Jak pomóc żonie z depresją poporodową?

5 odpowiedzi
Nie wiem od czego zacząć. Podejrzewam, że moją żonę dopadła depresja po porodzie córki. Boję się z nią o tym rozmawiać, ponieważ nie chcę jej urazić czy zdenerwować. I tak jest wybuchowa. Żona w ogóle nie chce zajmować się małą. Robię to ja, albo moja matka. Anka nawet nie patrzy na córkę. Jestem bezradny. Co zrobić, żeby żona pokochała nasze maleństwo? Naprawdę boje się o nią i o dziecko.
Witam! Z tego co Pan opisuje, rzeczywiście może być to depresja poporodowa lecz nie można tu wykluczyć szeregu innych zaburzeń-zarówno poważnych, wymagających specjalistycznego leczenia jak i mniej skomplikowanych trudności związanych ze specyficzną sytuacją jaką jest wejście w rolę matki.Pyta pan do kogo się udać: w pierwszej kolejności sugerowałabym wizytę u psychologa, który już po pierwszej konsultacji będzie miał jaśniejszy obraz sytuacji zarówno żony jak i całej rodziny. Niewykluczone, że wskazana będzie również konsultacja psychiatryczna( jest to standardowe postępowanie w takich przypadkach). Życzę powodzenia, sił oraz zdrowia dla całej Młodej Rodziny.
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Obawiam się, że bez szczerej, spokojniej rozmowy się nie obędzie. Proszę spróbować zachęcić żonę do odwiedzenia specjalisty, który zajmuje się depresja poporodową: psychiatry lub doświadczonego psychoterapeuty. Wbrew pozorom, problem jest częstszy niż się na pozór wydaje, dotyka wielu kobiet.

Elżbieta Grabarczyk
ppp-salamandra.blogspot.com
Tak się czasem zdarza, że młode mamy po porodzie nie są gotowe do swojej nowej roli. Potrzebują wsparcia psychologicznego. Być może żona nie ma wsparcia od własnej matki. Mądrość i doświadczeńie matki w takich sytuacjach jest bardzo potrzebne.
Słyszę, że boi się Pan żony, jej wybuchowości. Lęk uniemożliwia dobrą komunikację, uniemożliwia rozmowę, a tego właśnie potrzebuje teraz Pana żona. Rozmowy i wsparcia. Lęk Pana blokuje w rozwiązywaniu trudnych sytuacji a to jest trudna sytuacja dla żony i dla Pana. Polecam uświadomić sobie lęk i go zostawić, zacząć rozmawiać. Rozmawia buduje parę.
Żona może również skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty. To nowa, nieznana sytuacja.
Białkowska
Przyczyną złego samopoczucia po porodzie odpowiedzialne są hormony jednak najczęściej ten moment szybko mija i wszystko się normalizuje. Gdy tak się nie dzieje warto skonsultować się ze specjalistą, co ważne najlepiej kiedy się to robi we wczesnym stadium tzn. im szybciej tym lepiej. Bardzo ważne jest w tym czasie wsparcie rodziny i Pana jednak najczęściej niezbędna jest pomoc specjalistyczna. Na początek polecam udać się na konsultacje do psychoterapeuty, który w razie potrzeby skieruje zonę do psychiatry jednak proponuje zacząć od konsultacji z psychologiem i psychoterapeuta.
Pozdrawiam
Olga Boll
Bez rozmowy trudno będzie Panu pomóc żonie. Warto spróbować spokojnie z nią porozmawiać, powiedzieć o swoim niepokoju, bez oskarżania. Może uda się namówić żonę do wizyty u psychologa - czasami kobiecie, która po porodzie boryka się z wieloma trudnymi emocjami, łatwiej jest porozmawiać z obcą osobą niż z bliskimi, ze strony których może obawiać się oceny. Pojawienie się dziecka na świecie jest ogromną rewolucją w życiu i nie zawsze jest tak, jak sobie wcześniej wyobrażaliśmy. Czasami miłość do dziecka nie przychodzi od razu, ale z pewnością można się jej nauczyć po przejściu tych pierwszych, trudnych chwil. Zapraszam do kontaktu.
Agnieszka Nepelska

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Mirosław Adrianek

Mirosław Adrianek

Psychiatra

Siedlce

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.