Jak powiedzieć rodzicom o tym ze jestem biseksualny?,rodzice są bardzo nietolerancyjni a ciężko mi t

4 odpowiedzi
Jak powiedzieć rodzicom o tym ze jestem biseksualny?,rodzice są bardzo nietolerancyjni a ciężko mi to już w sobie dusić,dziękuję bardzo
Przyznanie się rodzicom do swojej orientacji może być niezwykle trudnym wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteś jeszcze niepełnoletni lub zależny od nich finansowo. Jednak akceptowanie dziecka takim, jakie jest – to jeden z najważniejszych obowiązków rodzicielskich, który wynika z naturalnej potrzeby miłości i zrozumienia, bez względu na ich przekonania czy postawy.

Przed podjęciem tego kroku warto porozmawiać z psychologiem, aby lepiej się przygotować i zyskać wsparcie. Jeśli jesteś niepełnoletni, możesz skorzystać z pomocy psychologa szkolnego – w takim przypadku zgoda rodziców nie będzie konieczna.

Możesz również rozważyć rozmowę w obecności osoby, która wesprze Cię i pomoże zapobiec gwałtownym czy agresywnym reakcjom rodziców. Taką osobą może być właśnie psycholog lub ktoś zaufany z Twojego otoczenia.

Pamiętaj, że to krok ku większej otwartości i autentyczności, a wsparcie, które otrzymasz, pomoże Ci przejść przez ten proces w sposób bezpieczny i pełen zrozumienia.

To trudna decyzja, a w obliczu nietolerancyjnych rodziców wydaje się być gigantyczna.

Nie znam Pana sytuacji rodzinnej. Może wpierw warto było by porozmawiać z kimś w rodzinie u kogo znajdzie Pan zrozumienie i wsparcie. Może to być rodzeństwo lub ulubiona ciocia?!
Z całą pewnością potrzebuje Pan rzetelnego wsparcia podczas rozmowy z rodzicami, których reakcji nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Pytanie jakie mi się nasuwa to; czy bliscy znajomi w otoczeniu, wiedza o Pana orientacji? Być moze, na początek warto im powiedzieć i sprawdzić czy ten ciężar nie nie będzie lżejszy?! Oczywiście proszę wybrać osoby które wykażą się zrozumieniem i wsparciem.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nie jest możliwe, to wtedy proszę szukać wsparcia u psychologa.

Dzień dobry, z tego, co czytam rozumiem, że jest Panu trudno ukrywać swoją orientację przed rodziną, ale jednocześnie obawia się Pan reakcji rodziny. Myślę, że w takim wypadku warto poszukać wsparcia u osób, z którymi jest Pan blisko, a co do reakcji których nie ma Pan takich obaw lub są one mniejsze. Nie wiem w jakim jest Pan wieku, ale warto skorzystać z konsultacji z psychologiem (np. szkolnym, jeśli jest Pan niepełnoletni) lub psychoterapeutą, by wesprzeć się w tym trudnym momencie. Takie spotkanie lub spotkania mogą pomóc Panu nabrać sił i poczucia sprawczości, ale też przyjrzeć się przyczynom, dla których chce Pan ujawnić rodzicom swoją orientację seksualną. To z kolei może pomóc zrozumieć i zaakceptować emocje czy uczucia, które teraz Panu towarzyszą.
Życzę wszelkiej pomyślności,
Marta Piotrowska
Rozumiem, że sytuacja, w której się znajdujesz, jest dla Ciebie bardzo trudna, szczególnie gdy rodzice są nietolerancyjni, a Ty czujesz, że dłużej nie możesz tłumić tego, kim jesteś. Z perspektywy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) mogę pomóc Ci przyjrzeć się, jak przygotować się do takiej rozmowy i jak radzić sobie z emocjami, które towarzyszą tej sytuacji.
Krok 1: Przeanalizowanie myśli i emocji

CBT polega na zrozumieniu, jakie myśli i przekonania mogą wywoływać u Ciebie stres i lęk przed rozmową z rodzicami. Zastanów się, jakie obawy związane z tą sytuacją są najbardziej intensywne. Na przykład:

„Rodzice mnie odrzucą.”
„Nie zaakceptują mnie takim, jakim jestem.”
„Moje życie rodzinne się pogorszy.”

