Interpretacja wyników badań stawu skokowego.

1 odpowiedzi
Wróciłem od ortopedy z USG i jestem nieco załamany. Diagnoza: staw skokowy o ograniczonej ruchomości. Staw z obrzękiem. Skóra bez cech stanu zapalnego. Klinicznie bez cech niestabilności. Ból w rzucie ATFL. Zwiększona ilość płynu w stawie. Wysięk widoczny w obrębie stawu skokowo-łódkowego. Więzadło trójgraniaste bez cech wyraźnego uszkodzenia – poziom I. Masywne uszkodzenie ATFL – II lub II/III oraz częściowe CFL. Pochewki okolicznych ścięgien poszerzone z cechami wysięku. Zalecenia: najlepiej but Walker na 4 tyg. Lód 3 xdź. Po 10 min. Elewacja kończyny. Kule łokciowe z zakazem obciążania kończyny. Zastrzyki w brzuch przeciwzakrzepowe. Laser 10x i ultradźwięki 10x. Chciałbym chociaż zrezygnować z kul i założyć lżejszą ortezę. Praktycznie teraz wychodzę z domu (prowadzę zajęcia na uczelni) tylko dwa razy w tygodniu i to, co drugi tydzień. Czy jak leże sobie w domu tez mam mieć tę ortezę i czy mogę robić drobne ruchy nogą i ćwiczenia bez obciążania? W sumie minęły już ponad dwa tygodnie, jest jakaś poprawa, a tu totalne unieruchomienie? Proszę o kolejną poradę. Lekarz niestety nie był zbyt miły i nieprzychylny do dyskusji. Może złagodzi Pan tę diagnozę i zalecenia?
Wydaje mi się, że leczenie zaproponowane przez lekarza jest całkiem sensowne. Było by nierozsądne z mojej strony zmieniać diagnozę lub zalecenia, które stawia lekarz wykonując USG i widząc pacjenta na żywo. Może odpiszę w ten sposób: ATFL to więzadło, które chroni nas przed nadmiernym zgięciem podeszwowym i inwersją stopy. CFL z kolei napina się przy zgięciu grzbietowym stopy. Czyli w zasadzie czy rusza Pan stopą do góry lub w dół (wspięcie na palce, wspięcie na piętę) to zawsze jedno z tych więzadeł będzie podlegało rozciąganiu. Wolał bym aby jednak posłuchał się Pan lekarza gdyż to co zaproponował w mojej ocenie ma sens + znalazł sobie dobrego fizjoterapeutę/osteopatę. Leczenie można podjąć już teraz zwiększając dynamikę pracy płynów, pracując z układem limfatycznym. Dobry fizjoterapeuta będzie wiedział jak wykonać taką pracę. Jeśli ma Pan jeszcze jakieś pytania to z chęcią odpowiem ale niestety nie mogę nic tutaj zmieniać nie widząc pacjenta.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Grzegorz Mąkosa

Grzegorz Mąkosa

Lekarz rehabilitacji medycznej, Ortopeda

Łódź

Justyna Muras

Justyna Muras

Fizjoterapeuta

Kraków

Viktor Kotiuk

Viktor Kotiuk

Ortopeda

Warszawa

Bartosz Kieroński

Bartosz Kieroński

Ortopeda

Warszawa

Dorota Cemborowska

Dorota Cemborowska

Ortopeda

Giżycko

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 17 pytań dotyczących usługi: choroby stawów
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.