Jak poradzić sobie z impotencją spowodowaną problemami psychicznymi?

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Opiszę w wielki skrócie swój problem, bardzo bym prosił o jakąkolwiek pomoc. W sierpniu 2015 rozstałem się z dziewczyną po 6 latach związku. Była ona moją jedyną dotychczasową partnerką seksualną. W tym miesiącu poznałem nową dziewczynę i nie wychodzi mi stosunek z nią. Mam brak erekcji lub bardzo słabą, nie możemy odbyć stosunku. Mam 26 lat jestem w 100% zdrowy, aktywny sportowo, zdrowo się odżywiam, alkohol sporadycznie, papierosy wcale. Stosuje żeń – szen oraz catuabę, jem też dużo selera. Niestety brak poprawy, problem chyba leży w psychice… Co robić? Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że rano czy w trakcie dnia wystarczy, że pomyślę o nowej dziewczynie i mam erekcje, niestety przy niej nie występuje.
Witam. Z dużym prawdopodobieństwem przyczyną zab.erekcji jest czynnik psychogenny.Nie da się jednak bez badania wykluczyć przyczyn organicznych, a przynajmniej współistniejących. Wskazana wizyta u lekarza seksuologa, najlepiej psychiatry seksuologa i pogłębiona diagnostyka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Mój Drogi!
Wyczytuję z listu, że jesteś sfrustrowany i w prostracji. Tak to rozumiem: młody zdrowy mężczyzna, żyje jak radzą wszystkie poradniki a mimo to pojawiły się dramatyczne trudności w tak ważnej sferze życia! Nie łatwo to SOBIE wytłumaczyć. Biorąc pod uwagę ilość wysłanych apeli i stwierdzenie, że prosisz o "jakąkolwiek" pomoc, i nazwanie problemu "ogromnym" podpowiada mi, że panicznie lękasz się zlekceważenia, pominięcia,
pogardy, politowania. Ale Twoje objawy mogą zostać usunięte!
Od ponad wieku psychoterapia proponuje interpretować objaw jako zasłonę, kurtynę ZA którą skrywa się ich przyczyna. Skrywa się poniżej progu świadomości. Dlatego nikt samemu nie jest w stanie tam dotrzeć. Ale z pomocą psychoterapii tak! Namawiałbym przeto rozejrzeć się w okolicy za psychoterapeutą (psychoterapeutką?) i udać się po pomoc. Ponieważ jest wiele szkół psychoterapii dobrze byłoby dotrzeć do takiej, która odpowiadały by Ci najbardziej.
A więc można Ci pomóc!
Jeżeli nie miał Pan wcześniej żadnych problemów seksualnych, to prawdopodobnie ma Pan zadaniowe nastawienie (za bardzo się Pan stara z nową partnerką), albo jest to dla Pana jeszcze zbyt wczesny moment związku na seks, albo nadal Pan tęskni za poprzednią partnerką. To tak w skrócie, nie znając tematu. Z szybkich porad - odpuścić stres i napięcie, poczekać, iść na kolację przy świecach, dobrze się razem ze sobą bawić. Jak nie zadziała, zapraszam na konsultację :)
Witam,

na wstępie chciałbym uspokoić- badania epidemiologiczne wskazują, iż w rzeczywistości większość mężczyzn w pewnym okresie życia ma pewne problemy z erekcją.
Erekcja jest reakcją neuronaczyniową, która może zostać zakłócona na poziomie świadomym lub nieświadomym. Wystąpienie dysfunkcji może wiązać się z czynnikami poznawczymi (np negatywna samoocena), stresowymi (stres, zmęczenie, reakcje sytuacyjne oraz problemy w relacjach partnerskich). Zawsze należy wykluczyć podłoże organiczne (endokrynologiczne, neurologiczne, naczyniowe oraz możliwy wpływ leków i używek).
Opisane przez Pana okoliczności sugeruja psychogenne podłoże problemu wyzwalany przez niepokój związany ze seksualnym sprawdzeniem się przed nową partnerką. Poziom lęku można zredukować np. poprzez interwencje behawioralne. Stopniowa redukcja lęku dotycząca aktywności seksualnej może być osiągnięta poprzez angażowanie w stopniowanie czynności seksualnych (początkowo z wylączeniem okolicy genitaliów), koncentrując się na przyjemnych doznaniach. W ten sposób stopniowo można przejść do przyjemnej genitalnej aktywności seksualnej aż do czasu, gdy lęk nie zostanie obniżony w wystarczający sposób.
Jeśli problemy będą się utrzymywać przez dluższy czas, zalecałbym konsultacje z seksuologiem

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
gabinetspectrum.pl

Eksperci

Ewa Krawczyńska

Ewa Krawczyńska

Seksuolog, Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Justyna Borecka

Justyna Borecka

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Katarzyna Rączy

Katarzyna Rączy

Psycholog, Seksuolog

Kraków

Pola Dębowska-Ciępka

Pola Dębowska-Ciępka

Seksuolog, Psycholog

Kraków

Marta Popowska

Marta Popowska

Położna/położny

Białystok

Karolina Ochalska

Karolina Ochalska

Psycholog, Seksuolog

Marki

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 146 pytań dotyczących usługi: zaburzenia seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.