Jak przekonać przyjaciółkę, aby poszła na wizytę do psychologa?

3 odpowiedzi
Moja przyjaciółka miała kiedyś straszne przeżycia związane z pewnym facetem. Zastraszał Ją, aby chodziła z nim do łóżka i ciągnęło się to miesiącami. W tym momencie dalej ma przebłyski z tamtych czasów i cierpi na poważną depresję. Zamyka się w sobie i nie chce rozmawiać. Właściwie to musiałam z niej wszystko wyciągać. I teraz odwraca się ode mnie, a ja tak bardzo chciałabym Jej pomóc. Jak wspomniałam o psychologu, a nawet, że pójdę z Nią to w ogóle nie chciała na ten temat nic słyszeć. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc.
Namówienie kogoś na pierwszą wizytę u psychologa bądź psychiatry często bywa największym problemem w tracie całego procesu pomagania. Z całą pewnością warto próbować, ale delikatnie. Zbyt silna presja może spowodować, że przyjaciółka jeszcze bardziej zamknie się w sobie i będzie jeszcze bardziej niechętna wszelkim sugestiom. Być może warto podsunąć jej jakąś lekturę - książkę lub artykuł o podobnych przypadkach. Przede wszystkim jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Namawianie na pierwszą wizytę może potrwać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dobry wieczór,
pisze Pani, że martwi się o przyjaciółkę. To co Pani zrobiła do tej pory było bardzo dobre, ponieważ przestało być tajemnicą i na pewno przyjaciółce przyniosło ulgę. Teraz to co może Pani jeszcze robić, to mówić do niej przy każdej okazji, że potrzebuje pomocy specjalisty. W końcu Panią usłyszy.
Pozdrawiam
Dzień dobry Pani, może Pani pomóc przyjaciółce poprzez słuchanie jej, często 'nieme' i pełne bezsilności. Nie jest to łatwe. Niestety, jeśli Pani przyjaciółka nie jest gotowa na wizytę u psychoterapeuty, może ją Pani od czasu do czasu zachęcać, lecz nie można nic na siłę zrobić. Jeśli Pani przyjaciółka ma ciężką depresję, może udać się do psychiatry, który być może przepisze jej lekarstwa anydepresyjne. Te pomogą zniwelować objawy, lecz problemu nie wyleczą i nie wymażą z pamięci i nie zmienią wspomnień traumatycznej sytuacji. Mam nadzieję, że przyjdzie moment, że Pani przyjaciółka będzie gotowa, by porozmawiać o swojej chorobie z psychoterapeutą i uzyskać pomoc.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.