Interpretacja wyników badań MR kręgosłupa.

3 odpowiedzi
Badanie kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencjach tse w obrazach T1, T2 zależnych bez podania środka kontrastowego. Skany wykonano w płaszczyznach osiowych, strzałkowych i czołowych. Rdzeń kręgowy izointensywny prawidłowej grubości. Zaznaczone prawo wypukłe skrzywienie kręgosłupa. Szyjnego. Wypukliny krążków C4-C5, C5-C6 i C6-C7 modelują worek oponowy. Ucisku na rdzeń oraz na korzenie nerwów rdzeniowych nie stwierdza się. Zaostrzenie krawędzi obrazowanych trzonów kręgowych. Przestrzenie międzykręgowe prawidłowej wysokości. Około rdzeniowa rezerwa planowa. Zachowana
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem.
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
niewielkie wypukliny krążków międzykręgowych bez ucisku na struktury układu nerwowego, bez wskazań do leczenia operacyjnego, nie powinno to dawać istotnych dolegliwości bólowych, jeśli boli to z wyboru do rehabilitacji ruchowej, np. metodą McKenziego
Szanowny Pacjencie,
interpretacja tego opisu mogłaby zająć kilkanaście stron i każda miałaby jeszcze drugie dno..... bo medycyna niestety jest trochę bardziej skomplikowana niż się niektórym wydaje. W internecie można zamieszczać INFORMACJE, a to wbrew pozorom nie ma zbyt wiele wspólnego z WIEDZĄ (chociaż oczywiście im więcej informacji to i jakość wiedzy lepsza). Zatem do rzeczy. To co ważne dla osoby, która ma taki wynik badania. Należy znaleźć kompetentnego lekarza lub terapeutę zajmującego się problematyką kręgosłupa - najlepiej biegłego w metodach takich jak McKenzie, Kaltenborn, Maitland, Lewit, Ackermann, Cyriax, Maigne ltp bo jest jeszcze wiele.... Ma to być fachowiec. Życzę żeby wynik badania za kilka lat był taki sam jak opisany powyżej. Andrzej Żytkowski

Eksperci

Leszek Kokoszka

Leszek Kokoszka

Ortopeda, Chirurg

Wrocław

umów wizytę
Krzysztof Oponowicz

Krzysztof Oponowicz

Onkolog, Biegły sądowy, Internista

Stalowa Wola

umów wizytę
Ewa Głuszkiewicz

Ewa Głuszkiewicz

Neurolog dziecięcy, Pediatra

Katowice

umów wizytę
Adam Gorlo

Adam Gorlo

Kardiolog, Internista

Suwałki

umów wizytę
Paweł Chodakowski

Paweł Chodakowski

Neurochirurg

Jastrzębie-Zdrój

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 266 pytań dotyczących: rezonans magnetyczny
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.