Jak psychosomatyka wyjaśnia korelacje pomiędzy zaburzeniami w psychice, a dolegliwościami fizycznymi

2 odpowiedzi
Jak psychosomatyka wyjaśnia korelacje pomiędzy zaburzeniami w psychice, a dolegliwościami fizycznymi w ciele? - bóle głowy, bóle gastryczne, itd.
Każde zaburzenie ma swoją własną dynamikę i właściwe sobie powiązania. Równocześnie każdy organizm nierozerwalnie składa się z części psychicznej i fizycznej, które nawzajem na siebie wpływają. Przykładowo, pod wpływem stresu może się pojawić drażliwość, zaburzenia koncentracji i równocześnie zaburzenia gastryczne, bóle głowy. Podstawą fizyczną tej zależności jest np. autonomiczny układ nerwowy, który reaguje na poziom poszczególnych neuroprzekaźników i na tej podstawie reguluje pracę narządów wewnętrznych.
Więcej zależności i wpływów można poznać w omawianiu konkretnego przypadku.

Dzień dobry,
nasze ciało oraz psychika są ze sobą powiązane. Zgodnie z założeniami terapii poznawczo-behawioralnej, myśli wpływają na emocje, a emocje wpływają na reakcje w ciele. Dlatego zawsze warto podchodzić holistycznie do naszego organizmu biorąc pod uwagę zarówno strefę psyche, jak i soma.
Zaburzenia psychiczne wpływają na funkcjonowanie organizmu i prowadzą do różnych dolegliwości fizycznych. Każde zaburzenie psychiczne jest jednak inne i ma swoją charakterystykę, więc ciężko odnieść się do pytania w ogólnym ujęciu. Na pewno warto zwracać uwagę na objawy fizyczne np. ból głowy, ból brzucha i w pierwszej kolejności konsultować je z lekarzem, a jeśli od strony fizycznej nie ma nieprawidłowości, to wówczas warto udać się do psychologa, aby sprawdzić, czy podłożem tych dolegliwości mogą być zaburzenia natury psychicznej.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa-Więczaszek