Spróbuj spojrzeć na te myśli z perspektywy: Na ile są one realistyczne? Czy są inne możliwości? Czy w przeszłości zdarzyło się, że rodzice zmienili zdanie w jakiejś sprawie? Zrozumienie, jak Twoje myśli wpływają na emocje, może pomóc Ci złagodzić napięcie.
Krok 2: Przygotowanie do rozmowy

Jeśli decydujesz się na rozmowę, ważne jest, aby być przygotowanym zarówno emocjonalnie, jak i logistycznie. Oto kilka strategii, które mogą pomóc:

Wybierz odpowiedni moment – Upewnij się, że rodzice nie są rozdrażnieni lub w pośpiechu. Spokojny moment może pomóc w tym, by rozmowa była bardziej owocna.

Przemyśl, co chcesz powiedzieć – Możesz wcześniej zapisać swoje myśli, aby w stresującej sytuacji nie zgubić wątku. Może to być proste stwierdzenie, np. „Chciałbym Wam powiedzieć coś ważnego. Jestem biseksualny i to część mojej tożsamości, z którą czuję się dobrze.”

Przygotuj się na różne reakcje – Warto przemyśleć, jakie reakcje mogą się pojawić, i jak chciałbyś na nie zareagować. Czasem ludzie potrzebują czasu, by przetrawić nowe informacje, a ich pierwsza reakcja nie musi być ostateczna. W CBT uczymy się tolerować niepewność, która towarzyszy trudnym rozmowom, i przypominać sobie, że nie wszystko musi rozwiązać się od razu.

Krok 3: Radzenie sobie z emocjami

W CBT zwracamy uwagę na to, jak zarządzać swoimi emocjami w stresujących sytuacjach. Możesz spróbować technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy uważność (mindfulness), które pomagają zredukować napięcie przed i po rozmowie.

Jeśli w trakcie rozmowy pojawią się silne emocje – zarówno u Ciebie, jak i u rodziców – może pomóc wzięcie chwilowej przerwy, aby ochłonąć. Warto pamiętać, że czasem zmiana przekonań czy akceptacja nowej informacji może wymagać czasu, zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.
Krok 4: Wsparcie

Niezależnie od reakcji rodziców, ważne jest, abyś miał wsparcie. Czy są osoby w Twoim życiu, którym ufasz i które mogłyby Cię wesprzeć, jeśli rozmowa z rodzicami nie pójdzie zgodnie z planem? Może to być bliski przyjaciel, partner lub terapeuta, z którym możesz przegadać swoje uczucia.

Jeśli rodzice zareagują nietolerancyjnie, warto wrócić do tego, co jest ważne dla Ciebie – Twojej tożsamości i zdrowia psychicznego. W CBT uczymy, że masz prawo być sobą i nie musisz zadowalać innych kosztem własnego dobrostanu.
Podsumowanie

Przygotowanie do rozmowy z rodzicami na temat swojej biseksualności to duży krok, zwłaszcza w kontekście ich nietolerancyjnych postaw. W terapii CBT skupiamy się na zrozumieniu myśli i emocji, które budzą w Tobie lęk przed taką rozmową, oraz na tym, jak zarządzać stresem w tak trudnej sytuacji. Niezależnie od tego, jak potoczy się rozmowa, najważniejsze jest Twoje dobro i poczucie akceptacji wobec samego siebie.

Jeśli masz wątpliwości, czy to odpowiedni moment lub jak najlepiej przeprowadzić tę rozmowę, możesz omówić to z terapeutą, który pomoże Ci przejść przez ten proces w bezpieczny i wspierający sposób.

Pozdrawiam serdecznie.