Interpretacja wyników badań USG barku

7 odpowiedzi
Jestem młodym sportowcem, uprawiam kulturystykę. Czasem przy niektórych wyciskaniach odczuwam lekki dyskomfort w lewym barku. Wynik USG: „W lewym stawie płyn w kaletce pod barkowo-podnaramiennej. Zwłóknienie w obrębie przyczepu ścięgna mięśnia nad grzebieniowego. Ciągłość ścięgien stożka rotatorów prawidłowa.” Czy to poważna dolegliwość? Jak to rehabilitować? Nie przeszkadza mi to zbytnio w treningu. Dodam, że przy rotacji zewnętrznej mam troszkę ograniczony ruch, więc dostałem zalecenie by rozciągać rotatory.
Informacja o płynie w kaletce i zwłóknienie przyczepu wskazuje na stan przeciążeniowy,mięsień jest silnejszy od przyczepu. Należy dbać o symetrię obciążeń,normę długości mięśni obręczy barkowej,czyli rozciągania. Można sie spotkać z fizjoterapeutą pracujący z technikami tkanek miękkich do mobilizacji łopatki bolącego barku,gdyż tam nadmierne napięcie może być również przyczyną wspomnianej dolegliwości.Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie jest to jeszcze powazna kontuzja , ale moze przekształcic sie w powazny uraz.
Nie powinien pan cwiczyc w momencie wystepowania bólu.
Najlepiej leczyc w gabinetach a nie przez interent .
Pozdrawaim
Witam, trzeba wykonać pełne badanie żeby określić czy ten dyskomfort sprawia kaletka czy m. nadgrzebieniowy. Samo ograniczenie rotacji zewnętrznej to zbyt mało informacji. Jeśli to przyczep mięśnia, można zastosować masaż poprzeczny i sprawdzić jak zareaguje. Natomiast jeśli problem stanowi kaletka to można zastosować fizykoterapię ewentualnie ortopeda może podać iniekcję. Na czas leczenia należałoby również odpuścić trening.
Pozdrawiam
Witam. Nie jest to poważna dolegliwość. Doskonałe efekty daje rozcieranie poprzeczne ścięgna.
Witam
Taki obraz USG świadczy o nadmiernym ciśnieniu powstającym w okolicach kaletki w skutek nadmiernych przeciążeń. Wygląda na to że, obciążenia są już zbyt duże a może od początku były zbyt duże w stosunku do Pana możliwości. Nie wolno tego lekceważy gdyż, zwapnieniu ulegają przyczepy a to świadczy o ich niedokrwieniu. Zmiany takie prowadzą do zespołu bolesnego barku i uszkodzenia stożka rotatorów. Wyłączy to Pana z możliwości uprawiania kulturystyki. Trzeba Pana przepadać palpacyjnie i funkcjonalnie, aby stwierdzić co należy poprawić w treningu i jaki program leczniczy wprowadzić.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Witam serdecznie,

Zwłóknienia mięśni często pojawiają się przy zbyt ciężkich treningach, po przebytych zapaleniach lub urazach. Włókna mięśniowe zrastają się, osłabia to cały mięsień, co powoduje sztywność i ból. Należy zwrócić uwagę na płyn w kaletce, gdyż jego nadmierne występowanie może w przyszłości powodować stany zapalne, co może w efekcie przyczynić się do ogólnego ograniczenia ruchomości barku. Przy rehabilitacji należałoby utrzymać jak najlepszą elastyczność tkanek miękkich stawu barkowego, czyli mięśni, powięzi itd. Taka dolegliwość w tym momencie prawdopodobnie nie jest poważna i uważam, że dałoby się to z powodzeniem leczyć. Niezadbanie o to może doprowadzić do poważnych dolegliwości, a w konsekwencji nawet do operacji, gdyż im dłużej taki stan będzie się utrzymywał, tym więcej wprowadzi on napięć i trudniej w przyszłości będzie się z tym uporać. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć dokładniej na to pytanie, gdyż aby poznać przyczynę niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz badania manualnego. Jeśli zechciałby Pan podjąć leczenie zapraszam na konsultację.

Pozdrawiam,
FizjoMedical
mgr Łukasz Kowalczyk
Witam serdecznie
Pana głównym problemem jest jak podejrzewam problem z ustawieniem główki k. ramiennej, która to konfliktuje z wyrostkiem barkowym uszkadzając nadgrzebieniowy i ogranicza rotację zewnętrzną ponieważ jest wysunięta do przodu.
Pozdrawiam
KZ

Eksperci

Jacek Marjański

Jacek Marjański

Internista, Ultrasonografista

Łęczyca

umów wizytę
Paweł Pawlaczek

Paweł Pawlaczek

Urolog

Bielsko-Biała

Beata Głowińska-Hajder

Beata Głowińska-Hajder

Ginekolog

Łańcut

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 81 pytań dotyczących: USG
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.