Jak poradzić sobie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi?
4
odpowiedzi
Witam! Obawiam się, że cierpię na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Potrafię wrócić do domu kilka razy, żeby sprawdzić czy wszystko jest wyłączone, a drzwi zamknięte. Ogarnia mnie pewnego rodzaju lęk, który zmusza mnie do wykonania danej czynności. Takich zachować w moim przypadku jest wiele więcej. Nie powiedziałam o tym nikomu, bo myślę, że uznają mnie za wariatkę. Co powinnam zrobić? Czy udać się do psychiatry? I jakie mogą być skutki nieleczonej choroby? Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Nerwica natręctw jest zaburzeniem , które można leczyć. Dwie zasadnicze metody to farmakoterapia oraz psychoterapia. Ze tzw. " złoty standard " uważa się terapię poznawczo-behawioralną ( CBT ). Wskazane będzie zgłoszenie się do psychiatry i odszukanie psychoterapeuty, który prowadzi CBT. Nieleczone zaburzenie samo nie ustąpi, objawy mogą się nasilić a wtórnie pojawić się także objawy depresji. Pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Podstawowymi objawami OCD są nasuwające się wbrew woli chorego myśli i wyobrażenia, czyli obsesję i odczuwanie wewnętrznego przymusu powtarzania pewnych czynności, czyli kompulsje. Objawy te muszą występować minimum 2 kolejne tygodnie i wpływać dysfunkcjonalnie na codzienne życie pacjenta. Myśli i czynności powinny być rozpoznane jako własne. Prawie każdy człowiek doświadcza w swoim życiu obecności myśli lub czynności natrętnych np. czy zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Różnica polega na tym, że u zdrowych ludzi po kilku razach sprawdzania pojawia się przekonanie, że wszystko jest w porządku, a w OCD powtarzanie może odbywać się w nieskończoność i uniemożliwić prawidłowo funkcjonowanie w różnych sferach życia. Jeżeli tak jest w Pani przypadku, należy udać się do psychiatry. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne leczy się farmakologicznie lub psychoterapią. Często stosuje się obie metody jednocześnie. Skutki nieleczonej choroby to najczęściej znaczne nasilenie objawów, które mogą dezorganizować dotychczasowe życie. Pozdrawiam
Koniecznie należy udać się do psychiatry. Konsekwencją braku leczenia zwykle jest narastanie objawów, powstawanie całych rytuałów.
Opisane przez Panią objawy sugerują możliwość występowania OCD, jednak aby postawić trafną i rzetelną diagnozę, zachęcam Panią do udania się na wizytę do specjalisty - psychologa, psychoterapeuty bądź psychiatry. Zaburzenia lękowe mogą z czasem się nasilać, a co za tym idzie - utrudniać codziennie funkcjonowanie, obniżać zadowolenie z życia.
Eksperci
Podobne pytania
- Dzień dobry ostatnio bardzo szybko denerwuje się . Mam napady agresji i smutku . Często mam myśli samobójcze . Pare razy nawet miałam ochotę wziąć byle jakie tabletki tylko po to by odciąć się od świata . Pare razy nawet odważyłam się wsiąść nóż i lekko przycinać części ciała najczęściej uda albo ramie…
- Mąż ma urojenia ,uważa że go zdradziłam Wymyślał nie prawdzie sytuacje. Córka była z nim u lekarza(1 wizyta) nie przyjmuje leków zleconych .Mąż jest na emeryturze,ja też ,ale pracuję. Trwa to już 2 rok, nie wiem jak długo to wytrzymam . Co robić jak żyć z tym ciężarem
- Dzień dobry, córka od dwóch miesięcy przyjmuje Asertin na tą chwilę 100mg raz dziennie do tego lamotrix 25mg dwa razy dziennie i wieczorem kwetaplex 25mg. Ma problemy ze snem do tego przestała odczuwać emocje ogólnie nie czuję poprawy no może pozatym, że lęki trochę ustąpiły czy to są wystarczające podstawy…
- Od 20 lat leczę epizody depresyjne i lęki. Aktualnie mam depresję poporodową i dostałam sertralinę która nie pomaga. Leki które mi pomagały wcześniej to trittico cr, xr, wellbutrin i mirtor. Jak sprawa wygląda podczas karmienia piersią? Po mirtorze i tittico spalam bardzo mocno więc nie wchodzą w grę…
- Witam, rok temu dopadł mnie stan nie chcenia z niczego, nie bylo konkretnego powodu aby moj organizm jak i glowa tak zareagowały. Czulam sie bezradnie, nieszczęśliwa i pozbawiona wszystkich checi życia, pojawialy sie mysli samobojcze. Ten stan trwal jakiś czas. Potem gdy sie minimalnie polepszyło zauwazylam…
- Witam. Bardzo prosze o pomoc i poradę . Matka mojego partnera zostawała wysłana przez sad na przymusowe leczenie do szpitala. Ma zdiagnozowane zaburzenia paranoidalne z urojeniami prześladowczymi . Po 4 miesiącach pobytu zostaliśmy wezwani na spotkanie gdzie poinformowano nas,że będzie wypisana bo…
- Dzień dobry, mam nietypowe pytanie, czy osoba z adhd może zostać psychiatrą?
- Dzień dobry Od 2 tyg przyjmuje Paroxinor , na początku pół tabletki 10mg i pierwszy tydzień to był koszmar jeżeli chodzi o skutki uboczne , natomiast po zażyciu pełnej tabletki 20mg ( z zaleceniem lekarza ) pojawiło się totalne otępienie emocjonalne. Szybko informując o tym lekarza wróciłem do połówki…
- Dzień dobry Mąż spotyka się po kryjomu z koleżanka a mnie wyzywa od psychopatki kłamie. Definitywnie widać że nasze małżeństwo się rozpada a on twierdzi że nic złego nie robi. Czy bym mogła prosić o jakąś pomoc?
- Witam, od pewnego czasu się bardzo zmieniłam nie potrafię kontrolować swojej huśtawki nastrojów oraz emocji i często wybucham złością na drobne problemy lub sprawy czym ranie siebie i swojego partnera, po czym mam wyrzuty sumienia że powiedziałam parę słów za dużo. Nie wiem co mam zrobić, mam dużo różnych…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.