Jak pokonać kompleksy i strach przed terapią?

5 odpowiedzi
Od paru lat walczenie z kompleksami jest moją walką z wiatrakami”. Byłem już u wielu psychologów. Uczestniczyłem w wielu terapiach indywidualnych, jak i grupowych. Niestety, na niewiele się one przydały. Nie jestem pewien siebie. Widzę, że jestem coś wart, jednak, kiedy muszę się dobrze zaprezentować w pracy bądź w towarzystwie innych to paraliżuje mnie strach. Czy powinienem znowu pójść na terapię?
Myślę, że tak. Rozumiem, że na poziomie racjonalnym wie Pan, że jest wartościowy, ale nie czuje tego. Często tak się dzieje. Zmiana musi nastąpić na poziomie emocjonalnym, a do tego z całego serca polecam terapię schematu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odpowiedź na postawione pytanie nie jest prosta. Psychoterapia to długi proces i niejednokrotnie wieloletni. Czasami z danym psychoterapeutą można przerobić tylko określony etap, tylko tyle i ani kawałka więcej. Wielokrotnie pracowałem z osobami, które przychodziły do mnie, bo niebyły zadowolone z rezultatów poprzednich terapii. Nie mnie jest oceniać ich skuteczność, tym bardziej nie mając wglądu w proces. Pacjent może mieć poczucie klęski, zmarnowanego czasu, ale jeśli jest wiele spustoszeń w przeszłości, wiele energii pójdzie na zmarnowanie, zanim zacznie się dobra zmiana. To jak budowanie domu na bagnach. Trzeba dobrze osadzić fundament, żeby się nie zapadł, potrzebna na to dużo materiału.
Bycie u wielu psychologów i "przerobienie" kolejnych z pewnością nie rozwiąże problemów. Musi Pan komuś zaufać, nawet jeśli psychoterapia na pierwszy rzut oka dobrze nie rokuje. Musi Pan zaufać sobie, drugiemu człowiekowi i procesowi, w którym obaj się znajdziecie. Psychoterapia to naprawdę ciężka praca - orka na ugorze, dlatego życzę wytrwałości i hartu ducha,
Dominik Gebler
Witam Pana,
wydaje mi się że warto spróbować ponownie i umówić się na konsultację do psychoterapeuty. Niestety nic Pan nie pisze o tym w jakim podejściu były poprzednie terapie i z jaką częstotliwością odbywały się sesje. Z tego co Pan pisze problem dotyczy braku pewności siebie. To dość ogólny opis. W toku terapii klient/pacjent odkrywa co wyzwoliło takie a nie inne widzenie siebie i co ukrywa się w strachu przed innymi ludźmi. To jest pierwszym krokiem do wyzwolenia się z nieadekwatnego poczucia strachu w relacjach z otoczeniem.
Pozdrawiam
Magdalena Staszewska
Witam, wydaje się, że tak. Mało informacji Pan napisał o długości odbytych terapii, częstotliwości spotkań. Być może, tak jak Pan nie widzi skuteczności poprzedniej pomocy, także niedostępne jest zobaczenie zmian w sobie. A być może pewne wewnętrzne obszary nie były gotowe na zmiany. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Terapia to długi proces, niejednokrotnie wydawało by się, że stoi się w miejscu, zmiany potrzebują czasu i przestrzeni. Bezpieczna relacja terapeutyczna jest w stanie odkryć to co w ukryciu nas niszczy. Zalecam spotkanie z terapeutą, podjęcie psychoterapii a także życzę cierpliwości i wiary..w siebie.
pozdrawiam,
Kinga Jaromińska
Dzień dobry. To rzeczywiście zastanawiające, że uczestniczył Pan w wielu różnych terapiach, w Pana ocenie, bez efektu. Nasuwają mi się w związku z tym różne pytania. Są różne rodzaje psychoterapii. Czy uczestniczył Pan w terapiach krótko czy długoterminowych? Jeśli w krótkoterminowych to może nie są to formy które Panu akurat pomogą. Czy każdą z tych terapii Pan kończył czy przerywał nie widząc efektów? Ponieważ wiem tylko, że Pana głównym problemem jest strach którego źródeł może być bardzo wiele trudno mi postawić diagnozę i poradzić jaką forma pomocy jest Panu potrzebna. Proponuję pójść na konsultację psychologiczną i wspólnie obejrzeć problem oraz to dlaczego w realizowanych wcześniej terapiach nie udało się uzyskać poprawy.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz

Eksperci

Katarzyna Bielak

Katarzyna Bielak

Psycholog

Lublin

Anna Kaczmarska-Tabor

Anna Kaczmarska-Tabor

Psychoterapeuta, Psycholog

Tarnów

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Anna Wiak

Anna Wiak

Psycholog

Warszawa

Sandra Kieliszek

Sandra Kieliszek

Psycholog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 21 pytań dotyczących usługi: niskie poczucie własnej wartości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.