Jak długo konieczne jest branie leków (neuroleptyk, stabilizator nastroju) po przebytym jednorazowo
3
odpowiedzi
Jak długo konieczne jest branie leków (neuroleptyk, stabilizator nastroju) po przebytym jednorazowo epizodzie maniakalnym? Usłyszałam od lekarza o co najmniej 5 latach i zastanawiam się czy jest to konieczność. Jestem osobą młodą i obawiam się o skutki uboczne brania leków psychotropowych. Czy jest możliwe wcześniejsze odstawienie leków?
lek. Piotr Foryś-Markowski
Psychiatra, W trakcie specjalizacji (psychiatra dziecięcy), Psychoterapeuta certyfikowany
Nowy Dwór Mazowiecki
Tak naprawdę najlepiej, jakby to trwało około dwóch lat, jeśli będzie utrzymywała się ciągła remisja. Później można pomyśleć o stopniowym odstawieniu leków pod kontrolą psychiatry lub przyjmowanie dawek podtrzymujących. Gorąco pozdrawiam. Piotr Markowski
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, w psychiatrii są pewne określone procedury i należy się ich trzymać. Zaleca się aby leczenie było prowadzone dawką podtrzymującą przez określony czas. Jest to czas wynikający z tzw. badań prospektywnych- obserwacji ogromnej populacji pacjentów po przebytym epizodzie chorobowym w celu określenia ryzyka nawrotu. Zawsze należy rozważyć co byłoby dla Pani gorsze- kolejny epizod chorobowy czy jednak farmakoterapia? Oczywiście są sytuacje życiowe wymagające wcześniejszego odstawienia leków (ciąża), jednak bezpieczniej jest je brać tak długo,jak zalecają algorytmy, aby zminimalizować ryzyko nawrotu. Pozdrawiam.
W takich sytuacjach decyzję o odstawieniu leków należy podjąć w porozumienie z lekarzem prowadzącym. Uogólniając można przyjąć , że okres około 1,5 roku do 2 lat jest minimalny do stabilizacji poprawy
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.