Jak pokonać bulimię u 17 latki?

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 17 lat i od trzech jestem chora na bulimię (rok wymiotów/ rok przerwy z wymarzoną wagą/kolejny rok wymiotów, który trwa nadal). Choroba wykańcza mnie zarówno fizycznie, jak i psychicznie – przestałam wychodzić ze znajomymi (broń boże się najem i nie będę miała jak zwrócić), nie umiem skupić się na nauce, ciągle myślę o tym, żeby zjeść i zwymiotować – kiedyś wymiotowałam dwa, góra trzy razy w tygodniu, teraz, kiedy po schudnięciu ok. 13 kg, mam efekt jojo to zwracam przeciętnie jedzenie 2 razy dziennie. Byłam u psychiatry, ale jako że jestem niepełnoletnia nie przyjął mnie, a nie ma opcji, że przyjdę z kimś dorosłym. Nie chcę mówić moim bliskim. Przynajmniej na chwilę obecną. Boję się, że nie wytrzymam sama ze sobą tego roku w oczekiwaniu na pełnoletność. Co mam zrobić? Ktoś pomoże mi bez informowania rodziny? Błagam, to jest wojna ze samą sobą.
Dzień dobry,
Dziękuję za pytanie. U osób w wieku 16-18 lat rodzice mają prawo zażądać informacji o leczeniu dziecka. Większość psychiatrów przyjmuje wyłącznie osoby dorosłe tj. po ukończeniu 18 roku życia, prawdopodobnie dlatego poprzedni psychiatra Pani nie przyjął. Problem pojawia się nie tylko w kwestiach formalnych, ale również później w leczeniu. Leki oraz psychoterapia wymagają środków finansowych - skąd Pani je zdobędzie nie mówiąc rodzinie o swoich problemach?
Przede wszystkim powinna zostać Pani zbadana i zdiagnozowana. Proszę więc wybrać się do lekarza psychiatry, który Panią przyjmie, lub do psychiatry dzieci i młodzieży.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Serdecznie witam,
Bulimia (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna) objawia się nawracającymi epizodami przejadania się. Pochłanianie dużych porcji pokarmów ma przymusowy charakter. Jedzenie zwykle odbywa się w tajemnicy, w tajemnicy też następuje usuwanie z organizmu zjedzonych pokarmów. Osoby z bulimią długo ukrywają chorobę przed bliskimi, którzy mogliby skutecznie pomóc. Tymczasem wczesna interwencja (przy mniej nasilonych objawach) ma ogromne znaczenie. Niejednokrotnie przyczynia się do lepszego i skuteczniejszego leczenia. Proszę pamiętać, że bulimia to choroba, która bardzo wyniszcza organizm. Powinna być zdiagnozowana przez lekarza. Im wcześniej uda się ustalić diagnozę i uzyskać pomoc (wsparcie dla pacjenta i całej jego rodziny), tym sukcesy w terapii będą większe. Nie zalecam czekania aż objawy się nasilą i utrwalą. Proponuję jak najszybciej poinformować najbliższych o swoich problemach. Warto starać się wykorzystać zaangażowanie i pomoc rodziny, otoczenia. Instytucje i osoby, które mogą dodatkowo wspomóc ucznia to również szkoła (pedagog, psycholog, pielęgniarka) oraz poradnia psychologiczno – pedagogiczna, która opiekuje się szkołą (psycholog). Uzupełniające informacje dotyczące omawianego tematu oraz pomocy i wsparcia znajdzie Pani na mojej stronie internetowej. Pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.

Eksperci

Natalia Szefler

Natalia Szefler

Dietetyk

Bydgoszcz

Julita Modrzyńska

Julita Modrzyńska

Psycholog

Grodzisk Mazowiecki

umów wizytę
Paulina Tyrzyk

Paulina Tyrzyk

Dietetyk

Bydgoszcz

Dagmara Smolarek-Kędziorek

Dagmara Smolarek-Kędziorek

Psychoterapeuta

Łódź

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: bulimia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.