Jak poradzić sobie z chorobliwą zazdrością o partnerkę?

1 odpowiedzi
Jestem 35-letnim mężczyzną. Od 10 lat jestem żonaty i mam 3 dzieci. Bardzo kocham moją żonę i wiem, że ona mnie kocha, ale od samego początku naszego małżeństwa jestem strasznie zazdrosny. Moja żona nigdy chyba mnie nie zdradziła, ale ja ciągle ją podejrzewam, że jak gdzieś wychodzi, albo jak ja wyjeżdżam to ona na pewno mnie zdradza albo jest tego bliska. Nawet jak idziemy razem na jakąś imprezę i wystarczy, że ktoś popatrzy na nią, a ja już sądzę, że ona mnie z nim zdradza lub zrobi to w niedalekiej przyszłości. W domu potem dopytuję żonę w nieskończoność. Coraz częściej się o to kłócimy. Nie wiem jak zatrzymać te myśli w mojej głowie. Albo ja zwariuję, albo rozwali się nasza rodzina, bo ona może tego w końcu nie wytrzymać. Co mam zrobić, aby przestać podejrzewać żonę?
Witam
Zazdrość jest o współmałżonka jest często "pokłosiem" doświadczeń z innymi partnerkami lub doświadczeniami z domu rodzinnego. Poprzez patrzenie na funkcjonowanie naszych rodziców, często przejmujemy od nich wzorce zachowania. Jeśli Pana rodzice często kłócili się i między innymi jednym z tematów była zazdrość - to powiela Pan częściowo zachowanie rodzica. T może być jeden powód zazdrości. Drugim powodem mogą być Pana doświadczenia z pierwszymi dziewczynami. Jeśli został Pan kiedyś zdradzony, porzucony itp, to teraz podświadomy lęk, że może się to powtórzyć powoduje, że zaczyna Pan w myślach podejrzewać swoją żonę. Nasze przekonania, którymi często się nakręcamy powstają na bazie naszych doświadczeń. Czasem wydaje nam się po latach, że to były zwykłe młodzieńcze doświadczenia, ale w psychice zapisują się mocne ich ślady, które po latach przeszkadzają nam cieszyć się swoim życiem. Proponuje skorzystać z pomocy psychoterapeuty, aby odkryć ślady minionych doświadczeń i usunąć negatywne przekonania i schematy swojego funkcjonowania.