Jak leczyć zespół suchego oka?

5 odpowiedzi
Nie ma przyczyny zespołu suchego oka. Nic nie pomaga. Cierpię z powodu bólu oczu. Zespół Sinrgena wykluczony. Mam alergie na pyłki drzew. Endokrynolog na próbę chce mi dać eutyrox. Tarczyca malutka,TSH 2,5. Czy to może być tego przyczyną? Pozostałe badania w normie. Problemy zaczęły się od listopada, w tym czasie również często chorowałam: angina, krtań, infekcje wirusowe. Do kogo jeszcze się zgłosić? Mam dopiero 20 lat.
Proszę Pani tzw."zespół suchego oka" może mieć wiele nakładających się przyczyn. Mi.in. przeciążenie oka,np. wielogodzinnym wpatrywaniem sie w ekran komputera, iPada,telefonu. Podczas wytężonej pracy mrugamy rzadziej ,stad nawilżanie jest bardziej skąpe i odczuwamy suchość, podrażnienie pod powiekami. Do tego u Pani dochodzi alergia na pyłki- tu zalecałabym stosowanie w okresie pylenia kropli do oczu z prep. antyhistaminowym ( tylko na receptę)Trzecia sprawa to kwestia "małej" tarczycy. Zmniejszenie gruczołu może być początkiem choroby autoimmunologicznej tarczycy -ch.Haschimoto . W celu pogłębienia diagnostyki należy oznaczyc poziom przeciiwciał przeciwtarczycowych: anty-TG i anty-TPO;można je wykonać tylko na zlecenie lekarza. Jeżeli te markery zapalenia typu Haschimoto beda odpowiednio podwyzszone- zalecam właczenie leczenia małymi dawkami Euthyroxu- pomimo TSH na poziomie 2,5(prawidłowe). Dziekuję za zadanie ciekawego pytania. Mam nadzieję,że nieco Pani pomogłam .Zapraszam do kontaktu. Moje uszanowanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To problem okulistyczny. Nie znam się na tym.
Zapraszam na wizytę , spróbuję pomoc. pozdrawiam
Witam,
Są szanse na wyleczenie. Proszę o kontakt.

