Jak mam pomóc tacie, który nie daje sobie rady po odejsciu mamy. Zapisałam go do psychiatry, dostał

3 odpowiedzi
Jak mam pomóc tacie, który nie daje sobie rady po odejsciu mamy. Zapisałam go do psychiatry, dostał leki ale podejrzewam, że nie bierze ich regularnie a na dodatek pije alkohol. Mówi czasami, że lepiej jakby go nie było itd
Tata mieszka sam. Ja mam male dziecko i mieszkam niedaleko.
Bardzo proszę o pomoc.
Witam!
Opisywany problem dotyczy zapewne zaburzeń depresyjnych.
Z wypowiedzi wnioskuję, że wspomniany "tata" dostał od psychiatry leki typu SSRI lub SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (i noradrenaliny)), jeśli tak, ich mieszanie z alkoholem powoduje wypłukiwanie ich z organizmu i brak możliwości osiągnięcia efektu terapeutycznego, ponieważ leki te działają dopiero po pewnym czasie (muszą wysycić organizm).
Pomocnym w tej sytuacji byłoby odstawienie alkoholu i zastosowanie się do wdrożonej przez psychiatrę farmakoterapii, dodatkowo "tata" powinien jak najszybciej zgłosić się do psychologa/terapeuty celem rozmowy terapeutycznej oraz być może podjęcia psychoterapii. Jest to dobry krok do zrozumienia problemu, jednocześnie jeśli psychoterapia byłaby wspierana w/w lekami.
Jeśli jednak problem leży po stronie alkoholu, który na nasz organizm często wykazuje działanie depresyjne - należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień, ponieważ zaburzenia depresyjne mogą wynikać z alkoholizmu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, w takiej sytuacji tata może czuć się po prostu samotny. Warto wyrazić swoje zainteresowanie i troskę, aby czuł się wspierany. Ważne jest aby zachęcić go do kontynuowania terapii psychiatrycznej i regularnego zażywania przepisanych leków(w połączeniu z alkoholem tracą właściwości terapeutyczne). Warto mu przypominać o znaczeniu tych kroków dla jego zdrowia i poprawy samopoczucia. Może Pani też poszukać wsparcia specjalistycznego, terapeuty wykwalifikowanego do pracy z osobami w żałobie. W każdym mieście są również grupy wsparcia i organizacje charytatywne, gdzie można porozmawiać z ludźmi, którzy przeżyli podobne straty. Spotkanie innych osób w podobnej sytuacji może być pomocne w procesie uzdrawiania. Jeżeli chodzi o kwestię alkoholu i zauważyła Pani, że jest on przez tatę nadużywany, warto z nim porozmawiać o swoich obawach i zaproponować pomoc w znalezieniu innych sposobów radzenia sobie ze stresem. Jeśli problem jest na tyle poważny to tata powinien się zgłosić do poradni leczenia uzależnień.
Czasami najważniejsze jest po prostu być obecnym dla swojego taty i wysłuchać go, kiedy chce porozmawiać. Okazanie zrozumienia i empatii może być dla niego niezwykle ważne.

Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry. Odniosę się w paru punktach:
1. Po przeczytaniu opisanej przez Panią sytuacji, odnoszę wrażenie, że jest w Pani chęć i gotowość do wsparcia taty w trudnej dla niego sytuacji. To postawa godna uznania. Proszę jednak pamiętać, że tata jako osoba dorosła, tym samym decydująca o sobie, może skorzystać z proponowanego przez Panią wsparcia, jak i je odrzucić...
2. W Pani opisie nie ma informacji o tym, jakie leki ujęte są w farmakoterapii zastosowanej przez lekarza psychiatrę, jednak nawet przy braku takiej informacji, jestem gotów stwierdzić, że alkoholu w tej sytuacji lepiej unikać (alkohol, w zależności od zastosowanego przez lekarza psychiatrę leku, może wchodzić z nim w reakcję, np. eliminując jego lecznicze oddziaływanie). Jeśli problem korzystania z alkoholu w Pani przekonaniu może nosić znamiona uzależnienia, warto skorzystać ze wsparcia terapeuty uzależnień.
3. Warto rozważyć również pomoc psychologiczną / psychoterapię dla taty, gdyż farmakoterapia u znacznej części osób z niej korzystających powinna iść krok w krok z pomocą psychologiczną / psychoterapią.
4. Na koniec, a może najważniejsze... Proszę starać się być obok taty, towarzyszyć tacie na miarę swoich możliwości fizycznych i psychicznych... I nie brać na siebie wyłącznej odpowiedzialności za kwestię udzielenia mu wsparcia.

Z pozdrowieniem! Życzę wytrwałości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.