Izotek koniec kuracji

11 odpowiedzi
Witam, czy po skończeniu kuracji izotekiem należy przyjmować jakieś preparaty np. na regenerację wątroby?? Kiedy można zrobić badania cholesterolu i po jakim okresie powinien się on ustabilizować? (podczas kuracji był on podwyższony), niestety nie otrzymałam żadnych wyjaśnień po kuracji. Jeszcze jedno pytanie czy np. kurację można skończyć wcześniej przy dawce 20mg/doba czy należy stopniowo schodzić na 10-5 mg??(najwyższa dawka to 30mg przez 3 miesiące)
Witam.
Schemat terapii, jej czas, terminy badań dodatkowych czy dawkę dobiera indywidualnie lekarz prowadzący. To pytania, które należy kierować bezpośrednio do niego.
Leczenie powinno trwać minimum 16 tygodni, a dawka terapeutyczna rozpoczyna się od 0,5 mg/kg masy ciała.
Leki osłonowe nie zaszkodzą.
Aby uzyskać szczegółowe indywidualne informację dotyczące swojego przypadku proszę kontaktować się z lekarzem zlecającym terapię.
Z poważaniem lek.med. Sebastian Matwiejczyk

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odnośnie dawki leku, decyzja należy do lekarza prowadzącego, zależy od wielu czynników np. tolerancji leku, ustępowania objawów itp., choć wskazane jest przyjęcie dawki całkowitej w granicach 120-160 mg na kg masy ciała. Odnoście cholesterolu, okresowe badania np. co miesiąc powinny wykazać tendencję do jego stabilizacji lub jej brak.
Szanowna Pani
Pytania, które Pani zadaje powinny być omówione z lekarzem prowadzącym lecsenie izotretinoiną. W leczeniu tym lekiem chodzi o przyjęcie scisle wyliczonej dawki w określonym czasie - tylko wtedy leczenie będzie skuteczne. Badania krwi z kolei wykonujemy w trakcie leczenia; lek po kiesiacu od zakonczenia leczenia nie jest już obecnyvw organiźmie. Proponuję udać się do prowadzacego dermatologa przedyskutowac wszyystkie Pani wątpliwości. Pozdrawiam!
Zawsze zależy to indywidualnie od pacjenta. Herbatka z ostropestem czy silmarol-nie zaszkodzi, aczkolwiek utrzymanie prawidłowej diety może być ważniejsze i dla wątroby i dla stanu skóry. Cholesterol sprawdziłabym po 3 miesiacach od zakończenia kuracji. Nie ma koniecznosci schodzenia z dawką w dół, chociaż tak jest, moim zdaniem, lepiej-pacjenta zauważa ewentaulne pogorszenia cery. Po kuracji izotekiem nie ma GWARANCJI dobrej cery-warto podjąc działanai (znów, zaleznie od przyczyn trądzika i rodzaju wykwitów)- np. utrzymywać prawidłowa dietę, uregulowac problemy hormonalne, stosować masci złuszczające, odwiedzić kosmetyczkę...
W przypadku izotretynoiny istotna jest skumulowana przyjęta dawka w trakcie kuracji. Powinna ona wynosić między 120-150 mg/kg masy ciała. Nie ma znaczenia, czy odstawi się ją od razu po osiągnięciu wymaganej ilości czy też stopniowo. Karencja na ograniczenia z okresu leczenia (opalanie, depilacja, zabiegi kosmetyczne itd…) obejmuje 6 miesięcy od daty zakończenia leczenia. Jest to też czas kiedy organizm całkowicie powinien wrócić do normy. Wyniki się ustabilizują. Można stosować w tym okresie Essentiale Forte które jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby i pomoże ją szybciej zregenerować. Proszę koniecznie stosować 100% skuteczną antykoncepcję w ciągu najbliższych 6 tygodni aby mieć pewność, że nie zajdzie Pani w ciążę.
Parametry zakończenia leczenia określa lekarz prowadzący. Wyniki w trakcie kuracji, jeżeli nie są prawidlowe- należy kontrolować co miesiąc i tak korygować zalecenia, aby osiągnęły właściwy poziom. Po zakończeniu terapii wykonujemy badania kontrolne od razy, a jeżeli są podwyższone- po kolejnych 2-4 tygodniach. Proszę nadal być pod kontrolą dermatologa prowadzącego. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Po skończonej kuracji izotekiem nie jest wymagana suplementacja i wpieranie pracy wątroby preparatami i wyrobami medycznymi. Organizm wraca do normy w ciągu kilku tygodni od odstawienia leków. Można po miesiącu wykonać kontrolne badanie krwi. Co do zmiany dawkowania, powinna je Pani konsultować z lekarzem dermatologiem, który zalecil kurację. Dawkowanie jest zależne od potrzeb organizmu i wyników badań
Witam nie ma konieczności regeneracji wątroby, badanie należy wykonać po zakończeniu i co 2-3 miesiące jeżeli były odchylenia od normy, nie schodzi się z dawki ja zalecam nawet 40mg na dobę i przy takiej dawce kończę
Dzień dobry,

Po zakończeniu kuracji izotekiem, jeśli enzymy wątrobowe były podwyższone, można przyjmować fosfatydylocholinę (np Essentiale) lub nawet korzystniej L-ornitynę (Hepamerz). Dawkę dobiera lekarz prowadzący i do niego powinno się kierować te pytania. Cholesterol, jeśli był podwyższony, warto skontrolować po min. 1 miesiącu od odstawienia leku, czyli mniej więcej po zakończeniu antykoncepcji doustnej, kiedy organizm już się z izoteku wypłucze. Jeżeli wyjściowy poziom mieścił się w granicach normy, po odstawieniu izoteku powinien do niej wrócić.

Wnioskuję, że terapia była prowadzona mającą obecnie dobrą prasę izotretonoiną w niskich dawkach (30mg przez 3 miesiące to dość nisko, chyba, że waga była niska). Taka terapia trwa zwykle dłużej niż leczenie klasyczną dawką 0,5mg/kg. Dawka kumulacyjna 120-150mg/kg to popularny mit. W terapii niskodawkowej zaleca się stopniowe zejścia z dawki 20-30mg - do 5-10mg przez ostatnie 3-4 miesiące po uzyskaniu na niej remisji trądziku.Przypominam o korzyści ze stosowania podtrzymująco retinoidu miejscowego przez ok. pół roku po skończeniu izoteku - przez 1. miesiąc 1x w tygodniu, 2. miesiąc 2x w tygodniu, kolejne 3-4x w tygodniu zależnie od nasilenia choroby.

Pozdrawiam,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Przy leczeniu Izotekiem najważniejsza jest dawka kumulacyjna i powinna ona wynieść 120-150mg/kg.masy ciała aby było ono skuteczne.Cholesterol można oznaczyć po ok.m-cu od zakończenia kuracji.
Witam,
osobiście po zakończeniu kuracji Izotretynoiną daje leczenie zewnętrzne. Zakończenie terapii następuje przy przyjęciu właściwej dawki na kg/ m.c.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.