Jak można pozbyć się problemu białych grudek w gardle, które brzydko pachną?

5 odpowiedzi
Witam! Od jakiegoś czasu, długiego czasu (może ok. 2-3 lat) mam problem z okropnie białym nalotem na języku, którego nie mogę w ogóle usunąć nawet specjalną łopatką. Do tego dochodzi mało przyjemny zapach z ust, a co jakiś czas 'wyciskam' białe grudki z prawej strony gardła… odrażające… czy to się da jeszcze leczyć, czy wycięcie migdałków mnie ratuje? A co jakiś czas mam przy przełykaniu śliny problem, tzn. czuje jakaś 'grudkę', która tam utkwiła.
Tu są jakby dwie różne sprawy. Grudki w migdałkach - w poszerzonych kryptach migdałkowych gromadzą się białe ciałka krwi, ze złuszczonym nabłonkiem i bakteriami. To ma nieprzyjemny zapach. Problem medyczny mały, problem estetyczny duży. Można to sobie mechanicznie oczyszczać (tak jak Pan/Pani robi) albo poddać się wyłuszczeniu migdałków, co problem całkowicie eliminuje. Druga kwestia to obłożony język - to najczęściej towarzyszy zapaleniu błony śluzowe żołądka i refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Może też być przyczyną przykrego zapachu. Trzeba brać jeszcze pod uwagę grzybicę. Wskazana konsultacja laryngologa i internisty/gastrologa.

Witam
Odsyłam Pana do mojego bloga znanylekarz nitek na którym opisałem powyższy problem dotyczący zalegania detrytu w migdałkach i metod leczenia nieprzyjemnego zapachu z ust z tym związanego-
pozdr
Stanisław Nitek
Witam. Prawdopodobnie jest to wydzielina retencyjna w migdałkach, ale to wymaga weryfikacji przy badaniu laryngologicznym.Tylko badanie z uzupełnionym wywiadem chorobowym pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy konieczne jest usunięcie migdałków. Pozdrawiam.
Witam serdecznie!
Te grudki wyciskane z gardła to najprawdopodobniej detryt( resztki pokarmu + złuszczony nabłonek krypt migdałkowych) - nie zawsze wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym!!!
Konieczna pełna diagnostyka kliniczna - wymaz z gardła + ASO, szczepionki immunomodulujące( uodparniające ) doustne. W przypadku prawidłowych wyników - konsultacja w Poradni Immunologicznej. Kiedy skończyły się już możliwości leczenia zachowawczego - ostatecznie usunięcie migdałków podniebiennych.
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków podniebiennych jest:
1. Bezdech obturacyjny w czasie snu,
2. Znacznego stopnia zaburzenia połykania
3. Znacznego stopnia zaburzenia mowy
4. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych pomimo: a. sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego, b. pomimo przebycia leczenia uodparniającego - powyżej 4 (mam na myśli anginy - wysoka temperatura > 38, odczyn węzłowy, nalot na migdałkach podniebiennych)
5. Guz migdałka
6. Nawracające krwawienia z migdałków.
Pozostałe wskazania są względne po ocenie klinicznej!
Zapraszam na konsultację celem podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pozdrawiam
Jest kilka metod leczenia. Musze zbadac osobiście