Jak kobieta może poradzić sobie z niskim libido?

8 odpowiedzi
Witam , mam na imię Magda, mam 35 lat i jestem w pięcioletnim związku małżeńskim. Problem w tym, że nie mam wcale ochoty na seks. Byłam u seksuologa, jednak on stwierdził, że nie ma żadnego leku na libido dla kobiet, czy jest dla mnie jeszcze jakiś ratunek? Czy wszyscy lekarze mają takie podejście?
Trzeba znaleźć przyczynę. Do tego potrzebny jest szczegółowy wywiad. Co, jak i od kiedy? W ogóle nie podobają się już Pani mężczyźni? I jak to w seksuologii ustalić czy przyczyna jest w ciele czy w psychice. POzdrawiam.
lek. Magdalena Sochacka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pani Magdo, istnieje wiele przyczyn, dla których kobiety tracą ochotę na współżycie. Leku na libido rzeczywiście nie ma, ale to wcale nie znaczy, że tego typu kłopoty są nieuleczalne. Najpierw jednak trzeba ustalić przyczynę (lub przyczyny), z powodu której ma Pani niskie potrzeby seksualne.
Witam Panią, warto aby odpowiedziała Pani sobie na pytanie czy generalnie jest Pani zadowolona ze swojego związku małżeńskiego. Jeśli tak to warto skonsultować się z innymi specjalistami (lekarzami) aby wykluczyć inne przyczyny, jeśli nie to powinna Pani wybrać się z mężem na terapię.
Szanowna Pani, myślę, że nie każdy seksuolog/psychoterapeuta ma takie podejście. Osobiście uważam, że Pani problem może być bardziej złożony. Oprócz leków są również metody psychoterapeutyczne, które mogą pomóc we wprowadzeniu nowych nawyków w relacji z partnerem/partnerką, które z kolei mogą wpływać na "atmosferę" w związku, a ona na libido. Na libido ma wpływ również poczucie ogólnego zmęczenia, tryb życia, relacja w związku. Abym mógł coś więcej powiedzieć potrzebował bym przeprowadzić z Panią wywiad, aby zdiagnozować ewentualny problem. Oczywiście są również osoby, które ogólnie mają mniejsze potrzeby seksualne. Ale aby coś więcej powiedzieć potrzebował bym więcej danych. Pozdrawiam serdecznie, Adam Elżanowski
Dzień dobry,
popęd seksualny może się zmieniać w ciągu życia, w zależności od rozmaitych czynników. Myślę, że oprócz konsultacji seksuologicznej (jak rozumiem, lekarz seksuolog wykluczył fizjologiczne, "medyczne" podłoże obniżonego libido?) warto udać się na konsultację do psychologa/psychoterapeuty. Psychoterapeuta może porozmawiać z Panią o tym, w jakim stopniu libido zmieniło się w trakcie Pani życia i w trakcie obecnego związku, a także o innych ważnych zdarzeniach z Pani życia, które mogły mieć wpływ na zmianę libido. Dzięki psychoterapii jest szansa na odnalezienie źródeł niskiego libido i adekwatnej formy pomocy dla Pani.
Jeśli pyta Pani o podejście lekarzy - lekarz seksuolog ma wykształcenie medyczne, więc jego kompetencje dotyczą medycznych, "technicznych" problemów z seksualnością. Z jego punktu widzenia leku nie ma, bo lekarz zasadniczo dysponuje jedynie farmakoterapią. Psychoterapeuta zaś myśli o libido od strony emocji i przeżyć, zarówno indywidualnych, jak i w relacji z partnerem/partnerką, na którą wpływ ma szereg czynników, także nieświadomych. Z punktu widzenia psychoterapeuty lekarstwem na niesatysfakcjonujące libido może być psychoterapia - czyli forma leczenia za pomocą rozmowy.
Z wyrazami szacunku
Anna Mach
Dzień dobry :) leku może nie ma, ale poza czynnikami biologicznymi na libido i seksualność ma wpływ wiele czynników psychologicznych i związanych z relacją. Z psychologiem - seksuologiem jak najbardziej można pracować nad tym, przyjrzeć się temu bliżej Pani seksualności, relacji, zobaczyć co na to wpływa i wprowadzić nowe rozwiązania. Polecam więc wizytę u psychologa a nie lekarza (choć zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne również jest niezbędne w procesie terapii). Pozdrawiam
Rzeczywiście, nie ma farmakoterapii podwyższającej libido, chyba, że jego spadek wynika z przyczyn hormonalnych. W tym przypadku jednak wcale nie jest powiedziane, że jakakolwiek farmakoterapia jest Pani potrzebna. Pomocna może się okazać psychoterapia. Należałoby raczej ustalić dlaczego akurat u Pani i w jakim mechanizmie to libido spadło. Tak szczegółowego wywiadu nie da się zebrać przez internet. Niezbędna jest zatem osobista konsultacja z lekarzem seksuologiem, preferencyjnie z takim, który jest także psychoterapeutą. Pozwoli to ustalić, czy w Pani przypadku psychoterapia jest wskazana, a także polecaną formę ewentualnej terapii (indywidualna/ partnerska).
Szanowna Pani,
przyczyn braku bądź spadku libido jest wiele. Należy przeprowadzić dokładną diagnostykę pod kątem hormonalnym, możliwych chorób a także psychologicznym. W tym celu zachęcam do wizyty u seksuologa psychoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę i zaproponuje adekwatne leczenie.
Z poważaniem
Adrianna Stawarz

Eksperci

Ewa Krawczyńska

Ewa Krawczyńska

Seksuolog, Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Katarzyna Rączy

Katarzyna Rączy

Psycholog, Seksuolog

Kraków

Pola Dębowska-Ciępka

Pola Dębowska-Ciępka

Seksuolog, Psycholog

Kraków

Marta Popowska

Marta Popowska

Położna/położny

Białystok

Karolina Ochalska

Karolina Ochalska

Psycholog, Seksuolog

Marki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 146 pytań dotyczących usługi: zaburzenia seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.