Jak przyjmować suplementy typu ( wit D3, biotyna) by lepiej wchłaniały się w organiźmie?

2 odpowiedzi
Jak przyjmować suplementy typu ( wit D3, biotyna) by lepiej wchłaniały się w organiźmie?
Dzień dobry
Na pewno z tłuszczem. Może to być posiłek z min. 1 łyżką oliwy. Na pewno warto sprawdzać skuteczność suplementacji. Wchłanianie wit D uwarunkowane jest genetycznie. Jednej osobie wystarczą 4000IU, a inne potrzebuje dawki większej. Warto po 2-3 miesiącach suplementacji wynik sprawdzić, gdyż odpowiedni poziom tej witaminy warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w naszym organizmie (działanie układu immunologicznego, stabilność gospodarki hormonalnej czy neuroprzekaźników - wpływa na nasz nastrój). U osoby dorosłej prawidłowy poziom wit. D powinien oscylować w okolicy 50 ng/ml. Osoby o osłabionej odporności, alergicy czy chorzy z chorobami autoagresywnymi powinni mieć jej więcej - około 60-80 ng/ml. Suplementacja powinna często trwać cały rok, ale proszę sprawdzać poziom. Pozdrawiam:)

Witaminę D najlepiej jest suplementować w kapsułkach tłuszczowych, które już zapewniają prawidłowe wchłanianie. Zwiększenie spożycia tłuszczu nie wpłynie znacząco na polepszenie jej wchłaniania, ale również nie zaszkodzi, więc przyjmowanie przed lub w trakcie posiłku jest wskazane. Co do biotyny to wręcz przeciwnie, jest to witamina z grupy B, która lubi środowisko wodne, więc suplement wystarczy dobrze popić wodą, najlepiej mineralną, niegazowaną.