Jak poznać depresję u bliskiej osoby?

6 odpowiedzi
Podejrzewam, że moja siostra cierpi na depresję, jednak nie wiem, jak mogłabym jej pomóc. Czy można w jakiś sposób poznać depresję u bliskiej osoby? Anię zostawił narzeczony i wiem, że to trudna sytuacja. Jednak to było już prawie rok temu, a ona nadal rozpacza. Straciła pracę i mówi, że nie ma dla niej nadziei. Naprawdę boję się, że mogłaby sobie coś zrobić.
Witam, depresje charakteryzuje obnizony nastroj, brak koncentracji, klopoty ze snem, zaburzony rytm dobowy. Czesto osoba dotknieta ta choroba sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Rozni ludzie , roznie przezywaja trudnosci napotykajace ich w zyciu, jednak w przypadku pani siostry zachecalabym do konsultacji z psychologiem. Depresja moze dotykac w roznym stopniu, w stopniu 1 i 2 moze byc leczona za pomoca samej terapii, bez farmakologii. Terapia natomiast moze pomoc nie tylko przy depresji, ale rowniez przy zmianie postrzegania rzeczywistosci , aby objawiala sie ona klarowniejsza i mniej przytlaczajaca. Zycze powodzenia , pozdrawiam

Witam,
Zdiagnozować depresję nie jest tak łatwo jak by się wydawało. Składa się na nią mnóstwo składników, a samo leczenie nie należy do łatwych. Natomiast na samą depresje nie powinniśmy patrzeć jak na samo zło. Często okres depresji jest nam potrzebny do odzyskania psycho równowagi ... zachęcam do osobistego spotkania Pani Ani ze mną i do ewentualnej psychoterapii :) na żywo będzie nam łatwiej coś zaradzić ,
Z poważanie,
mgr Adam Konrad Lewanowicz
Szanowna Pani, w sytuacji, którą Panią opisuje, najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z lekarzem psychiatrą i psychologiem. To, co dzieje się z Pani siostrą, jest niepokojące i trudno będzie jej poradzić sobie z tym samej. Kontakt ze specjalistami, odpowiednia farmakoterapia (jeśli okaże się potrzebna) oraz wsparcie terapeutyczne pozwoli Pani siostrze zrozumieć swoje emocje, wyciszyć nieprzyjemne objawy i wrócić do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu oraz odzyskać szansę dostrzegania i cieszenia się z drobnych rzeczy. Pozdrawiam serdecznie, jeśli pojawią się kolejne pytania, chętnie na nie odpowiem.
Dzień dobry.
Można wygooglować kryteria depresji wg DSM IV. Jednak czy dana osoba spełnia kryteria ocenione może zostać już przez profesjonalistę. Jeżeli pani siostra rok po rozstaniu cały czas rozpacza, co przekłada się na jej życie zawodowe oraz negatywne postrzeganie przyszłości, należy skonsultować się z psychiatrą bądź psychologiem. Swoim zachowaniem może pani wspierać siostrę, mówiąc że rozumie jej sytuację i martwi się o nią sugerując wizytę u specjalisty.
pozdrawiam serdecznie
Marcin Andrzejewski
Proszę Pani, Mamy tu do czynienia z dwiema utratami: narzeczonego i pracy. Wówczas smutek jest emocją adekwatną. Jeśli jednak uważałaby Pani, że problem staje się chroniczny lub utrwala się, można skorzystać z konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.
Witam Panią,
Najlepiej będzie jak zorientuje się Pani gdzie w Pani okolicy przyjmuje psycholog, bądź psychiatra. Wówczas radzę nakłonić siostrę na wizytę u specjalisty. Specjalista porozmawia z Pani siostrą i stwierdzi co jej dolega oraz zaproponuje rodzaj leczenia.
pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski