Jak nauczyć dziecko korzystać z toalety?

6 odpowiedzi
Jestem mamą trójki dzieci, najmłodsze 4 letnie nie chce wypróżniać się do nocniczka czy też do kibelka (robi to w majteczki), co gorsza nie zrobi kupki raz a porządnie tylko po kilka razy w ciągu dnia, co jest męczące bo za każdym razem trzeba zmieniać bieliznę. Próbowałam już chyba wszystkich sposobów i metod i nie mam już pomysłów, ręce opadają i jestem tym bardzo zmęczona. Problem ten zaczął się jakieś 1,5 roku temu, gdy miała problem z załatwieniem się (zdarzył się raz, gdyż córka ma normalne stolce), bardzo ciężko wychodziła kupka z wielkim bólem i płaczem i od tej pory tak jak by się bała załatwić, woli popuszczać w majteczki, tak jakby miała blokadę i nie wiem jak ją przełamać. Czy jest jakiś sposób, żeby się córka nauczyła załatwiać do nocniczka czy też kibelka. Płacze bo boli brzuszek wie że to od kupki ale jakoś nie może przełamać w sobie tej blokady aby zawołać kupkę. Czy to ja jestem złą mamą czy też córka jest naprawdę uparta. Jest bardzo mądrą dziewczynką, bystrą i szybko się uczy (tylko nie chce nauczyć się wołać kupki), gdyż chodzi do przedszkola. A do tego teraz zdarza jej się wstrzymywać sikanie, przy czym popuści w majteczki.
Myślę że warto byłoby udać się do gastrologa dziecięcego, który zrobilbty wywiad żywieniowy dziecka oraz USG jamy brzusznej. Być może dziecko odczuwa ból przy wypróżnianiu co łączy z nocnikiem dlatego unika tej czynności na nim.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
To pytanie myślę, że nie do mnie.Jestem specjalistą psychoterapii uzależnień ,
Dzień dobry Pani. Wygląda na to, że u Pani Córki rozwija się problem z zaparciami nawykowymi. Konieczny jest jak najszybszy kontakt z pediatrą lub gastroenterologiem oraz psychologiem lub psychoterapeutą dziecięcym, gdyż ten problem szybko się "utrwala" i nieleczony może prowadzić do dalej idących problemów zdrowotnych. Dobrze byłoby również skonsultować się z dietetykiem, aby przeanalizować dotychczasowy sposób żywienia. Problem zaparć nawykowych u dzieci to "droga przez mękę" dla rodziców, jednak ze wsparciem lekarza, psychologa i dietetyka, z pewnością uda się Pani pomóc Córeczce. Życząc wiele cierpliwości, serdecznie pozdrawiam. Sylwia Orłowska
Witam,
nauka korzystania z nocniczka to trudny moment w życiu dziecka. Czasami zdarza się, że nie wszystko idzie zgodnie z planem, czasami trudności mijają z czasem. Pisze Pani, że problem trwa już 1,5 roku, a to dość długo. Niestety pani pytanie trafiło do mnie, a ja nie zajmuję się małymi dziećmi. Proszę porozmawiać z lekarzem pediatrą lub psychologiem specjalizującym się w pracy z małymi dziećmi. Życzę powodzenia Dorota Rychter
Bardzo proszę o kontakt z psychologiem, dietetykiem lub specjalistą do spraw żywienia. Myślę, że najlepszy w Państwa sytuacji byłby psycholog. Pozdrawiam.
Sprawa wymaga konsultacji, nie podejmuję się Pani radzić ani odpowiadać w tej formule. Proszę zapisać się na konsultację, spróbujemy znaleźć rozwiązanie. Powiem tylko, że w mojej ocenie nie leży ono w gestii samego dziecka.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.