Jak poradzić sobie ze strachem przed kolejnym skrzywdzeniem/odtrąceniem?

3 odpowiedzi
Jak poradzić sobie ze strachem przed kolejnym skrzywdzeniem/odtrąceniem?
Dzień dobry,
Niewątpliwie doświadczenia związane z krzywdą/odtrąceniem są trudne i nie należą do tych zdarzeń życiowych, które nas wzmacniają. Jednak Pana/Pani sytuacja wymaga pogłębienie.
Proponuje psychoterapie, w której będziemy mogli ustalić i szczegółowo przeanalizować problem, z którym się Pan/Pani mierzy. W trakcie pierwszych konsultacji będzie mógł/ła Pan/Pani skonkretyzować cel terapii.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
To bardzo ważne, że zadajesz sobie takie pytanie. To już jest forma oswajania niekomfortowego stanu. Ważne jest również to, że szukasz odpowiedzi u specjalistów. Sięganie po wsparcie jest formą wzmocniania poczucia wpływu.
Już wiesz przed czym chroni cię strach, ale rozumiem, że też w czymś ci też przeszkadza. No właśnie...
I to jest do eksploracji... powodzenia.

PS. Na terapii grupowej lub indywidualnej możesz się temu przyglądnąć w bezpiecznych dla siebie warunkach i przy wsparciu życzliwych osób.
Strach przed skrzywdzeniem lub odtrąceniem może mieć swoje źródło w przeszłych doświadczeniach, które zostawiły ślad emocjonalny. Jest to możliwe, że ten lęk może wynikać z wcześniejszych trudnych sytuacji, ale niekoniecznie oznacza, że będą się one powtarzać w przyszłości. Często pojawiające się myśli typu „Zawsze mnie skrzywdzą” mogą być reakcją na poprzednie zranienia, ale warto zastanowić się, czy naprawdę odzwierciedlają one obecną rzeczywistość. Terapia poznawczo-behawioralna mogłaby pomóc w zrozumieniu, czy te myśli są adekwatne, a także pomóc w ich przekształceniu na bardziej realistyczne.
Być może pomocne mogłoby być również nauka stawiania zdrowych granic w relacjach i stopniowe narażanie się na emocjonalne ryzyko, co pozwalałoby na budowanie zaufania w sposób kontrolowany. Wydaje się, że ważne może być również pracowanie nad akceptacją siebie, ponieważ to może ułatwić otwieranie się na innych i tworzenie bardziej stabilnych relacji.
Jeśli strach jest bardzo silny, to możliwe, że wsparcie terapeutyczne mogłoby pomóc w przepracowaniu trudnych emocji i nauce radzenia sobie z lękiem. Z czasem i w odpowiednim wsparciu można by spróbować nauczyć się lepszego zarządzania tymi obawami, co mogłoby prowadzić do bardziej satysfakcjonujących i pełnych relacji. Dużo siły życzę. Karolina Wróbel-Kudyba

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.