Jak postępować z mamą, która ma urojenia prześladowcze? Ma 81 lat, mieszka sama, 300 km ode mnie. Od

1 odpowiedzi
Jak postępować z mamą, która ma urojenia prześladowcze? Ma 81 lat, mieszka sama, 300 km ode mnie. Od jakichś 2 lat zauważyliśmy, że bardzo się zmieniła. Twierdzi że sąsiedzi chcą ją otruć, że czymś jej "dmuchają" przez otwory wentylacyjne, że zakradają się do jej piwnicy i tam "coś robią" (piwnica jest zasypana!), że obserwują ją i podsłuchują. Nie dość, że siedzi całe noce i nasłuchuje i sama się "nakręca" tymi urojenia i, to jeszcze próbuję to wmawiać innym. Mamy kontakt głównie telefoniczny więc aby unikać kłótni staram się udawać zrozumienie dla tych jej urojonych obaw. To jednak powoduje, że jeszcze bardziej się rozkręca. Leków nie chce brać, bo zawsze najpierw dokładnie czyta działania niepożądane i - wszystkie natychmiast ma. Nikomu nie daje sobie nic wytłumaczyć. Ma przekonanie o własnej nieomylności. Cały czas podkreśla, że cyt:"na szczęście jest inteligentna i zna swój organizm lepiej niż lekarze". Bronię się jak mogę przed zabraniem jej do siebie. Sama jestem od lat pod kontrolą psychiatry. Mam nerwicę lękową, biorę leki, systematycznie chodzę na wizyty gdyż moje zdrowie psychiczne jest dla mnie i najbliższych ważne. Mama jest byłą nauczycielką i to też ma wpływ bo nie znosi sprzeciwu. Po jej wizytach w naszym domu oboje z mężem długo dochodzimy do siebie. Zabranie mamy to koniec mojego małżeństwa bo nie zniesiemy tego. Jak postępować z taką osobą?
Objawy przez Panią opisane sugerują zburzenia psychotyczne. Niestety nie tak rzadkie u osób w podeszłym wieku. I chyba jest to choroba, wymagająca leczenia psychiatrycznego. Korespondencyjnie, bez badania pacjenta, nie jestem w stanie postawić rozpoznania i sugerować leczenia, stąd tryb warunkowy.
W zaburzeniach urojeniowo-omamowych, a o takie może chodzić u mamy, jesteśmy pewni naszych postrzeżeń i wynikających z nich sądów. Spójność logiczna tych przekonań jest uderzająca. Nie ma argumentów obalających ten obraz świata. Dla zrozumienia tej sytuacji proszę pomyśleć jak zareagowałaby Pani gdybym chciał ją przekonać, że to matka ma rację? Czy nie wyczułaby Pani fałszu w moim "przytakiwaniu dla świętego spokoju"?
Więc może lepiej cierpliwie wysłuchiwać opinii matki, zastrzegają, że nie podzielacie jej opinii i spostrzeżeń?
Dalej, skoro matka mieszka sama, to ma znacznie więcej czasu i okazji, by snuć przypuszczenia, mnożyć obserwacje potwierdzające jej przekonania niż przyjąć Pani argumenty.
Jej postępowanie, prócz medycznych podstaw, ma i społeczno-emocjonalne.
Mieszka sama i związane z tym lęki i niepokoje motywują do szukania pewności jako broni przed nimi. A zespół urojeniowo-omamwy daje taką pewność! Świat nadal jest zagrażający, ale konkretyzuje powody tych lęków.
Nie sądzę by sprowadzenie matki do siebie, w nowe o 300 km oddalone miejsce, zmieniło cokolwiek. Może stare powiedzenie, że "starych drzew się nie przesadza" ma tu też jakieś zastosowanie?
Egzystencjalne, nie medyczne, zalecenia to empatyczna, współczująca obecność, towarzyszenie osobie cierpiącej. Nie ma na to przepisu ani recepty. Jest serce zwykle wielokrotnie ranione.
Jak można to rozwiązać? Nie wiem. I nikt tego nie wie. Zależy to od historii rodziny, aktualnych i przeszłych relacji między jej członkami, mamy sytuacji społecznej, finansowej, zawodowej i w końcu całkiem ludzkiej
Nie można nikogo zmusić do leczenia, dopokąd nie zaistnieją prawne przesłanki. Ale o nich może Państwa poinformować prawnik.
Jestem świadom tego, w jak trudnej sytuacji znaleźliście się Państwo.
Proponuję porozmawiać o tym z najbliżej ordynującym psychiatrą.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.