Jak odróżnić migrenę od SM?

2 odpowiedzi
Mój syn w 2005 roku zrobił MR głowy. W istocie białej około komorowej obu półkul mózgowych przy rogach potylicznych widoczne są ogniska hiper intensywne w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR odpowiadające zmianom de – lub demielinizacyjne albo naczyniopochodnym. Zrobiliśmy w 2009 r. MR i wyszło to samo bez istotnych różnic do poprzedniego badania. W 2013 również wyszło tak samo. Uznano wobec tego, że jest to migrena. Fakt nic się nie dzieje z moim synem aczkolwiek nie czuję spokoju. Syn dziś ma 24 lata funkcjonuje normalnie nic się nie dzieje. Proszę mi powiedzieć jakie badania należałoby zrobić, aby wykluczyć podejrzewane przeze mnie SM i pozostać przy domniemanej migrenie.
Szanowna Pani,
domniemuję, że objawem z powodu którego wykonano MRI był ból głowy. Zatem może Pani spać snem sprawiedliwego. Andrzej Żytkowski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd... czasami jest to uszkodzenie naczyniopochodne.
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia (nazywa to się RIS).
Rozpoznanie migreny stawia się na podstawie wywiadu dotyczącego bólu głowy. W diagnostyce podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, nasilające, objawy towarzyszące, wiek, inne choroby, przyjmowane leki itd... itd…
Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.

Eksperci

Przemysław Cygański

Przemysław Cygański

Fizjoterapeuta

Gdynia

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Wojciech Szczelina

Wojciech Szczelina

Fizjoterapeuta

Kraków

Agnieszka Drozd

Agnieszka Drozd

Fizjoterapeuta

Gdańsk

Magdalena Kaźmirek

Magdalena Kaźmirek

Fizjoterapeuta

Kraków

Marek Kluszczyński

Marek Kluszczyński

Lekarz rehabilitacji medycznej, Pediatra

Kłobuck

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 48 pytań dotyczących usługi: stwardnienie rozsiane
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.