Jak można pozbyć się gytrytu z migdałków?

4 odpowiedzi
Witam, serdecznie, W kryptach moich migdałów zbiera się prawdopodobnie detryt ( wiedza z internetu), gdyż laryngolog zbagatelizował sprawę twierdząc, że „taka moja uroda”. Jest to dla mnie dużym problemem, gdyż min. raz w tygodniu muszę go usuwać mechanicznie. Dodam, iż mam nawracające bóle gardła i anginy, nie wspomnę o nieprzyjemnym zapachu z ust i ogólnym dyskomforcie. Czy jest możliwość wykonania jakiegoś zabiegu likwidującego problem.
Witam
Tak oczywiście; więcej dokładnych informacji na ten temat można przeczytać na moim blogu znanylekarz nitek - artykuł na temat leczenia nieprzyjemnego zapachu z ust spowodowanym zaleganiem detrytu w kryptach migdasłków
pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak nawet kilka rodzajów ale dobór powinien być poprzedzony diagnostyką laboratoryjną, oceną i wykluczeniem innych przyczyn przykrego zapachu z ust , konsultacjami innych specjalistów ( gastrologa, stomatologa) . Pozdrawiam A.Kasztelan
Witam!
W odniesieniu do "złogów w migdałkach podniebiennych" to rzeczywiście tzw. detryt (resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) dzieje się tak w przypadku szerokich krypt (otworków) w obrębie migdałków - nie zawsze wiąże się ze stanem zapalnym migdałków. W tym przypadku ze względu na nawracające infekcje (anginy) proponowałbym wymaz z gardła - oceną ewentualnej flory bakteryjnej. Rozważyć należy również szczepionkę uodparniającą doustną.
W odniesieniu do leczenia - jedynym skutecznym sposobem jest usunięcie migdałków - czego oczywiście osobiście nie polecam. Można też podjąć próbę obkurczenia krypt przy użyciu lasera CO2, elektrokoagulacji - efekty trudne do przewidzenia - w pierwszym okresie zadowalające w późniejszym problem może nawracać, aczkolwiek nie musi.
Pozdrawiam. W przypadku pytań proszę o kontakt.
Jeśli to faktycznie detryt, czyli masy złuszczonego naskórka, elementów morfotycznych itp to laryngolog miał rację, że to taka uroda pacjenta co nie oznacza, że nie niesie za sobą wielkiego dyskomfortu. Jeśli mówi Pan/Pani, że ma częste anginy i ból gardła to istnieje szansa, że migdałki podniebienne są w stadium przewlekłego zapalenia. Warto zrobić morfologię krwi z rozmazem oraz określić poziom CRP. Przykry zapach można próbować likwidować płukankami na bazie chloheksydyny, usuwać mechanicznie masy z krypt migdałka. Dopiero po ustaleniu przyczyny należy podjąć decyzję dotyczącą ewentualnych zabiegów (np. waporyzacji lub wyłuszczenia migdałków)

Eksperci

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Robert Synowski

Robert Synowski

Internista

Gdów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Iwona Królik

Iwona Królik

Alergolog, Pulmonolog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: ból gardła
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.