Jak pomóc dziecku, które wypowiada jedynie pojedyncze słowa?
7
odpowiedzi
Witam. Mój 4-letni syn prawie wcale nie mówi. Wypowiada kilka pojedynczych słów mama”, tata” ”daj”. Wszystkie badania neurologiczne oraz badania słuchu wyszły prawidłowe. W tym roku idzie do przedszkola, czy sobie poradzi? Czy towarzystwo innych dzieci może mu pomóc?
Dzień dobry. Pobyt w przedszkolu i kontakt z innymi dziećmi może być dla Pani synka korzystny. Bardzo ważne jest jednak zdiagnozowanie przyczyn opóźnień w rozwoju mowy i podjęcie intensywnej terapii. Jeśli w przedszkolu jest logopeda warto postarać się o terapię w placówce. Gdy dziecko nie mówi lub mówi bardzo mało ma ograniczone możliwości zakomunikowania własnych potrzeb, co w sytuacji przedszkola (bo w domu Pani pewnie rozumie synka "bez słów") może powodować frustrację i zachowania agresywne lub wycofanie się z kontaktów (choć oczywiście nie zawsze tak się dzieje). Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. :-)
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
W powyższej sprawie należy skontaktować się z logopedą.
Witam. Dzieci nie rozwijają się równomierne. Każdy człowiek jest inny i każdy swoim indywidualnym rytmem pokonuje kolejne etapy rozwoju. W innym miesiącu siada, chodzi, mówi, czyta itd. Proponuję jednak zwrócić się o pomoc do specjalisty – neurologopedy ,logopedy lub psychologa dziecięcego. Trudno jest mi się odnieść do pytania o kontakt z rówieśnikami w przedszkolu ( zachowania syna mogą być różne). Ważne aby zakomunikować o trudnościach dziecka wychowawcy grupy w placówce przedszkolnej Pozdrawiam serdecznie. Magdalena Rakowska-Mikucka
Dzień dobry,
niewątpliwie przedszkole i towarzystwo innych dzieci wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Jednak sytuacja o której Pani pisze nieco mnie niepokoi, gdyż w wieku 4 lat dziecko powinno już swobodnie komunikować się za pomocą zdań z otoczeniem. To bardzo dobra wiadomość, że przeprowadzone dotychczas badania mają wynik prawidłowy. W mojej opinii powinna Pani umówić Synka na konsultację do neurologopedy, ponieważ stan o którym Pani pisze może wskazywać na opóźniony rozwój mowy lub inne problemy komunikacyjne. Neurologopeda posiada wachlarz metod wspomagających rozwój zarówno psychomotoryczny jak i komunikację werbalną dziecka. Pozwoli to na lepszy, pełniejszy i prawidłowy rozwój dziecka w każdej jego sferze oraz zapobiegnie ewentualnym trudnościom szkolnym, a także wspomoże je w relacjach społecznych.
niewątpliwie przedszkole i towarzystwo innych dzieci wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Jednak sytuacja o której Pani pisze nieco mnie niepokoi, gdyż w wieku 4 lat dziecko powinno już swobodnie komunikować się za pomocą zdań z otoczeniem. To bardzo dobra wiadomość, że przeprowadzone dotychczas badania mają wynik prawidłowy. W mojej opinii powinna Pani umówić Synka na konsultację do neurologopedy, ponieważ stan o którym Pani pisze może wskazywać na opóźniony rozwój mowy lub inne problemy komunikacyjne. Neurologopeda posiada wachlarz metod wspomagających rozwój zarówno psychomotoryczny jak i komunikację werbalną dziecka. Pozwoli to na lepszy, pełniejszy i prawidłowy rozwój dziecka w każdej jego sferze oraz zapobiegnie ewentualnym trudnościom szkolnym, a także wspomoże je w relacjach społecznych.
Znaczne zaburzenia mowy wymagają pełnej diagnostyki w tym m.in. badanie słuchu, badanie psychologiczne, neurologiczne (EEG), logopedyczne, fizjoterapeutyczne, diagnoza SI, badania flory bakteryjnej i alergii pokarmowych i inne. Niestety nie znam dziecka i jego możliwości, więc nie mogę stwierdzić czy grupa rówieśników będzie miała pozytywny wpływ na jego rozwój mowy. Radzę pogłębić diagnostykę i rozpocząć odpowiednio zaplanowaną terapię.
dziecko musi mieć jak najwięcej kontaktu z żywym słowem , w tym kontakt z rówieśnikami- jest wtedy poniekąd zmuszone do dogadania się z kolegami. Proszę się nie martwić o syna, Należałoby także pójść z synem do logopedy gdyż zakres słownictwa jest bardzo mały jak na ten wiek.
