Jak mam zaczac kontrolowac napady zlosci? bardzo szybko sie irytuje/wybucham i nie umiem tego kontro

2 odpowiedzi
Jak mam zaczac kontrolowac napady zlosci? bardzo szybko sie irytuje/wybucham i nie umiem tego kontrolowac. Widze, ze zaczyna, to zle wplywac na moje relacje z partnerem i dziecmi. Nie wiem czy to moze byc adhd, nerwica, stres czy jakas trauma z dziecnstwa, bo wiem, ze moj tato zachowuje sie tak samo, a ja wiem, ze nie chce byc taka jak on. Po kazdej sytuacji jestem na siebie zla, ale w danym momencie nie umiem tego przystopowac
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to , co dzieje się przed napadem złości. Zazwyczaj najpierw pojawia się irytacja/frustracja i jeśli będziemy w stanie ją wychwycić, można np.wtedy użyć narzędzi regulacji emocji, żeby nie dopuścić do eskalacji złości. (np. iść przemyć twarz zimną wodą; wziąć kilka głębokich wdechów; iść na spacer; spróbować spojrzeć z dystansem na sytuację (jak z lotu ptaka). Jeśli znajoma jest przyczyna złości, wiemy co ją wyzwala, dobrze byłoby zastanowić się czy ona jest powtarzalna; czy problem można rozwiązać aktywnym działaniem oraz czemu dotychczas stosowane strategie nie działały. Warto przyjrzeć się temu, jaka nasza potrzeba została niezaspokojona i czy ktoś przekraczał nasze granice. Złość informuje nas właśnie o tym. Powody wybuchów złości mogą być różne, trudno mi z tego komentarza powiedzieć coś więcej. Najlepiej udać się do psychoterapeuty, żeby dokładniej skonceptualizować problem. Powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Warto pamiętać, że złość nie jest "złą" emocją, czymś czego trzeba się pozbyć- ale jest czymś naturalnym. Złość jest reakcją na sytuacje, w których ktoś lub coś sprawiło, że czujemy się źle, i często też nie możemy tego zmienić. Jeśli nie pozwalamy sobie na wyrażenie tej reakcji - bo np. kiedyś w przeszłości byliśmy z to karani, albo dostaliśmy przekaz że złość jest czymś złym, albo że trzeba być grzeczną itp, nie czujemy się wystarczająco silni by powiedzieć własne zdanie - ta złość kumuluje się w nas i potem możemy wybuchać pod byle pretekstem, często zupełnie nieadekwatnie do sytuacji i krzywdzić w ten sposób osoby wokół nas. Dlatego dobrze jest się zastanowić, na co tak naprawdę jesteśmy źli - czy są to rzeczy które aktualnie się dzieją w naszym życiu (np. relacja z partnerem, sytuacja w pracy) - i wtedy zastanowić się, jak możemy inaczej reagować w tych sytuacjach. Mogą to być też doświadczenia z przeszłości, z którymi wtedy nie byliśmy w stanie sobie poradzić. Powodów może być wiele. W każdym razie, na pewno ma Pani jakiś ważny powód do swoich emocji - samo uświadomienie sobie tego może już być pomocne, ale często trzeba też to bardziej przepracować. Warto też popracować nad bezpiecznymi sposobami wyrażania emocji - w taki sposób, by nikogo tym nie skrzywdzić. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, terapia może pomóc Pani zmierzyć się z tym problemem.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.