Interpretacja wyników badań - SM.

3 odpowiedzi
Choruję na SM. Ostatni rezonans trochę mnie zaniepokoił. Oprócz zmian demielinizacyjnych wyszło jeszcze kilka innych. Niskie położenie migdałków móżdżku – ich dolne bieguny wpuklają się do światła otworu wielkiego na głębokość 3mm. Zbiornik mozaikowo-rdzeniowy wąski. Nadnamiotowo szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej jest nieznacznie zwiększona na. sklepistościach szczytowych partii obu półkul mózgu do 7-8mm. Na pozostałych obszarach szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej jest prawidłowa. Układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony. W istocie białej obu półkul mózgu obecność położonych podkorowo, jak i około komorowo. Licznych, różnej wielkości, zlewających się w większe obszary zmian hiper intensywnych w Obrazach FLAIR i T2-zależnych – odpowiadają one rozsianym ogniskom demielinizacyjnym. Ogniska demielinizacyjne obecne są także w moście i w obu półkulach móżdżku. Po podaniu SK żadne z ognisk demielinizacyjnych nie ulega wzmocnieniu. Pod-i nadnamiotowo nie ma procesu rozrostowego.
Konsultacja neurochirurgiczna byłaby wskazana ale na spokojnie.
Taki układ tylnego dołu czaszki (migdałki móżdżku), jeżeli nie a procesu rozrostowego czy też innego powodującego zwiększenie objętości mózgu nie tworzy się nagle i pewnie we wcześniejszych MRI nie został opisany.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
Przedstawiony opis badania rezonansowego mózgowia jest typowy dla przewlekłego procesu demielinizacyjnego w SM- tzn opisywane są liczne rozsiane ogniska w różnych częściach mózgu ( półkule, most, móżdżek), nie ma jednak zmian "świeżych " czyli takich które powstały niedawno, gdyż nie ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu. Położenie migdałków móżdżku jest niskie, może to grozić różnymi implikacjami, trudno mi się jednak do tego odnieść nie mając do porównania badań poprzednich. Podobnie jest z poszerzoną przestrzenią podpajęczynówkowa- może sugerować np zanik typowy dla procesu demielinizacji. Rozumiem, że budzi to wiele niepokoju, lecz nie leczy się badania MR głowy, a pacjenta i jego dolegliwosci. Brak danych o postępie choroby, ostatnich rzutach, metodach leczenia SM i wyników poprzednich badań obrazowych nie do końca pozwala na rozwianie wszelkich wątpliwości. Radziłabym zgłosić się z tym wynikiem do neurologa, który dotychczas był lekarzem prowadzącym i najlepiej zna całą historię choroby.
Mam jednak nadzieję, że do tego czasu chociaż trochę przyniesie to spokoju.
Szanowny Pacjencie, nie ulegają watpliwości zmiany demielinizacyjne w mózgu, które potwierdzają rozpoznanie SM. Niskie położenie migdałkow móżdżku sugeruje współistnienie wady wrodzonej czyli zespołu Arnolda Chiari I stopnia lub impresssio basilaris, mniej prawodopodobne jest podciśnienie śródczaszkowe jako następstwo np. nakłucia lędźwiowego.
O rozpownaniu i rokowaniu decydują wywiad, dolegliwości i badanie neurologiczne. Zmiany tego typu jeśli są anomalią wrodzoną najczęściej nie mają żadnego znaczenia klinicznego. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankieiwcz

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Maciej Czarnecki

Maciej Czarnecki

Neurolog

Warszawa

Justyna Muras

Justyna Muras

Fizjoterapeuta

Kraków

Ewelina Kostarczyk

Ewelina Kostarczyk

Fizjoterapeuta

Kraków

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 48 pytań dotyczących usługi: stwardnienie rozsiane
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.