Jak poradzić sobie z tym, że zostałam zgwałcona?

5 odpowiedzi
Dotychczas milczałam, jednak nie zamierzam tego robić dalej. Jestem ofiarą gwałtu. To stało się pół roku temu. Mój były chłopak wtargnął do mieszkania, pobił i zgwałcił. Ten gwałt odbił się na mojej psychice. Czuję się poniżona, nic nie warta, nie akceptuję swojego ciała. Mam też myśli samobójcze. Wiem, że sama nie dam rady, chciałabym, więc dowiedzieć się jak wygląda pomoc ofiarom gwałtu.
Dzień dobry, spotkało Panią zdarzenie, z którym samodzielnie trudno sobie poradzić. Dobrze, że chce Pani przerwać milczenie, to pierwszy krok na drodze do odzyskania równowagi, przywrócenia sensu i odzyskania kontroli nad własnym życiem.
Wydaje mi się, że najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy. Po rozpoznaniu czy zmaga się Pani z objawami depresji czy np.: zespołu stresu pourazowego (PTSD), czy być może zmaga się Pani z jeszcze innym problemem, można opracować adekwatny plan terapii do Pani potrzeb, taki, który w jak najkrótszym czasie pomoże Pani przywrócić równowagę we własnym życiu i poczuć się lepiej.
W nurcie terapeutycznym, w którym się specjalizuję, terapii poznawczo-behawioralnej zostały opracowane bardzo szczegółowe protokoły do pracy z osobami doświadczającymi zespołu stresu pourazowego PTSD czy depresji. Dlatego wydaje mi się, że warto aby rozważyła Pani kontakt z terapeutą z tego nurtu, akurat w leczeniu depresji i PTSD terapia poznawczo-behawioralna ma wysoką potwierdzoną naukowo skuteczność.
Trudno jest mi opisać szczegółowy sposób pracy, ze względu na różnorodność protokołów w zależności od diagnozy. Ale bardzo skrótowo i ogólnie: w terapii poznawczo-behawioralnej pracujemy nad zmianą myśli, które są przyczyną złego samopoczucia i które sprawiają, że odczuwamy negatywne emocje. Uczymy się w jaki sposób radzić sobie z lękiem, smutkiem, jaka jest dynamika lęku i innych emocji. Trzecim elementem pracy jest praca nad zachowaniemTerapeuta na początku terapii określa i opisuje w jaki sposób terapia będzie przebiegać. O ile nie ma dodatkowych problemów, to zwykle terapia PTSD trwa 8-12 sesji a depresji trwa od 12 do 20 sesji.
Jeśli myśli samobójcze będą się nasilać i nie będzie Pani potrafiła sobie z nimi poradzić, proszę szukać pomocy. Może Pani zadzwonić na jeden z telefonów zaufania np.: 116 123, zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego lub bezpośrednio do szpitala psychiatrycznego o każdej porze (nie jest potrzebne skierowanie).
Przed pierwszą wizytą u psychologa może się Pani czuć nieswojo lub mieć obawy o to co Panią czeka. To zupełnie naturalne. Dlatego najlepiej przyjść i o swoich obawach powiedzieć psychoterapeucie, wówczas zastanowicie się Państwo wspólnie, co zrobić, żeby poczuła się Pani w tej relacji bezpieczna.
Jeśli chciałaby Pani uzyskać więcej informacji, zapraszam na pierwsze bezpłatne spotkanie do mojego gabinetu.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Taka pomoc jest procesem wsparcia i wychodzenia z traumy. Taki proces jest trudno opisać w mailu. Myślę, że warto, by Pani sobie na to pozwoliła. Warto się uwalniać od ńiszczących doświadczeń. Zdecydowanie polecam Pani terapię. Powodzenia..:)
Przede wszystkim warto jeśli Pani się zdecyduje skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Pomoc ofiarom gwałtu to przede wszystkim praca nad emocjami, które wybuchły przy takiej traumie i mogą uniemożliwiać funkcjonowanie w codzienności.
Dobry wieczór. Poza pomocą psychoterapeuty, który pomoże przepracować różne uczucia związane z tym traumatycznym doświadczeniem (strach, wstyd, poczucie winy, smutek) i nadane mu znaczenia (oczekiwanie, że to może się powtórzyć, zgeneralizowanie postawy lękowej na innych mężczyzn) polecałabym przemyśleć zgłoszenie sprawy na policję i ukaranie sprawcy. To jest przestępstwo, nie dobrze, jeżeli jego sprawca pozostaje bezkarny. Ja ze swojej strony zapraszam do gabinetu.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
Pokananie bariery przerwania milczenia po doświadczeniu gwałtu to bardzo odważny i ważny krok. Bez niego trudno poradzić sobie z uczuciami jakie Pani opisuje. Bardzo wiele ofiar gwałtów czuje podobnie.
Jest wiele ośrodków i terapeutów prowadzących trapię dla ofiar gwałtów, terapie traumy są bardzo skuteczne i często wystarcza kilkanaście sesji by poradziś sobie z trudnymi emocjami czy myślami.
Dobór formy terapii uzależniony jest od specyficznych objawów. Osobiście preferuję terapię EMDR, która pozwala na pomoc większości ofiar w szybkim czasie. Zapraszam na wizytę.

Eksperci

Weronika Młodzikowska

Weronika Młodzikowska

Psycholog, Seksuolog

Poznań

Kamila Sysa

Kamila Sysa

Psycholog, Seksuolog

Warszawa

umów wizytę
Damian Kupczyk

Damian Kupczyk

Psycholog, Seksuolog, Psychotraumatolog

Międzychód

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Alicja Piękoś

Alicja Piękoś

Psycholog, Seksuolog

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 37 pytań dotyczących usługi: molestowanie seksualne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.