Pozdrawiam,
Andrzej Niemczyk
Gałki oczne mają zewnętrzne unerwienie ze szczytowych segmentów kręgosłupa szyjnego /C/. Jeżeli nerwy obwodowe ze szczytowych segmentów C będą podrażnione, to temu będą towarzyszyły bóle w okolicy oczodołów, małżowin usznych oraz potylicy.
Przyczyną podrażnienia nerwów szczytowej partii C najczęściej są stany napięciowe w okolice szyi. U osób młodych z reguły to dzieje się w odpowiedzi na utworzenie uzupełniającej skoliozy kręgosłupa. Uzupełniająca skolioza (inaczej rozwojowa) kręgosłupa są odpowiedzią na krzywe ustawienie kości miednicy tzw. dystorsję.
Przyczyną dystorsji najczęściej jest późne kształtowanie powierzchni stawowych kości krzyżowych u współczesnego pokolenia. Kształtowanie czasem może przeciągnąć się do wieku 27-30 lat. Do tego czasu u osoby ze wzrostem 176-177 cm kręgosłup jest w stanie „uzupełnić” do 5 cm różnicy w ustawieniu skrzydeł miednicy. Zaznaczę, ze w swojej praktyce przez ostatnie 15 lat rzadko spotykam młodą osobę z właściwym, symetrycznym ustawieniem miednicy. Praktycznie u wszystkich młodych ludzi jest esowata (uzupełniająca) skolioza.
Z tą wadą rozwoju da się żyć. Rozwój wydarzeń raczej będzie uzależniony od tego na jakiej wysokości (jakie segmenty) kręgosłupa będzie znajdował się odcinek przejściowy esowatej skoliozy. Właściwością takiego przejściowego odcinka jest to, że w nerwach segmentowych i dalsze w obwodowych zanika funkcja dokrewna. To nie boli, lecz przyczynia się do zaburzeń troficznych, przemiany materii w obszarach unerwionych przez te nerwy, zakłóca się właściwy przekaz informacji z obwodu do mózgu i odwrotnie. Zakłócone są mechanizmy integrowania poszczególnych rytmów narządów wewnętrznych do ogólnie ustrojowego.
Mogę sugerować, że u pana/pani taki odcinek przypada na piersiowy segment Th7/Th8 kręgosłupa. Z tego poziomu jest unerwione jelito cienkie. Skutkami zmian troficzno-dokrewnych związanych z nerwami tego segmentu będzie zakłócenie właściwych rytmów perystaltycznych jelita cienkiego i w zaawansowanych przypadkach utworzenie wtórnej dysbakteriozy tego odcinka jelit.
W konsekwencji to przyczynia się do zaburzenia produkcji T limfocytów, a przede wszystkim równowagi pomiędzy ich frakcjami. W przypadku pana/pani chyba mamy do czynienie z zanikiem Th1-frakcji T limfocytem i współmiernym do tego wzrostem Th2-frakcji. To tłumaczy pojawienie się u pana/pani jakichś „niezrozumiałych” uczuleń. Podejrzewam, że z czasem ilość alergenów i reakcyj uczuleniowych będzie przybywać.
Dysbakterioza na odcinku jelita cienkiego przyczynia się również do zanieczyszczenia ustroju i uruchomieniu buforowych (osłonowych) mechanizmów w postaci tzw. proliferacyjnych mechanizmów – rozbudowania tkanek stosunkowo odpornych na metaboliczne odpady. W razie, kiedy organizm nie nadąża na czas wyzbywać się odpadów w tych tkankach tworzą się śmietniki.
Podejrzewam, ze pan/pani należy do II typu proliferacyjnego – czyli na „śmietniki” są powołane błony śluzowe. Proliferacja błon śluzowych na poziomie pierwszego pierścienia limfatycznego (potocznie - migdałków) przyczyniło się do tego, że w ostatnim czasie pan/pani podłapał/a jakąś anginę.
W przypadku pana/pani proliferacja błon śluzowych dotknęła również i błon jamy nosowej. Pogrubienie błon śluzowych w obrębie kości sitowej jamy nosowej przyczyniło się do zahamowania odpływu i szybkiego regulowania ciśnienia w czaszce mózgowej, przede wszystkim w komorach mózgowych.
Domyślam się, że pan/pani zazwyczaj jest niskociśnieniowcem: czyli ciśnienie tętnicze górne nie przekracza progu 110 rt.sł. U takich „ciśnieniowców” temu zawsze towarzyszy przyrost ciśnienia płyny mózgowego w komórach mózgowych i w samej czaszce. W razie braku właściwej drożności otworów kości sitowej nie ma „zrzutu” nadmiaru płynu z czaszki.
Pozostaje tylko dodać, że gałki oczne wprost połączenesą z komorą mózgową czaszki. Jakie ciśnienie w czaszce – takie ciśnienie i w gałkach ocznych. Wzrost ciśnienia w gałkach ocznych jest bolesny, nawet przy zdrowych ciałkach rzęsowych.
Z czasem opisywane zmiany będą wpakowane w rozpoznanie migreny szyjnej.
A obecnie panu/pani należy znaleźć dobrego masażystę, lepiej terapeutę manualnego żeby wymasował plecy i zlikwidował napięcia przykręgosłupowe. Ciśnienie w czaszce najlepiej regulują się przez akupunkturę. Więcej wysiłków ze strony pana/pani będzie wymagało odbudowywania właściwej mikroflory jelitowej, oczyszczenie organizmu i tym zmniejszenie proliferacyjnych procesów, przede wszystkim na wysokości jamy nosowej.
Proszę potraktować mój opis nie jak orzeczenie jakichś okropnych schorzeń, lecz jak mowę ciała pana/pani które odszyfrowałem w nieco holistyczny sposób. Są to tylko ostrzeżenia, które przemawiają za tym, co by należało zmienić w życiu pana/pani. Owszem, te przemiany muszą dotyczyć wszystkich płaszczyzn egzystowania pana/pani, bo jakże by inaczej?!

Eksperci

Urszula Rorot

Urszula Rorot

Okulista

Koszalin

Karol Sadowski

Karol Sadowski

Okulista

Zduńska Wola

Joanna Czajka

Joanna Czajka

Optometrysta

Lublin

Dawid Korszun

Dawid Korszun

Optometrysta

Zielona Góra

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 13 pytań dotyczących usługi: zespół suchego oka
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.