Jak funkcjonować w związku z osobą o zdezorganizowanym stylem przywiązania, samemu mając styl lękowo

3 odpowiedzi
Jak funkcjonować w związku z osobą o zdezorganizowanym stylem przywiązania, samemu mając styl lękowo ambiwalentny. Jak sprawić by relacja była satysfakcjonująca dla obu stron.
Dzień dobry, z mojego doświadczenia wynika, że bardzo pomocna w takim przypadku jest psychoterapia. W zależności od potrzeb i celów możemy mówić o terapii indywidualnej, lub o terapii par.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Funkcjonowanie w związku z osobą o zdezorganizowanym stylu przywiązania, samemu mając styl lękowo-ambiwalentny, może być trudne, ale jest możliwe przy odpowiednim podejściu i zrozumieniu. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, na czym polegają oba style przywiązania. Osoby z dezorganizowanym stylem przywiązania często pragną bliskości, ale jednocześnie się jej boją, co prowadzi do sprzecznych sygnałów i zachowań. Z kolei osoby z lękowo-ambiwalentnym stylem przywiązania mają silną potrzebę bliskości i boją się odrzucenia, co może prowadzić do nadmiernego przywiązania i lęku przed separacją.

Podstawą jest otwarta i szczera komunikacja. Regularne rozmowy o uczuciach, potrzebach i obawach są niezbędne. Ważne jest, aby mówić o swoich emocjach w sposób nieoskarżający, unikać wzajemnych oskarżeń i starać się zrozumieć perspektywę partnera. Aktywne słuchanie, czyli uważne słuchanie bez przerywania i oceniania, jest kluczowe. Dzięki temu oboje partnerzy mogą poczuć się zrozumiani i docenieni.

Ustalanie jasnych granic jest równie ważne. Wyznaczanie granic, które są szanowane przez obie strony, może pomóc w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Konsekwencja w działaniach i reakcjach pomaga w budowaniu zaufania, co jest szczególnie ważne w relacjach z osobami o dezorganizowanym stylu przywiązania.

Wzajemne wsparcie emocjonalne jest nieodzowne. Oferowanie wsparcia i bycie obecnym w trudnych momentach może pomóc w budowaniu więzi. Rozwijanie empatii i staranie się zrozumieć emocje oraz doświadczenia partnera jest kluczowe. Praca nad sobą, czyli zrozumienie własnych wzorców przywiązania i nauka zdrowych sposobów radzenia sobie z emocjami, jest równie ważna. Terapia indywidualna może być tu bardzo pomocna.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online (pierwsza wizyta) - 230 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W związku z osobą o zdezorganizowanym stylem przywiązania, ważne jest być cierpliwym, wspierającym i konsekwentnym w relacji. Dla osoby o stylu lękowo ambiwalentnym, istotne jest wyrażanie emocji i potrzeb w sposób klarowny i bezpośredni. Kluczem do satysfakcjonującej relacji jest wzajemne zrozumienie i akceptacja różnic w stylach przywiązania oraz praca nad budowaniem zaufania i intymności. Jednakże należy pamiętać, że każdy przypadek jest różny i należy aby traktować go indywidualnie. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.