Interpretacja wyników badań

3 odpowiedzi
Mam 26 lat. W ciąży skarżyłam się na silne bóle kręgosłupa. Nie mogłam na leżąco unieść nogi, przekręcać się na boki. Nie wysypiałam się przez ból. Na stojąco nie potrafiłam włożyć nogi w spodnie.Przed ciążą takie objawy miewałam tylko po całodziennej pracy fizycznej.
Co pół godziny chodziłam do toalety, bo miałam uczucie, że mam pełny pęcherz. W efekcie było to kilka kropel. Ale nie wiem czy to wina ciąży czy kręgosłupa.
Po porodzie zrobiłam MR.
Wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
Niewielkie uwypuklenie krążka m-k-go na poziomie L4/L5 modelujące nieznacznie przednią powierzchnię worka oponowego.
Tylno centralne uwypuklenie krążka na poziomie L5/S1 powodująca zmniejszenie rezerwy płynowej i ucisk worka oponowego.
Torbiel okołokorzeniowa S2 po stronie prawej o wymiarze LD około 12mm.
Co to wszystko oznacza?
Proszę o wyczerpującą odpowiedź.
Jakieś zalecenia? Środki ostrożności? Czy w kolejnej ciąży nic się nie stanie?
Pozdrawiam
Szanowna Pani, mimo młodego wieku zaczyna się u Pani choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Badanie MRI wykazało centralną przepuklinę jądra miażdżystego pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową z uciskiem na struktury wewnątrz kanału kręgowego. Torbiel okołokorzeniowa na wysokości S2 jest wynikiem zwyrodnienia tego korzenia lub zmianą pozapalną i nie ma znaczenia klinicznego. Dolegliwości w czasie ciąży były wynikiem ucisku ciężarnej macicy na splot krzyżowy, od którego odchodzi nerw kulszowy (nie napisała Pani po której stronie były te dolegliwości czy były jedno czy obustronne). Dodatkowo korzenie tworzące ten nerw były już uciśnięte i może uszkodzone w kanale kręgowym przez zmiany zwyrodnieniowe. Wskazana fizjoterapia pod okiem dobrego rehabilitanta i przestrzeganie zasad postępowania i odpowiedniego trybu życia aby dolegliwości nie powtarzały się. Dokładniejszych zaleceń mogę udzielić dopiero po zbadaniu pacjenta- badanie MRI jest tylko badaniem dodatkowym. Z poważanim i życzeniami zdrowia Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczną, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

Niepokojące objawy to osłabienie/ niedowład nogi i/lub zaburzenia zwieraczowe.
Szanowna Pani,
przepraszam, że nie wypowiem się ,,wyczerpująco" ponieważ już wielokrotnie odpowiadałem na bardzo podobne pytania - proszę znaleźć je w mojej korespondencji. Natomiast co do kolejnej ciąży i koincydencji objawów, które Pani opisała powyżej - rzeczywiście istnieje ryzyko, że one się powtórzą, ale nie jest to regułą. Życzę znalezienia właściwego terapeuty zajmującego się patologiami kręgosłupa. Andrzej Żytkowski

Eksperci

Aleksandra Jaworska

Aleksandra Jaworska

Stomatolog, Ortodonta, Protetyk stomatologiczny

Pruszków

Dariusz Mamczur

Dariusz Mamczur

Nefrolog, Internista

Łódź

Tomasz Zemła

Tomasz Zemła

Radiolog

Opole

Paweł Karaś

Paweł Karaś

Radiolog

Józefosław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 87 pytań dotyczących usługi: torbiele
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.