Interpretacja wyników badań kręgosłupa.

5 odpowiedzi
U córki na poziomie L3-5 zmiany dyhydratacyjne krążku międzykręgowych oraz po środkowe przepukliny krążków z uciskiem worka oponowego. Na poziomie L5/S1 degeneracyjne obniżenie wysokości krążka międzykręgowego oraz półśrodków-lewoboczna przepuklina krążka z uciskiem worka oponowego i korzeni lewego nerwu rdzeniowego S1. Córka jest po 3 tygodniowej rehabilitacji w oddziale szpitalnym bez w większego efektu. Czy można jeszcze coś zrobić, aby uniknąć operacji? Córka ma 15 lat.
Witam. To zbyt poważna sytuacja na ocenę korespondencyjną. Nie wiem jaki rodzaj terapii stosowano w trakcie pobytu szpitalu oraz jakie są na chwilę obecną objawy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Ciężko jest mi odpowiedzieć na Pani pytanie bez przeprowadzenia analizy ciała i ogólnego wywiadu. Istnieją metody zachowawcze stabilizacji takich dysfunkcji, gdzie po ich zastosowaniu jesteśmy w stanie uniknąć zabiegu operacyjnego. Pani córka jest bardzo młoda i jeśli nie ma poważniejszych schorzeń, to można wiele osiągnąć w procesie leczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Można spróbować. Wielokrotnie się udaje z całkiem niezłymi efektami. Na początek potrzebna jest diagnoza i próba terapii MDT McKenzie. Jeżeli wypukliny nie będą reagować to pozostanie działanie trakcyjne z metodą Spiralnej Stabilizacji. Trzeba się także zastanowić nad przyczynami powstania wypuklin w tak młodym wieku i próbą ich usunięcia (nieprawidłowy wzorzec postawy i ruchu?, zaburzenia regeneracji?).
Widziałam wyprowadzony przypadek 9-letniej dziewczynki, która miała wypukliny niemal na wszystkich poziomach (jak to operować?), nie mogła stać, siedzieć i leżeć bez bólu, a obecnie biega i tańczy mając około 20 lat, choć wciąż musi ćwiczyć, żeby utrzymać dobrą formę kręgosłupa.
Witam serdecznie,
po pierwsze Pana/-i córka jest bardzo młoda i wymaga wyjątkowo uważnego podejścia (!), ponieważ opisany wynik teoretycznie nie powinien dotyczyć tak młodej osoby.

Po drugie, dzięki konsultacji fizjoterapeutycznej i badaniu należy znaleźć przyczynę dolegliwości (wada postawy, zbyt mało lub zbyt dużo ruchu, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, urazy i kontuzje, złe nawyki ruchowe itp), natomiast rehabilitacja powinna być świadomie w nią wycelowana.
Dopiero gdy zostaną wyczerpane możliwości leczenia zachowawczego oraz gdy objawy są na tyle dokuczliwe, że utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie pod uwagę bierze się leczenie operacyjne.
Chciałbym zaznaczyć, że jedynymi wskazaniami do leczenia operacyjnego kręgosłupa są:
==> niedowład lub znaczne osłabienie siły mięśni kończyny górnej lub dolnej
==> zaburzenia zwieraczy
==> ból nie do zniesienia nie poddający się leczeniu zachowawczemu

Polecam czym prędzej skontaktować się z polecanym Fizjoterapeutą w Pana/-i okolicy i jestem pewien, że Państwu pomoże. Niestety, ale trzeba sobie to powiedzieć jasno, że jakość rehabilitacji na oddziałach szpitalnych zazwyczaj mocno odbiega od usług oferowanych przez prywatne gabinety Fizjoterapeutyczne.

Powodzenia,
M.C.
Witam serdecznie. Opisane zmiany mają różnorodny charakter. Przyczyną takich zmian może być zwyrodnienie kręgosłupa (lecz córka jest jeszcze młoda) oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Problem może leżeć również po stronie wady w obrębie kręgosłupa. Proponuje rozwiązanie problemu poprzez masaż tkanek głębokich oraz połączenie zabiegów fizykoterapeutycznych ( przeciwbólowych) z ćwiczeniami leczniczymi. Wydaje mi się że 3 tygodniowa rehabilitacja przy tych zmianach jest zbyt krótka,by dała efekty. Pozdrawiam i w razie dodatkowych pytan prosze o kontakt.

Eksperci

Michał Rakowski

Michał Rakowski

Fizjoterapeuta

Tarnów

Daniel Skrzycki

Daniel Skrzycki

Fizjoterapeuta

Lublin

Roman Kowal

Roman Kowal

Ortopeda, Lekarz rehabilitacji medycznej

Warka

Łukasz Witek

Łukasz Witek

Fizjoterapeuta

Mikołów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 46 pytań dotyczących usługi: choroby kręgosłupa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.