jak najprościej jednoznacznie zdiagnozować Alzheimera ? czy REZONANS MAGNETYCZNY wystarczy , czy sa
1
odpowiedzi
jak najprościej jednoznacznie zdiagnozować Alzheimera ? czy REZONANS MAGNETYCZNY wystarczy , czy sa inne sposoby diagnozy ? Robiłam 2 razy testy psychologiczne i niby wszystko dobrze , a jest coraz gorzej .Mam 66 lat ! Mam b.duzy problem z pamięcią krótkotrwałą , z organizacją , planowaniem i orientacją w czasie .Pamięć jak sito - przelatują informacje bez śladu zapisu ! W rodzinie był przypadek ciężkkiego Alzheimera u Babci ! Bardzo się boję ! co robić !
Jednoznaczna diagnoza choroby Alzheimera dotyczy tylko relatywnie rzadkiej postaci genetycznej choroby, która rozpoczyna się dość wcześnie (nawet między 30 a 50 rokiem życia). Analiza molekularna genów w poradni genetycznej może jednak w wielu przypadkach ocenić, jakie istnieje ryzyko zapadalności na ch. Alzheimera (szczególnie, gdy w rodzinie mamy osobę, która już zachorowała). W diagnozie otępienia (demencji, czyli obniżenia sprawności funkcji poznawczych, pamięci, orientacji itd.), ważne jest, aby ocenić jego przyczynę, gdyż ch. Alzheimera jest tylko jednym z wielu powodów występowania otępienia. Dlatego też istotna jest współpraca różnych specjalistów (lekarza rodzinnego, neurologa bądź psychiatry i neuropsychologa), aby dokonać trafnej diagnozy. Proces diagnostyczny obejmuje w pierwszej linii szczegółowy wywiad rodzinny oraz badanie neuropsychologiczne, a także badanie neurologiczne i laboratoryjne. Natomiast rezonans magnetyczny bądź inne badania neuroobrazowe wykonuje się jedynie w celu ewentualnego wykluczenia potencjalnie odwracalnych przyczyn otępienia (np. wodogłowia). Wskazane byłoby zgłosić się z wynikami z badania neuropsychologicznego do neurologa bądź psychiatry specjalizującego się w diagnostyce i leczeniu otępień.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci
Podobne pytania
- Witam moja mama od kilku lat cierpi na demencje ale ona niszczy wszystko w domu jak zostaje sama zrywa dopiero co polozone tapety zbija kafelki rozbija szyby w drzwiach a pozniej mowi ze ktos byl i to zrobil czy mozna lekarstwami uspokolic ja jakos?
- Witam, mój dziadek chorował na Alzheimera i podejrzewamy, że mojego tatę też zaczyna atakować ta chorobą. Był zawodowym kierowcą, a zapomina jak dojechać w niektóre znane mu miejsca. Jak w końcu namówiłam go na konsultację u lekarza rodzinnego, aby poradzić się gdzie dalej udać się i sprawdzić co się…
- witam mieszkam w białymstoku moja mama ma 77 lat mieszka poza miastem . od jakiegos czasu zachowuje sie ,,dziwnie,, czepia sie wrecz obiera sobie ofiare i wyzywa ginie wszystko nawet oszczednosci z domu, oskarza mnie i ojca z tym ze ijciec jest tleno zalezny i tak naprawde toaleta kuchnia i jego pokoj…
- Moja ciocia ma 81 lat. Mieszka sama. Ma wyraźne oznaki choroby Alzheimera: wszystko gubi, oskarża wszystkich o kradzież jej pieniędzy czy np. kluczy, ma niesamowity bałagan w swoim mieszkaniu, twierdzi, że z telewizora wychodzą do niej osoby. Nie chce nikogo znać ani wpuścić do domu. Stwarza duże zagrożenie,…
- Moja mama ma 81 lat, chorobę Parkinsona i mamy taki problem, że codzinnie zwykle w godzinach popołudniowych ma halucynacje. Twierdzi, że jest w innym miejscu i chce wrócić do domu . Albo twierdzi, że ktos ją więzi. Jest wtedy agresywna. Neurolog przepisał Klozapol i na początku wydwało się, że to działa,…
- Moja mama ma ostatnie stadium choroby Alzheimera. Ja mam 54 lata. Czy też zachoruje? Ponadto przez długi czas nie leczylem zapalenia dziąseł a podobno bakteria je wywołując powoduje też chorobę Alzheimera
- Mam 48 lat i w zasadzie całe życie problemy z pamięcią. W szkole były problemy z nauką , problemy z koncentracją podczas czytania. Obecnie uczę się obcego języka , gry na gitarze i wszystko przychodzi z ogromnym trudem. Babcia moja miała ciężkiego Alzheimera. Czy powinienem się jakoś zbadać pod tym…
- U mojego męża zdiagnozowano otepienie typu Alzheimerowskiego, czy istnieje różnica pomiędzy tą chorobą a Alzheimerem, czy obraz kliniczny jest taki sam, etapy i fazy czy są zbliżone. Nie bardzo rozumiem czym obie te choroby się różnią, od dwóch lat jeździmy do neurologa i od pewnego czasu do psychiatry,…
- Czy przy chorobie Alzheimera osobie należą się wizyty pielęgniarki w domu?
- Czy istnieje związek między chorobą alzheimera a życiem seksualnym ?
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: choroba Alzheimera
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.