Jak poradzić sobie z problemem z nawiązywaniem i nowych relacji, i myślami samobójczymi?

1 odpowiedzi
Witam. Mam 23 lata i od dłuższego okresu mam ze sobą problem. Myślałam już kilka razy o wizycie u lekarza psychiatry, lecz za każdym razem dochodziłam do wniosku, że to właściwie niepotrzebne, że przesadzam i nic mi nie jest tylko się sama napędzam. Od dłuższego czasu mam problem z nawiązywaniem kontaktu z nowymi osobami, wydaje mi się, że nie potrafię w ogóle rozmawiać z ludźmi i przez to się izoluje. Spotkanie z kimś nowym jest dla mnie ogromnym stresem, ponieważ bardzo biorę do siebie różne rzeczy. Mam wrażenie, że przez jeden nieprzemyślany krok całkiem przekreślę tę znajomość. Ponadto bardzo łatwo się zakochuje, właściwie nie znając tej osoby wcześniej, gdy w jakiś sposób zwróci na mnie uwagę przez miłe słowo, czy mnie gdzieś zaprosi mam wrażenie, że już kocham tę osobę nad życie i gdy dla mnie jest to wielka miłość, i wydaje mi się, że jesteśmy w związku. Pomimo tego, że widzieliśmy się dopiero z kilka razy, a dla tej drugiej osoby to tylko zwykła koleżeńska znajomość. Mam problem też z hamowaniem popędu seksualnego, właściwie już pierwsze spotkanie z osobą, którą właściwie nie znam, a już wydaje mi się, że będziemy/ jesteśmy razem kończy się na seksie. Ten nadmierny popęd seksualny najbardziej jest dokuczliwy w myślach, ponieważ nie ma dnia, kiedy bym o tym nie myślała, ponadto potrafię większość dnia przeleżeć w łóżku i się masturbować. Te niestabilne związku zazwyczaj kończą się dla mnie złym stanem psychicznym, co kolejny jest coraz gorzej. Ciągle przez nie płacze, przesypiam całe dnie, a nawet czasem się samo okaleczam lub mam na to ochotę, Wiele razy przez myśl mi przeszło, że chce umrzeć, ale ze względu na rodzinę mam uczucie, że nie mogę. Zdarza mi się też często nadmierne objadanie, czuję w głowie przymus jedzenia i potrafię napychać się jedzeniem, chociaż już mój żołądek jest pełny, potem mam fatalne wyrzuty sumienia, nie akceptuje swojego ciała chociaż jestem mimo to szczupła. Często mam uczucie, że tak naprawdę nie wiem kim jestem, nie potrafię odnaleźć jednej stabilnej formy osobowości. Gdy myślę o przyszłości mam wrażenie, że i tak mnie nic nie czeka, że będę wiecznie sama. Bardzo proszę panią Doktor o informację o tym, co mogłoby mi dolegać, czy to typ któregoś z zaburzeń zachowania?
Witam. Z Pani opisu najprawdopodobniej mamy do czynienia z zaburzeniem osobowości - osobowość chwiejna emocjonalnie typ borderline. Wiele cech opisywanych przez Panią na to wskazuje. To co szczególnie charakteryzuje ten typ osobowości to trudności w nawiązywaniu bliskich relacji z drugą osobą, związki są zwykle powierzchowny, krótkie, mimo pragnienia bliskości. Oscyluje Pani pomiędzy skrajnymi emocjami, to prawdziwa emocjonalna huśtawka,, w związku od miłości do nienawiści, akceptacji/ dewaluacji, tzw. zasada wszystko albo nic. Osoby z borderline z jednej strony pragną bliskości z drugiej pojawia się przed nią silny lęk , który powoduje skrajne emocje- ucieczkę. Lęk, napięcie które Pani towarzyszy rozładowane zostaje poprzez działania typu masturbacja czy też autoagresja. " Szybki seks" można rozpatrywać także jako formę zachowania autoagresywnego zwłaszcza , że zapewne prowadzi do uczucia rozczarowania i upokorzenia. Zapewne analiza Pani historii życia pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego w Pani przypadku tak się dzieje. Podstawową formą leczenia będzie zatem psychoterapia. Towarzyszące stany depresyjne czy lękowe można leczyć farmakologicznie ale jest to tylko leczenie przejściowe, towarzyszące. Pozdrwiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Krzysztof Talik

Krzysztof Talik

Psychoterapeuta

Bielsko-Biała

Monika Kołakowska

Monika Kołakowska

Psychoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Dyga

Krzysztof Dyga

Psychoterapeuta, Psycholog

Kraków

Marta Wołowska Ciaś

Marta Wołowska Ciaś

Psychoterapeuta

Babice Nowe

Monika Wypart

Monika Wypart

Psychoterapeuta

Chwaszczyno

Agata Piwowarczyk

Agata Piwowarczyk

Psychoterapeuta, Psycholog

Opole

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 50 pytań dotyczących usługi: myśli samobójcze
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.