Szanowna Pani, przede wszystkim konieczna jest jak najszybsza diagnoza, aby sprawdzić rozwój sfer poznawczych i wyeliminować wszystko to co przeszkadza synowi w opanowaniu języka. Dziecko 4- letnie powinno już swobodnie się wypowiadać, zadawać pytania, opowiadać co robiło, co chciałoby robić. Trzeba pamiętać, że bez programowania języka i regularnych ćwiczeń w gabinecie i w domu dziecko samo nie nabędzie języka, a opóźnienia mogą prowadzić do późniejszych trudność w nauce czytania i pisania oraz uczenia się, nabywania i zapamiętywania nowych umiejętności. Trzeba pamiętać, że dziecko z opóźnieniami w rozwoju mowy nie nabędzie języka od rówieśników, którzy są na różnym poziomie językowym i często również sami mają problemy z komunikacją, dlatego też syn nie powinien iść do przedszkola. Proszę jak najszybciej zgłosić się na diagnozę, żeby mogli Państwo rozpocząć intensywną terapię. Pozdrawiam, Maria Kmiecik-Matrejek
Podobne pytania
- Witam, Oo dłuższego czasu borykam się z bardzo męczącym problemem. Mianowicie jestem bardzo wrażliwa na punkcie jedzenia. Swego czasu nie należałam do szczupłych osób, w gimnazjum bardzo często było mi to wypominane przez rówieśników. Lata temu zaczęłam biegać, w tym momencie biegam 4,5x w tygodniu z…
- Witam, od jakiego wieku dziecka powinniśmy udac się do logopedy? Mój syn ma 20 miesiecy i mówi tylko mama, tata, baba... i oczywiście nie. Dodam, że bardzo się denerwuje i reaguje krzykiem kiedy nie potrafimy odgadnąć czego chce (czasem nawet ze złością uderzy we mnie pięścią). Czy to normalne? czy powinnam…
- Dzień dobry Pani Olu, kilka lat temu chodziłam do Pani na zajęcia. Pamiętam, że robiła mi Pani wtedy takie badania (nie pamiętam nazwy, ale było ok. 500 pytań). Może to głupie, ale chciałam zapytać, czy ma Pani jeszcze te wyniki? Wiele się u mnie pozmieniało i bardzo bym chciała wiedzieć co wtedy wyszło.…
- Witam. Chciałem Pani zająć minute w Pani gabinecie. Przyszedłem, ale nie wchodziłem, nie byłem pewny czy to jest wejscie bezposrednio do gabinetu(nie chciałem wchodzic w trakcie czyjejś wizyty) czy drzwi 228 prowadzą do jakiegos mniejszego korytarza który dopiero prowadzi do tego pokoju. Niestety na…
- Dzień DobryMoje pytanie dotyczy synka czteroletniego, który ma problem ze zrobieniem kupki, a mianowicie robi ja w majtki 5-9 razy dziennie po troszku jak może to wstrzymuje. Zrobiliśmy szereg badań i odwiedziliśmy wielu lekarzy co potwierdziło, że przyczyna leży w psychice dziecka. Od ok. 3 tyg udaje…
- Witam. Mam 22 lata. Otóż od młodego wieku (około 15 lat) pojawiła się u mnie prawdopodobnie nerwica natręctw. Na początku było to powtarzanie pewnych czynności typu: ”Jeśli nie włączysz i wyłączysz światła X razy to osobie X stanie się jakaś krzywda. Oczywiście ta krzywda miała się odnosić do bliskich…
- Od urodzenia mam przerost lewej nogi. Aktualnie różnica wynosi około 3-4cm. Lewa noga (wraz ze stopą) jest także grubsza o 3-4cm. Podczas pomiaru tkanki tłuszczowej w organizmie waga pokazała mi, że lewa noga mimo tego, że jest znacząco grubsza ma mniej tłuszczu, a zdecydowanie więcej mięśni niż prawa.…
- jestem z warszawy z ursynowa . poddalam sie z leczeniem juz nie mam sily walczyc soba aniz choroba . .pare razy przedawkowalam leki, pocielam nozem reke i bylam w szpitalu tez pare razy . ale mam juz dosyc szpitali na sobieskiego sie lecze
- Dzień Dobry! Mam pytanie w sprawie wizyty domowej, czy przyjeżdża pan do pacjenta do domu? Mam problem z synem (18 lat), który ma jakieś lęki w trakcie jazdy samochodem i bardzo mało ostatnio wychodzi na dwór do kolegów. Przebywa prawie cały dzień w swoim pokoju przy komputerze.
- Od ponad 2 tygodni cierpię na ostry ból, a właściwie bóle w 3 różnych miejscach. Po prawej stronie ostre strzykanie od czubka głowy, po lewej łopatka i ból z przodu w okolicach ostatnich żeber. Na te bóle kupiła matę z nefrytami – dzięki tej macie wyeliminowałam bóle tylne (2) głowy i żeber – a nadal…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.