Jak podwyższyć poziom hemoglobiny?

3 odpowiedzi
Witam, jestem maratończykiem, biegaczem ultra a oprocz tego honorowym dawcą krwi. Mam często niski poziom hemoglobiny (niskie żelazo). Zacząlem urozmaicać dietę o czerwone mięso, wątrobkę, preparaty żelazowe. Po tym poziom podnosi się ale cały czas muszę tego pilnować. Jaką dietę stosować by pozbyć się tych problemów. Z góry dziękuję za poradę.
Od jak dawna jest taki problem?

Ważne , żeby żelazo było dobrze przyswajalne , np. to z warzyw jest słabo przyswajalne ze względu na związki fitynowe, to z mięsa najlepiej, ale dobrze aby jeść razem z warzywami i owocami, które mają dużo wit. C - wtedy przyswajalność się poprawia.
Mogę polecić Panu ocet pokrzywowy wg receptury dr Różańskiego.
Na wiosnę młodą pokrzywę zalewamy 5% octem na ok. 3 tygodnie, potem zlewamy i pijemy po 1 łyżeczce w szklance wody 3 razy dziennie.
w postaci octanu żelazo jest najlepiej przyswajalne.
Dużo jest go też w suszonych owocach, migdałach. Ze szpinaku i buraków to raczej go organizm nie przyswoi.
Jeśli zażywa Pan leki na refluks hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego to zdecydowanie zmniejsza to wchłanianie wapnia. Odradzam wątróbkę, proszę pamiętać, że wątroba zwierząt gromadzi wszystkie zanieczyszczenia z organizmu.

Pozdrawiam. Joanna Arciszewska.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, niski poziom hemoglobiny może wynikać z różnych powodów, nie tylko z niedoboru żelaza. Proponuję zrobić analizę pierwiastkową włosa aby poznać poziom żelaza w organizmie oraz badania na zawartość witaminy B12 we krwi.
Oczywiście zachęcam do zgłoszenia się z wynikami badań do lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
Witam,
Pana niski poziom żelaza jest po Pana opisie niczym nieuzasadnionym. Dawcy krwi mają bowiem często obniżoną ilość hemoglobiny. Dodatkowo duża aktywność fizyczna przyczynia się do całkiem sporych strat pierwiastków, czy to z potem czy to poprzez spożywanie większej ilości płynów i ich usuwanie razem z moczem.
Krok pierwszy jest całkiem dobry - czyli mięsa. Nie przesadzajmy jednak z wątróbką, bowiem ma też swoje minusy - mimo dużej ilości żelaza ma również toksyczną ilość witaminy A więc należy na to bardzo uważać. Dobrze jest podnieść spożycie innych produktów bogatych w żelazo, jak np szpinak, fasolę czerwoną, soczewicę, szparagi, produkty zbożowe.
Oprócz tego niski poziom hemoglobiny może być również spowodowany niedoborami kwasu foliowego i/lub witaminy B12. Jeśli przesłałby Pan pełne wyniki morfologii to z nich można już określić z dużym prawdopodobieństwem czy problem tkwi w żelazie czy kwasie foliowym i B12. Warunkują one bowiem przyswajanie żelaza. Jeśli nie suplementuje Pan tych mikroelementów to jest taka możliwość.

W razie pojawienia się pytań lub wątpliwości proszę o kontakt.

Eksperci

Maciej Nadel

Maciej Nadel

Kardiolog

Łódź

umów wizytę
Magdalena Kopel

Magdalena Kopel

Dietetyk

Racibórz

Andrzej Ojrzanowski

Andrzej Ojrzanowski

Internista

Drezdenko

Aleksandra Rucińska

Aleksandra Rucińska

Pediatra

Sosnowiec

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 152 pytań dotyczących: badania krwi
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.