Jak mam zacząć wreszcie odczuwać radość?

2 odpowiedzi
Mam 21 lat. Od paru lat mam poczucie, że coś jest nie tak. Jestem smutna, rzadko zdarza się, że odczuwam szczęście. Czuje się przytłoczona i zmęczona. Nie potrafię rozmawiać z ludźmi, nie potrafię powiedzieć komuś bliskiemu jak się czuję, więc często ludzie odchodzą. Dużo pracuje i studiuje. Czuję się samotna. Zdaje sobie sprawę z tego, że pójście do psychologa mogłoby mi pomóc uporać się z przeszłością, lecz nie mam odwagi tego zrobić, gdyż musiałabym wypowiedzieć na głos wszystko, co we mnie siedzi, a to mnie przeraża. Moja przeszłość nie jest łatwa – mama zmarła gdy miałam 6 lat, wychowywali mnie dziadkowie, dziadek był alkoholikiem i nie potrafił panować nad gniewem, a z ojcem nie miałam kontaktu 10 lat, teraz zresztą też nie jest dobry, ale ludzie mają gorszą przeszłość i sobie radzą. Zawsze musiałam radzić sobie sama. Czy coś jest ze mną nie tak, czy po prostu jestem typem melancholika, który nie potrafi być optymistą i odczuwać wszech ogarniającą radość?
Witam serdecznie
Pani obecny stan jest skutkiem traumatycznej przeszłości dlatego dobrze by było rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Pozdrawiam Alicja Giezek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią, domyślam się że Pani nastrój nie wynika z melancholii, bardziej prawdopodobne jest, że Cierpi Pani na depresję. Oczywiście z tego co Pani napisała, ma Pani bardzo dużo powodów do obniżonego nastroju z realnych powodów. Jednak samotność łączyłabym z utratą ważnych obiektów w Pani życiu (tu mowa o rodzicach), zapewne brak wsparcie, skazanie na bycie osobą bardzo zaradną, niemożność liczenia na czyjąkolwiek pomoc. Domyślam się że nie jest łatwo spotkać się z psychologiem, jednak trudno kiedykolwiek będzie Pani nawiązać prawidłowe relacje z ludźmi jeżeli nie popracuje Pani nad najprawdopodobniej nad lękiem przed zależnością. Dlaczego piszę, że jest to najprawdopodobniej lęk przez zależnością, gdyż nie mogę po tak krótkiej informacji z Pani strony być tego pewna. Jednak Pani przeszłość, brak umiejętności bycia w bliskich, otwartych relacjach na taki lęk wskazuje. Jeżeli nauczy się Pani rozmawiać z psychologiem, zaakceptuje Pani fakt, że wcale nie trzeba, a nawet nie można nakazywać sobie być samowystarczalną to ułatwi to Pani utrzymywanie relacji z ludźmi, pozwoli też bardziej się na nich otworzyć.
Pozdrawiam A. Pacia
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.