Jak długo można funkcjonować z takimi objawami?
3
odpowiedzi
Zwiększona ilość płynu w zachyłku nadżerkowym i przyrzepowo z warstwą o grubości do 11 mm. Podwyższenie sygnału tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowej oraz w mniejszym stopniu tylno-bocznej części kłykcia przyśrodkowego odpowiadające obrzękowi szpiku. Zbiornik płynu (16/7mm) w okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego przemawia za naderwaniem przyczepu i krwiakiem tej okolicy. Róg tylny łąkotki przyśrodkowej o nieprawidłowym podwyższonym sygnale z linijnym pasmem w dolnej powierzchni stawowej odpowiadającym szczelinie pęknięcia z uszkodzeniem III stopnia. Więzadło krzyżowe przednie ACL niewidoczne na całej długości co odpowiada obecności zmian pourazowych z przerwaniem jego ciągłości w okolicy przyczepu udowego. Chrząstka rzepki na powierzchni przyśrodkowej o nierównym zarysie sugerującym niewielkie pęknięcie na głębokości 2/3 grubości chrząstki.( to opis rezonansu). Czy z takimi urazami mogę czekać na operację, czy wczęśniejszy zabieg jest wskazany?
Witam, przepraszam za odpowiedź po tak długim czasie, ale pytanie nie wyświetlało się do tej pory wśród pytań do odpowiedzi ... Jeśli w kolanie występuje przewlekły stan zapalny, a w badaniach jest opisywane zerwanie ACL, wcześniejsze leczenie operacyjne jest korzystne dla stawu kolanowego. Pozdrawiam.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rezonans jest bardzo ważnym elementem przy stawianiu rozpoznania, jednak dla ustalenia planu leczenia trzeba wziąć pod uwagę wiele innych czynników, jak wiek pacjenta, masa ciała i typ budowy, aktywność fizyczna, objawy występujące w życiu codziennym i w badaniu przedmiotowym, czas który minął od urazu. To co można stwierdzić na podstawie wyniku rezonansu - zbiornik płynu w okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego, który prawdopodobnie jest krwiakiem po uszkodzeniu świadczy o świeżym urazie, jednak w opisie brak informacji o uwidocznieniu bezpośredniego uszkodzenia tej struktury. Również obrzęk szpiku przemawia raczej za świeżym urazem, tym bardziej że w opisie nie są opisywane zadne cechy zwyrodnienia, więc pacjent raczej jest osobą stosunkowo młodą, u której obrzęk szpiku nie wystąpił bez przyczyny. Zależnie od czasu, który minął od urazu płyn w stawię może być krwiakiem lub odczynem zapalnym w odpowiedzi na uszkodzenia wewnątrz kolana, ważne jest też jak szybko obrzęk stawu się pojawił i jak zmieniał się w czasie. Pytając o operacje zakładam, że chodzi o artroskopie stawu kolanowego,ewentualnie rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego, jeśli występują objawy niestabilności. Stabilizacja bierna (więzadłowa) odpowiada za stabilność stawu kolanowego w około 20%, pozostałe 80% to stabilizacja dynamiczna wynikającą z czynności mięśni, nie każde uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego wymaga rekonstrukcji, podobnie nie każde uszkodzenie łąkotki wymaga leczenia operacyjnego. Poza tym rezonans magnetyczny jako badanie również ma pewien margines błędu, różne urządzenia wykonują też badania różnej jakości. Leczymy pacjenta, nie wyniki badań :-) jeżeli faktycznie to dość świeży uraz u młodej osoby aktywnej fizycznie, po dokładnym zbadaniu i stwierdzeniu jednoznacznych wskazań do operacji, w mojej ocenie zabieg powinien być przeprowadzony w ciągu najbliższych kilku/kilkunastu tygodni, przed operacją może być konieczne zabezpieczenie kończyny w ortezie. Podsumowując sam wynik rezonansu to zbyt malo, żeby jednoznacznie i kompetentnie odpowiedzieć na zadane pytanie. Proponuję umówić się na wizytę do ortopedy. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Ww urazy " na oko" kwalifikują sie do leczenia operacyjnego. Najpewniej bedzie konieczna rekonstrukcja ACL ( kwalifikacja zalezy od wielu pozastawowych czynników) Pilnośc wykonania zabiegu operacyjnego określa ortopeda po zbadaniu chorego. Pozdraewiam
Podobne pytania
- Podczas gry w piłkę nożną u 15 latka doszło do urazu prawego kolana. MR wykazało naciągnięcie i częściowe naderwanie bliższego, udowego odcinka wiązadła krzyżowego przedniego ACL, wiązadło jako całość funkcjonalna ma zachowaną ciągłość i przebieg. Łagodne wgniecenie krawędzi bocznej obciążonej powierzchni…
- Witam, w sierpniu tego roku miałam robioną artrodezę piętowo sześcienną stopy. 30 października na kontroli okazało się, że kości się zrosły, ale złamała się śruba, a lekarz bez specjalizacji z ortopedii ( bo taki akurat przyjmował w poradni) pozwolił mi wrócić do pracy. Ordynator, który mi operował stopę…
- Witam. 4 lata temu skręciłam staw skokowy lewy skutkiem była duża niestabilność. Lekarz zalecił operacje szycia więzadła FCL z założeniem kotwicy i taki zabieg miałam w 2012. Następnie podczas pobytu w sanatorium coś mi strzeliło podczas ćwiczeń od tego momentu coś skutecznie blokuje mi cały staw, nie…
- Czy można dostać się do Dr Mocnego na NFZ ze skierowaniem do poradni chirurgii plastycznej i gdzie? Na skierowaniu mam prośbę o objecie leczeniem specjalistycznym.
- Choruje od 2 lat. Wyniki TSH mam dobre, czuje się nieźle. Nie ukrywam, że bardzo mi zleży na usunięciu tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha? Pozdrawiam.
- Witam Panie doktorze chciałbym zapytać w jakie dni przyjmuje Pan w przychodni w Otwocku, a w jakie dni jest Pan ewentualnie na oddziale?Pacjent
- Mam 19 lat i od 3 lat próbowano zdiagnozować silne bóle głównie w szyi i barku i niedawno wyszło na tomografii komputerowej, że najprawdopodobniej jest to kostniak. Większość lekarzy nie chce się tym zająć, a reszta proponuje operację, ale to wiąże się oczywiście z ryzykiem większych powikłań, z powodu…
- Witam. Od kilku lat mam bóle po lewej dolnej stronie brzucha. Nie są one silne i występują rzadko, a najczęściej po wypiciu alkoholu. Zawsze jest dokładnie to samo miejsce, jednak kilka razy ból nasilał się. Nie pomagały wymioty, wypróżnianie się ani zioła. Dopiero leki przeciwbólowe pomagały. Niepokoi…
- Witam, od kilku lat mam bóle po lewej dolnej stronie brzucha, nie są one silne i występują rzadko, najczęściej po wypiciu alkoholu. Zawsze jest to dokładnie to samo miejsce, jednak kilka razy ból się bardzo mocno nasilał, nie pomagały wymioty, wypróżnianie się ani zioła. Dopiero leki przeciwbólowe typu…
- witam, Chciałbym się zapytać o przebytu uraz. Miałem złamanie V kości śródstopia w kwietniu. Leczenie zakończone w sierpniu. Od tygodnia zaczęła boleć mnie noga, zwłaszcza przy chodzeniu. Zrobiłem prywatnie RTG. W opisie została umieszczona informacja o widocznej szczelinie złamania po przebytym urazie…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.