Jak pomóc dziecku z pokonaniem stresu adaptacyjnego?

3 odpowiedzi
Moje dwie młodsze córki poszły w tym roku do przedszkola. O ile jedna nie miała problemów z zaaklimatyzowaniem się, to druga wykazuje wszystkie objawy tego, czym jest stres adaptacyjny u dzieci. Nie chce chodzić do przedszkola, wymyśla powody, dla których woli zostać w domu, wpada nawet w histerię. Pojawiły się objawy fizjologiczne jak ból głowy, czy brzucha. Jak przekonać dziecko do nowego otoczenia?
Witam,
Kilka rzeczy na które warto zwrócić gdy dziecko wybiera się do przedszkola
• Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola, w domu rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itd. Przedstaw realny, ale niewyidealizowany, obraz przedszkola.
• Poznaj przedszkola, do którego będzie uczęszczało dziecko. Uczestnicz w spotkaniach adaptacyjnych. Odwiedzaj z dzieckiem ogród przedszkolny, by umożliwić mu nawiązywanie relacji z innymi dziećmi podczas swobodnej zabawy.
• Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia w domu do tego, jaki panuje w przedszkolu.
• Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rąk i zębów, a także korzystania z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.
• Zwróć uwagę na krótkie pożegnanie w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule, ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
• Pamiętaj, aby dziecko zabrało z domu ulubiona zabawkę, przytulankę, poduszkę, kocyk lub chusteczkę, która pomoże mu przetrwać ten trudny czas.
• Postaraj się regulować pobyt dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa - daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
• Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubiona bajkę, pobaw się w ulubiona zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu?Czypłakałeś?Cozjadłeś?Spytaj:Czymsiębawiłeś?Jakmanaimiętwójkolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.
• Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje niezwiązane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.
• Ściśle współpracuj z nauczycielem. Relacje oparte na wzajemnym zaufaniu przyniosą oczekiwane rezultaty. Pytaj nauczyciela nie tylko o to czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w sytuacjach przedszkolnych.
• Nie porównuj dziecka i jego reakcji z zachowaniami innych przedszkolaków czy starszego rodzeństwa. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego malucha może przebiegać inaczej.
• Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.

Źródło: Wychowanie w Przedszkolu nr 8 wrzesień 2012

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

pójście dziecka do przedszkola jest nie lada wyzwaniem. Przed rozpoczęciem edukacji warto jest wspomagać zbudowanie w dziecku pozytywnego obrazu przedszkola, w którym dziecko będzie spędzać sporo czasu (i tu możliwości jest naprawdę wiele!). Pierwszy dzień niejednokrotnie rozstrzyga czy się nam udało. Pisze Pani, że dziewczynki zareagowały w odmienny sposób, co może wiązać się z odmiennym usposobieniem dzieci bądź wydarzeniami, jakich doświadczyły. Kluczowe jest zbadanie przyczyny objawów jednej z córek, czy to w kontakcie z dzieckiem, nauczycielem czy psychologiem. Nie zaleca się posyłania dziecka "na siłę", czasem warto poczekać, aby dziecko mogło w swoim tempie pokonywać swoje lęki. Ograniczona ilość informacji uniemożliwia mi niestety stworzenie pełnego obrazu tej sytuacji. Uniwersalne jednak w różnych kryzysowych sytuacjach dla dzieci są w moim odczuciu bajki terapeutyczne (dostępne w internecie bądź w księgarniach). Zachęcam do spróbowania wdrożenia takiej interwencji, nie mniej jednak pełna diagnoza sytuacji wydaje się być konieczna.

Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Pilarska.
Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć i strachu przed nowym, nieznanym otoczeniem. Małe dziecko może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakty społeczne tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Owo poczucie bezpieczeństwa można kształtować poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie rodziców, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli rodzice są o tym przekonani to potrafią spowodować, że maluch zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i kolorowym przedszkolu. Na początku adaptacja powinna dobywać się stopniowo, np. 2-3 godziny przebywania w placówce, z czasem ten czas się wydłuża. Należy pozytywnie mówić dziecku o przedszkolu i dużo na ten temat rozmawiać. Warto zapytać córkę, dlaczego nie chce tam chodzić. Jeśli jednak to nic nie pomoże, warto skonsultować się ze specjalistą.

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Krystian Ptak

Krystian Ptak

Psycholog

Bielsko-Biała

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.