Jak można obniżyć poziom zbyt wysokiego cholesterolu u młodej szczupłej wegetarianki? Co może być pr

2 odpowiedzi
Jak można obniżyć poziom zbyt wysokiego cholesterolu u młodej szczupłej wegetarianki? Co może być przyczyną jego zbyt wysokiego poziomu (300 mg/dl)?
Przyczyn może być wiele, od hipercholesterolemii rodzinnej (genetycznej), przez wysokie spożycie produktów przetworzonych lub jajek, do nieprawidłowego sposobu przyrządzania potraw. Diagnostyka wymaga w takiej sytuacji dłuższej rozmowy i pochylenia się nad pacjentką. Natomiast pomoc dietetyka będzie tu nieodzowna ze względu na to, że zbyt wysoka wartość cholesterolu w pierwszej kolejności powinna być potraktowana odpowiednią dietą, a nie farmakoterapią. Chętnie pomogę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, sam wynik cholesterolu ogółem (300 mg/dl) za wiele nie mówi i nie musi być niepokojący. Przydałoby się spojrzeć na cały profil lipidowy (cholesterol LDL, HDL i trójglicerydy) oraz markery stanu zapalnego (OB i białko CRP), koenzym Q10, homocysteinę oraz GLUKOZĘ! Na wstępie zaznaczę, że badanie warto byłoby powtórzyć (należy to robić zawsze gdy wyniki nas zaniepokoją, bo może okazać się że źle się do badania przygotowaliśmy lub maszyna czy też człowiek w laboratorium zawiedli) i pamiętać aby zrobić to na czczo, a na minimum 14 godzin przed jego wykonaniem nie spożywać żadnych pokarmów, ponadto przez kilka dni przed badaniem należy utrzymywać stałą dietę, nie palić papierosów, nie pić alkoholu oraz unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli cholesterol LDL (tak zwany zły cholesterol) będzie powyżej 1,6 g/l, Cholesterol HDL (tak zwany dobry cholesterol) poniżej 0,4 g/l , trójglicerydy powyżej 1,5 g/l, oraz pozostałe wyniki będą również podwyższone, należy wprowadzić odpowiednie działania higieniczno-dietetyczne, jeśli nie pomogą dalszą diagnostykę, a dopiero w ostateczności jeśli okaże się to konieczne środki farmakologiczne. Patrząc na badania warto wiedzieć, że bardziej szkodliwe skutki ma zbyt niskie stężenie dobrego cholesterolu HDL niż wysokie stężenie złego cholesterolu LDL, które można stosunkowo łatwo obniżyć dietą (jeść sporo warzyw i owoców, nieoczyszczonych produktów zbożowych, ryb, włączyć orzechy włoskie i awokado do diety, unikać margaryn, przetworzonej żywności bogatej w tłuszcze trans) i włączyć codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną. W przypadku podwyższonego poziomu Trójglicerydów stosować dietę i aktywność fizyczną jak wyżej, a ponadto unikać produktów oznaczonych jako light (zawierają bowiem często sporo syropu fruktozowego lub glukozowo-fruktowowego), bananów, winogron i alkoholu. Wprowadzić do diety sporo produktów bogatych w kwasy omega 3, bądź suplementu z tymi kwasami. Opowiadając na drugie Pani pytanie- przyczyn podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi może być wiele, począwszy od stresu, złą dietę bogatą w cukry i przetworzone produkty bogate w olej palmowy, kokosowy, tłuszcze trans, syrop glukozowo-fruktozowy, po toczący się proces zapalny w organizmie, i inne. W razie potrzeby zapraszam na wizytę, pozdrawiam serdecznie, Marzena Wacław-Pazera.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.