Jak poradzić sobie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi?

4 odpowiedzi
Witam! Obawiam się, że cierpię na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Potrafię wrócić do domu kilka razy, żeby sprawdzić czy wszystko jest wyłączone, a drzwi zamknięte. Ogarnia mnie pewnego rodzaju lęk, który zmusza mnie do wykonania danej czynności. Takich zachować w moim przypadku jest wiele więcej. Nie powiedziałam o tym nikomu, bo myślę, że uznają mnie za wariatkę. Co powinnam zrobić? Czy udać się do psychiatry? I jakie mogą być skutki nieleczonej choroby? Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Nerwica natręctw jest zaburzeniem , które można leczyć. Dwie zasadnicze metody to farmakoterapia oraz psychoterapia. Ze tzw. " złoty standard " uważa się terapię poznawczo-behawioralną ( CBT ). Wskazane będzie zgłoszenie się do psychiatry i odszukanie psychoterapeuty, który prowadzi CBT. Nieleczone zaburzenie samo nie ustąpi, objawy mogą się nasilić a wtórnie pojawić się także objawy depresji. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Podstawowymi objawami OCD są nasuwające się wbrew woli chorego myśli i wyobrażenia, czyli obsesję i odczuwanie wewnętrznego przymusu powtarzania pewnych czynności, czyli kompulsje. Objawy te muszą występować minimum 2 kolejne tygodnie i wpływać dysfunkcjonalnie na codzienne życie pacjenta. Myśli i czynności powinny być rozpoznane jako własne. Prawie każdy człowiek doświadcza w swoim życiu obecności myśli lub czynności natrętnych np. czy zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Różnica polega na tym, że u zdrowych ludzi po kilku razach sprawdzania pojawia się przekonanie, że wszystko jest w porządku, a w OCD powtarzanie może odbywać się w nieskończoność i uniemożliwić prawidłowo funkcjonowanie w różnych sferach życia. Jeżeli tak jest w Pani przypadku, należy udać się do psychiatry. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne leczy się farmakologicznie lub psychoterapią. Często stosuje się obie metody jednocześnie. Skutki nieleczonej choroby to najczęściej znaczne nasilenie objawów, które mogą dezorganizować dotychczasowe życie. Pozdrawiam
Koniecznie należy udać się do psychiatry. Konsekwencją braku leczenia zwykle jest narastanie objawów, powstawanie całych rytuałów.
Opisane przez Panią objawy sugerują możliwość występowania OCD, jednak aby postawić trafną i rzetelną diagnozę, zachęcam Panią do udania się na wizytę do specjalisty - psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry. Zaburzenia lękowe mogą z czasem się nasilać, a co za tym idzie - utrudniać codziennie funkcjonowanie, obniżać zadowolenie z życia.

Eksperci

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.