drobne ogniska zmienionej densyjności w przylegającej części bieguna przedniego płata skroniowego sugerują bardziej zmiany zejściowe pourazowe niż drobną torbiel pajęczynówki. Do rozważenia MR.
Około 8 lat temu miałam podejrzenie wstrząsu mózgu, ponieważ zostałam przytrzaśnięta drzwiami.
Witam

Zakładam, że jest Pani osobą w wieku poniżej 40 lat - obraz mózgowia w TK ewoluuje z czasem, i to co w wieku 20-30 lat jest nieprawidłowością, to w wieku powyżej 50-60 może być normą.
Opisywana w TK zmiana może być torbielą pajęczynówki czyli przestrzenią powstałą z dwóch warstw swego rodzaju "błony" z tzw. tkanki łącznej otaczającej mózg, wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, tym samym w którym "pływa" nasz mózg. Jest to generalnie zmiana nieszkodliwa, praktycznie nie powoduje dolegliwości, i w 99% nie wymaga leczenia.
Druga możliwość to odległa pozostałość po doznanym urazie, jednak po tylu latach jest to zmiana zupełnie bez znaczenia. Jeżeli te 8 lat temu miała Pani TK to można sprawdzić, czy takie zmiany były opisywane. Jeśli nie było TK - to nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować
Nie widzę większego sensu w wykonywaniu rezonansu - oczywiście pokaże dokładniej to co już opisano, jednak na pewno nie wykryje czegoś nowego - guza, wylewu, SM etc. - to co opisano najpewniej i tak nie ma związku z Pani dolegliwościami, takie zmiany praktycznie zawsze są bezobjawowe.
W razie konieczności leczenia bólów głowy zapraszam do Poradni Kardio-Med w Zabrzu gdzie przyjmuję.

Pozdrawiam
Maciej Wawrzyńczyk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani, zmiany w obrazie tomografii komputerowej mózgu są najprawdopodobniej następstwem przebytego stłuczenia lewego płata skroniowego mózgu w przebiegu urazu czaszkowo-mózgowego. Być może uraz głowy przed 8 laty był poważniejszy niż początkowo sądzono a może od tego czasu zdarzyło się coś nowego co mogłoby rzucić światło na wyżej stwierdzone zmiany. Myślę, ze badanie rezonansu magnetycznego jest wskazane w tym przypadku. Najistotniejsze jednak są tutaj wywiad lekarski i badanie neurologiczne. Badanie obrazowe jest tylko badaniem dodatkowym potwierdzającym lub wykluczającym chorobę a często nie ma nic wspólnego z dolegliwościami pacjenta. z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Szanowna Pani,
przykro mi, ale na pełne wyjaśnianie opisu nie wystarczy miejsca w tej poczcie (pojęcie hypo, czy hyperdensyjności, stuktury nad, i podnamiotowe, środek kontrastujęcy .....itp itd... Jeżeli bardzo chce Pani zaspokoić swoją ciekawość to należy umówić się z doktorem radiologiem, który pracuje w pracowni tomografii komputerowej). Natomiast co do sytuacji. Oczywiście znowu powtórzę, że to jest tylko badanie DODATKOWE - a tutaj także pojawia się sugestia wykonania DODATKOWO rezonansu magnetycznego (MR), czyli to też nie jest w pełni jasne dla lekarza, który to opisywał. Zatem najważniejszy jest stan kliniczny pacjenta, czyli OBJAWY U KONKRETNEJ OSOBY i wyniki badania lekarskiego. A dopiero w tym kontekście BADANIA DODATKOWE. Niemniej jednak do rzeczy. Najprawdopodobniej są to tzw. zmiany pourazowe - przedni biegun płata skroniowego przylega do skrzydła większego kości klinowej i dlatego mogą wchodzić z sobą w konflikt podczas upadku, czy uderzenia - trochę jak ,,młot i kowadło". Być może jest to konsekwencja tego przytrzaśnięcia drzwiami, jeżeli nie było innych urazów głowy. Niemniej jednak proszę o przedyskutowanie z lekarzem prowadzącym sugestii radiologa dot. ew. wykonania badania MR.
Z poważaniem Andrzej Żytkowski
Może Pani spokojnie poczekać na wizytę u neurologa. Opis nie wskazuje na świeże uszkodzenie mózgu, czy cokolwiek wymagające pilnej interwencji. ponieważ zmiany są nie do końca charakterystyczne zgodnie z sugestią należy wykonać badanie MRI.

W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu, lokalizacja,charakter, czas trwania, objawy towarzyszące, czynniki prowokujące, nasilające, inne choroby itd itd...
Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
W zależności od problemu lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych. Czasami niezbędna jest diagnostyka neuroobrazowa (TK, MRI), która pozwala wykluczyć organiczne przyczyny bólów głowy, np. guz mózgu tętniak.
90% bólów głowy to tzw pierwotne bóle głowy czyli bóle głowy, których przyczyny nie możemy znaleźć.

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Dariusz Brzegowski

Dariusz Brzegowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Anna Wołosz

Anna Wołosz

Neurolog

Kraków

Robert Wcisło

Robert Wcisło

Stomatolog

Częstochowa

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 138 pytań dotyczących usługi: bóle głowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.